Udział jednostek państwowych i spółdzielczych w kosztach projektowania, wykonania i utrzymania wspólnych obiektów budowlanych gospodarki wodnej.

UCHWAŁA Nr 12
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 stycznia 1967 r.
w sprawie udziału jednostek państwowych i spółdzielczych w kosztach projektowania, wykonania i utrzymania wspólnych obiektów budowlanych gospodarki wodnej.

Na podstawie art. 45 ust. 3 ustawy z dnia 30 maja 1962 r. - Prawo wodne (Dz. U. Nr 34, poz. 158) w związku z uchwałą nr 100 Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 1965 r. w sprawie planowania, realizacji i finansowania inwestycji wspólnych (Monitor Polski Nr 26, poz. 128) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Ustala się udział jednostek państwowych i spółdzielczych w kosztach projektowania, wykonania i utrzymania wspólnych obiektów budowlanych gospodarki wodnej, które w szczególności stanowią:
1)
zbiorniki wodne,
2)
ujęcia wody powierzchniowej i podziemnej,
3)
kanały i rurociągi przerzutu wody,
4)
grupowe oczyszczalnie ścieków.
2.
Przez grupowe oczyszczalnie ścieków należy rozumieć oczyszczalnie wraz z przynależnymi kolektorami doprowadzającymi, odprowadzającymi i przepompowniami, przejmujące ścieki z kilku systemów kanalizacyjnych, obsługujące co najmniej dwa zakłady przemysłowe lub co najmniej jednocześnie jedną jednostkę osadniczą i jeden zakład przemysłowy położony poza zasięgiem sieci kanalizacyjnej tej jednostki osadniczej lub poza jej granicami administracyjnymi.
§  2.
1.
Wysokość udziału poszczególnych jednostek państwowych i spółdzielczych w kosztach projektowania, wykonania i utrzymania wspólnych obiektów należy ustalać na podstawie zbiorczego zestawienia kosztów i ogólnych rozmiarów efektów inwestycyjnych przyjętych w zatwierdzonej dokumentacji.
2.
Udział w kosztach projektowania, wykonania i utrzymania wspólnych obiektów ustala się dla:
1)
zbiorników wodnych:
a)
z tytułu poboru wody zmagazynowanej - proporcjonalnie do zapotrzebowania wyrażonego w m3 na rok w odniesieniu do zagwarantowanego przepływu wyrównanego,
b)
z tytułu ochrony przeciwpowodziowej - w takim stosunku do kosztów budowy zbiornika, w jakim pozostaje wielkość rezerwy przeciwpowodziowej do pojemności użytkowej zbiornika,
c)
z tytułu użytkowania zbiornika dla celów energetycznych - do wysokości nakładów granicznych wynikających z uzyskiwanych efektów energetycznych przy pełnym wykorzystaniu zdolności produkcyjnej zainstalowanych urządzeń,
2)
ujęć wody powierzchniowej i podziemnej - proporcjonalnie do zapotrzebowania maksymalnego poboru wody na dobę w m3,
3)
kanałów i rurociągów przerzutu wody - proporcjonalnie do zapotrzebowania na wodę, wyrażonego w m3 w dobie maksymalnego jej poboru.
3.
Wysokość udziału w kosztach projektowania, wykonania i utrzymania grupowych oczyszczalni ścieków ustala się w stosunku proporcjonalnym do ogólnych nakładów, jakie zostałyby poniesione w razie budowy oczyszczalni indywidualnych (miejscowych). Koszty budowy oczyszczalni indywidualnej ustala się wskaźnikowo lub w drodze porównań z kosztami już zrealizowanych oczyszczalni.
§  3. 1
Budowa inwestycji wspólnej o koszcie wyższym niż suma kosztów realizacji inwestycji indywidualnych, przy równoczesnym znacznym obniżeniu kosztów eksploatacji inwestycji wspólnej w porównaniu do kosztów, jakie byłyby ponoszone przy eksploatacji inwestycji indywidualnych, wymaga uprzedniej decyzji Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów.
§  4.
Uchwała nie dotyczy obiektów budowlanych zaliczonych do budownictwa specjalnego w zakresie gospodarki komunalnej oraz oczyszczalni ścieków, które będą eksploatowane przez jednostki gospodarki komunalnej, obiektów budowlanych służących do zbiorowego zaopatrzenia rolnictwa i wsi w wodę, a także służących do rolniczego wykorzystania ścieków.
§  5.
W sprawach nie uregulowanych niniejszą uchwałą stosuje się odpowiednio przepisy uchwały nr 100 Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 1965 r. w sprawie planowania, realizacji i finansowania inwestycji wspólnych (Monitor Polski Nr 26, poz. 128).
§  6.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Centralnego Urzędu Gospodarki Wodnej, zainteresowanym ministrom i prezydiom rad narodowych oraz naczelnym organom spółdzielczym.
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 Z dniem 23 sierpnia 1969 r. uprawnienia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów przechodzą na ministrów nadzorujących inwestorów w porozumieniu z Prezesem Centralnego Urzędu Gospodarki Wodnej, zgodnie z § 26 uchwały nr 135 Rady Ministrów z dnia 1 sierpnia 1969 r. w sprawie przekazania niektórych uprawnień Komisji Planowania przy Radzie Ministrów (M.P.69.36.270).

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024