Określenie zasad nadawania "Medalu Komisji Edukacji Narodowej", jego wzoru oraz trybu jego wręczania i noszenia.

ZARZĄDZENIE Nr 63
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 14 września 1967 r.
w sprawie określenia zasad nadawania