Finansowanie dokumentacji przyszłych inwestycji jednostek i zakładów budżetowych oraz niektórych przedsiębiorstw państwowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 23 grudnia 1967 r.
w sprawie finansowania dokumentacji przyszłych inwestycji jednostek i zakładów budżetowych oraz niektórych przedsiębiorstw państwowych.

Na podstawie § 67 uchwały nr 278 Rady Ministrów z dnia 28 października 1965 r. w sprawie zasad finansowania inwestycji i kapitalnych remontów jednostek państwowych (Monitor Polski Nr 61, poz. 318) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie dotyczy finansowania dokumentacji przyszłych inwestycji:
1)
jednostek i zakładów budżetowych,
2)
przedsiębiorstw objętych planowaniem terenowym, realizowanych na podstawie decyzji prezydiów rad narodowych,
3)
budownictwa mieszkaniowego.
2.
Finansowanie dokumentacji inwestycji przyszłych innych niż wymienione w ust. 1 regulują przepisy § 52 uchwały nr 278 Rady Ministrów z dnia 28 października 1965 r. w sprawie zasad finansowania inwestycji i kapitalnych remontów jednostek państwowych (Monitor Polski Nr 61, poz. 318).
§  2.
1.
Jednostki i zakłady budżetowe pokrywają koszty dokumentacji przyszłych inwestycji ze środków budżetowych określonych na ten cel w budżecie w ramach wydatków bieżących lub z pozostających w dyspozycji tych jednostek środków pozabudżetowych. Dotyczy to również dokumentacji dla przyszłych inwestycji gospodarstw pomocniczych.
2.
Koszty poniesione na opracowanie dokumentacji dla przyszłych inwestycji podlegają ujęciu w ewidencji księgowej jako "pozostałe wartości trwałe". Koszty dokumentacji wykazuje się w planie rzeczowo-finansowym danej inwestycji. Przeniesienie tych kosztów na nakłady inwestycyjne następuje z chwilą przyjęcia do finansowania przez bank planu rzeczowo-finansowego inwestycji, dla której opracowano dokumentację. Opłacone jednak przed przyjęciem przez bank planu rzeczowo-finansowego ze środków pozainwestycyjnych koszty dokumentacji nie podlegają zwrotowi ze środków inwestycyjnych.
3.
Koszty dokumentacji nie wykorzystanej w ciągu 2 lat od jej sporządzenia podlegają spisaniu z ewidencji na podstawie decyzji jednostki nadrzędnej. Termin ten może być przez jednostkę nadrzędną przedłużony. Jednostka nadrzędna podejmując decyzje o spisaniu dokumentacji z ewidencji obowiązana jest ustalić przyczyny niewykorzystania dokumentacji.
4.
Przepisy ust. 1-3 stosuje się także do finansowania dokumentacji przyszłych inwestycji dotyczących powszechnej elektryfikacji oraz zbiorowego zaopatrywania rolnictwa i wsi w wodę, wykonywanej dla jednostek państwowych.
§  3.
1.
Do finansowania dokumentacji przyszłych inwestycji wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 2 mają zastosowanie przepisy § 52 ust. 1-4 uchwały Rady Ministrów wymienionej w § 1 ust. 2, ze zmianami wynikającymi z ust. 2 i 3.
2.
Kredyt na dokumentację dla przyszłych inwestycji może być udzielony przedsiębiorstwu lub zjednoczeniu.
3.
W razie niewykorzystania dokumentacji w ciągu 2 lat od jej sporządzenia kredyt bankowy podlega spłacie z funduszu rezerwowego kredytobiorcy, a w braku takiego funduszu - ze środków przeznaczonych na działalność bieżącą. Prezydium rady narodowej może przyznać zjednoczeniu lub przedsiębiorstwu na wyrównanie straty z tego tytułu dotację z amortyzacji scentralizowanej.
§  4.
Koszty związane z opracowaniem dokumentacji dla budownictwa mieszkaniowego, realizowanego ze środków miejskich i powiatowych funduszów mieszkaniowych, jak też zakładowego budownictwa mieszkaniowego realizowanego z zakładowych funduszów mieszkaniowych, finansowane są bezpośrednio z właściwych funduszów mieszkaniowych.
§  5.
1.
Do finansowania dokumentacji przyszłych inwestycji resortowego budownictwa mieszkaniowego stosuje się przepisy § 2.
2.
W razie przekazania budowy do realizacji w formie spółdzielczej wydatkowane z budżetu środki na opracowanie dokumentacji wymienionej w ust. 1 podlegają zwrotowi na dochód budżetu centralnego lub terenowego w zależności od tego, z którego z tych budżetów zostały uprzednio sfinansowane.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1968 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024