Zezwolenie na otwieranie i prowadzenie dla osób fizycznych - krajowców dewizowych oprocentowanych rachunków bankowych w walucie zagranicznej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 9 grudnia 1967 r.
w sprawie zezwolenia na otwieranie i prowadzenie dla osób fizycznych - krajowców dewizowych oprocentowanych rachunków bankowych w walucie zagranicznej.

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy dewizowej z dnia 28 marca 1952 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 133) oraz § 13 ust. 2 uchwały nr 56 Rady Ministrów z dnia 1 marca 1966 r. w sprawie odsetek od kredytów udzielanych przez banki oraz od środków pieniężnych na rachunkach bankowych (Monitor Polski Nr 14, poz. 84) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zezwala się Narodowemu Bankowi Polskiemu, Bankowi Polska Kasa Opieki S.A. i Bankowi Handlowemu w Warszawie S.A. na otwieranie i prowadzenie dla osób fizycznych będących krajowcami dewizowymi oprocentowanych rachunków bankowych w walucie zagranicznej, zwanych dalej "oprocentowanymi rachunkami walutowymi krajowców dewizowych".
§  2.
Na oprocentowane rachunki walutowe krajowców dewizowych mogą być przyjmowane kwoty w zagranicznych walutach wymienialnych, określonych przez Narodowy Bank Polski, uzyskane z tytułu diet zagranicznych, wynagrodzeń ze stosunku pracy, świadczenia usług, praw autorskich, sprzedaży produktów pracy artystycznej i z innych tytułów - jeżeli kwoty te z mocy ogólnych zezwoleń dewizowych są dopuszczone do wydatkowania za granicą.
§  3.
Oprocentowane rachunki walutowe krajowców dewizowych mogą być zasilane z zachowaniem przepisu § 2:
1)
kwotami przekazów bankowych i pocztowych z zagranicy oraz kwotami z realizacji czeków imiennych i akredytyw pieniężnych,
2)
wpłatami w banknotach i monetach oraz kwotami z realizacji czeków na okaziciela - w granicach kwot uwidocznionych w pisemnej deklaracji przywozu, potwierdzonej przez polski graniczny urząd celny, lub w zaświadczeniu wystawionym przez ten urząd,
3)
kwotami z nie oprocentowanych bankowych rachunków walutowych, posiadanych przez właściciela oprocentowanego rachunku walutowego krajowca dewizowego,
4)
kwotami przekazów bankowych dokonanych w kraju przez polskiego pracodawcę z tytułu walutowego wynagrodzenia ze stosunku pracy oraz diet zagranicznych.
§  4.
1.
Oprocentowanie wkładu na oprocentowanym rachunku walutowym krajowca dewizowego wynosi w stosunku rocznym:
1)
wkładu podlegającego niezwłocznej wypłacie na żądanie - 3%,
2)
wkładu z terminem wypowiedzenia 90 dni - 3,5%,
3)
wkładu z terminem wypowiedzenia 180 dni - 4%,
4)
wkładu z terminem wypowiedzenia 360 dni - 5%.
2.
Oprocentowaniu podlega wkład, którego równowartość według obowiązującego kursu walut obcych przekracza 1.200 zł. Odsetki dolicza się do wkładu w takiej walucie, w jakiej prowadzony jest rachunek.
§  5.
1.
Wkładem posiadanym na oprocentowanym rachunku walutowym krajowca dewizowego wolno bez osobnego zezwolenia dewizowego dysponować:
1)
na zakup towarów w eksporcie wewnętrznym Bank Polska Kasa Opieki S.A. na rzecz posiadacza rachunku oraz na ten cel pod tytułem darmym na rzecz innych osób będących krajowcami dewizowymi,
2)
na zakup na własny użytek posiadacza rachunku towarów za granicą lub w polskich przedsiębiorstwach handlu zagranicznego oraz w innych jednostkach uprawnionych do sprzedaży w kraju towarów za zagraniczne waluty wymienialne,
3)
na pokrycie składek z tytułu członkostwa posiadacza rachunku w organizacjach międzynarodowych lub innych organizacjach za granicą, jeżeli przynależność do tych organizacji nastąpiła z zachowaniem polskich przepisów dewizowych,
4)
na pokrycie kosztów podróży i pobytu za granicą posiadacza rachunku, jego krewnych wstępnych i zstępnych, rodzeństwa oraz współmałżonka i rodziców współmałżonka.
2.
Wypłaty z oprocentowanego rachunku walutowego krajowca dewizowego na cele inne niż wymienione w ust. 1 są dopuszczalne po uzyskaniu osobnego zezwolenia dewizowego.
3.
Wypłaty z oprocentowanego rachunku walutowego krajowca dewizowego mogą być dokonywane:
1)
w formie przekazów i przelewów w walucie obcej oraz w dowolnej formie w walucie krajowej z zachowaniem obowiązującego kursu walut obcych,
2)
w gotówce w walucie wpłaty - w granicach sum wpłaconych w kraju na rachunek w efektywnym pieniądzu zagranicznym (banknotach i monetach).

Wypłaty w walucie obcej na cele wymienione w ust. 1 pkt 4 mogą być dokonywane w formie uznanej przez bank za właściwą.

4.
Posiadacz rachunku i osoby wymienione w ust. 1 pkt 4 mogą wywieźć za granicę bez osobnego zezwolenia dewizowego zagraniczne środki płatnicze podjęte z rachunku na cele wymienione w ust. 1 pkt 4. Uprawnienie do ich wywozu stwierdza w każdym poszczególnym wypadku w formie umożliwiającej należytą kontrolę dewizową graniczną bank prowadzący oprocentowany rachunek walutowy krajowca dewizowego.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1967.70.343

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zezwolenie na otwieranie i prowadzenie dla osób fizycznych - krajowców dewizowych oprocentowanych rachunków bankowych w walucie zagranicznej.
Data aktu: 09/12/1967
Data ogłoszenia: 21/12/1967
Data wejścia w życie: 21/01/1968