Rejestracja zakładów wytwarzających i naprawiających narzędzia pomiarowe oraz sprawowanie nadzoru przez organy administracji miar nad wytwarzaniem i naprawą narzędzi pomiarowych.

ZARZĄDZENIE
PREZESA CENTRALNEGO URZĘDU JAKOŚCI I MIAR
z dnia 30 września 1967 r.
w sprawie rejestracji zakładów wytwarzających i naprawiających narzędzia pomiarowe oraz sprawowania nadzoru przez organy administracji miar nad wytwarzaniem i naprawą narzędzi pomiarowych.

Na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o miarach i narzędziach pomiarowych (Dz. U. Nr 23, poz. 148) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozumieniu art. 11 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o miarach i narzędziach pomiarowych (Dz. U. Nr 23, poz. 148) zakładami wytwarzającymi i naprawiającymi narzędzia pomiarowe są jednostki gospodarki uspołecznionej oraz jednostki gospodarki nie uspołecznionej, wykonujące seryjną produkcję narzędzi pomiarowych lub działalność gospodarczą w zakresie napraw tych narzędzi.
§  2.
1.
Zakłady wytwarzające i naprawiające narzędzia pomiarowe, zwane dalej "zakładami", obowiązane są przed podjęciem działalności w tym zakresie zgłosić wniosek o rejestrację do właściwego miejscowego okręgowego urzędu jakości i miar.
2.
Wniosek o rejestrację powinien zawierać:
1)
nazwę (w pełnym brzmieniu i używanym skrócie) i adres zakładu oraz miejsce wyrobu lub naprawy narzędzi pomiarowych,
2)
szczegółowy wykaz narzędzi pomiarowych, które mają być wytwarzane lub naprawiane,
3)
wykaz zalegalizowanych kontrolnych narzędzi pomiarowych przeznaczonych do sprawdzania wytwarzanych i naprawianych narzędzi pomiarowych,
4)
dane stwierdzające kwalifikacje zawodowe pracowników odpowiedzialnych za kontrolę techniczną w zakresie wytwarzania lub naprawy narzędzi pomiarowych.
§  3.
1.
Na podstawie wniosku o rejestrację oraz po przeprowadzeniu oględzin zakładu okręgowy urząd jakości i miar wydaje decyzję:
1)
o zarejestrowaniu lub
2)
o odmowie rejestracji.
2.
Decyzja o odmowie rejestracji powinna zawierać uzasadnienie.
§  4.
1.
Decyzja o zarejestrowaniu zakładu powinna w szczególności określać:
1)
wykaz narzędzi pomiarowych, które mogą być wytwarzane lub naprawiane przez zakład,
2)
wymagania w zakresie prowadzenia przez zakład ewidencji wytwarzanych i naprawianych narzędzi pomiarowych oraz sposobu znakowania naprawianych narzędzi pomiarowych,
3)
wymagania w zakresie wyposażenia punktu legalizacyjnego zakładu w urządzenia niezbędne do legalizacji narzędzi pomiarowych, jeżeli zakład będzie wytwarzać lub naprawiać narzędzia objęte obowiązkiem legalizacji.
2.
Zakłady wytwarzające i naprawiające narzędzia pomiarowe obowiązane są wywiesić w miejscu widocznym w swoim lokalu decyzję o zarejestrowaniu zakładu.
§  5.
1.
Rejestracja może być cofnięta w całości lub w części przez okręgowy urząd jakości i miar w razie niezachowania przez zakład warunków określonych w decyzji o rejestracji oraz nieprzestrzegania przepisów o miarach i narzędziach pomiarowych.
2.
W decyzji o cofnięciu rejestracji należy równocześnie określić termin zaprzestania działalności, której cofnięcie dotyczy. Ustalony termin, nie krótszy niż 3 miesiące, powinien umożliwić zakładowi zlikwidowanie prowadzonej działalności.
§  6.
1.
Zarejestrowany zakład obowiązany jest nie później niż w terminie 14 dni zawiadomić właściwy miejscowo okręgowy urząd jakości i miar o zaniechaniu produkcji lub naprawy, o likwidacji zakładu, zmianie nazwy lub lokalu oraz wyznaczeniu innego pracownika odpowiedzialnego za kontrolę techniczną w zakresie wytwarzania lub naprawy narzędzi pomiarowych.
2.
W razie gdyby zmieniony lokal punktu legalizacyjnego zarejestrowanego zakładu nie odpowiadał wymaganiom prawa o miarach i narzędziach pomiarowych, rejestracja zakładu może być cofnięta.
§  7.
1.
Zarejestrowany zakład naprawy narzędzi pomiarowych zamierzający dokonywać naprawy narzędzi pomiarowych, podlegających legalizacji przez objazdowe urzędy miar, w warsztatach ruchomych organizowanych przez ten zakład w miejscowościach czasowych siedzib objazdowych urzędów miar obowiązany jest dokonać dodatkowej rejestracji warsztatu ruchomego w okręgowym urzędzie jakości i miar właściwym dla miejscowości, w których warsztat ruchomy ma być czynny.
2.
Zakład ubiegający się o dodatkową rejestrację, o której mowa w ust. 1, obowiązany jest podać we wniosku imię i nazwisko pracownika odpowiedzialnego za kontrolę techniczną w zakresie naprawy narzędzi pomiarowych w warsztacie ruchomym.
3.
Decyzja o dodatkowej rejestracji, o której mowa w ust. 1, powinna w szczególności określać:
1)
miejscowości czasowych siedzib objazdowych urzędów miar, w których ruchomy warsztat ma być czynny,
2)
wymagania w zakresie wyposażenia warsztatu ruchomego w kontrolne narzędzia pomiarowe oraz inne urządzenia niezbędne do regulacji naprawianych narzędzi pomiarowych,
3)
wykaz narzędzi pomiarowych, które mogą być naprawiane w warsztacie ruchomym,
4)
wymagania w zakresie prowadzenia ewidencji naprawianych narzędzi pomiarowych oraz sposobu znakowania tych narzędzi.
4.
Warsztat ruchomy nie może mieścić się ani dokonywać swych czynności w lokalu zajmowanym przez objazdowy urząd miar.
§  8.
Zakład może delegować swoich pracowników poza siedzibę zakładu w celu ustawienia lub naprawy narzędzi pomiarowych w miejscu ich stosowania.
§  9.
1.
Nadzór nad wytwarzaniem i naprawą narzędzi pomiarowych sprawują organy administracji miar.
2.
Pracownicy organów administracji miar uprawnieni są w szczególności do:
1)
wstępu na teren zakładu i warsztatu ruchomego,
2)
kontroli jakości i zgodności wytwarzanych narzędzi pomiarowych z warunkami określonymi w decyzji o zatwierdzeniu typu danego narzędzia pomiarowego, z wymaganiami norm, przepisów o narzędziach pomiarowych i warunków technicznych,
3)
pobierania do kontroli jakościowej wytwarzanych narzędzi pomiarowych,
4)
kontroli właściwego przechowywania wytwarzanych lub naprawianych narzędzi pomiarowych,
5)
kontroli przestrzegania warunków określonych w decyzji o rejestracji (dodatkowej rejestracji).
§  10.
Dowody rejestracji uprawniające do wyrobu i naprawy narzędzi pomiarowych, wydane na podstawie dotychczasowych przepisów, są ważne do dnia 30 czerwca 1968 r.
§  11.
Traci moc rozporządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 20 października 1952 r. w sprawie rejestracji zakładów wyrobu, naprawy i sprzedaży narzędzi mierniczych oraz nadzoru nad nimi (Dz. U. Nr 43, poz. 297).
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1968 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1967.56.275

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Rejestracja zakładów wytwarzających i naprawiających narzędzia pomiarowe oraz sprawowanie nadzoru przez organy administracji miar nad wytwarzaniem i naprawą narzędzi pomiarowych.
Data aktu: 30/09/1967
Data ogłoszenia: 16/10/1967
Data wejścia w życie: 01/01/1968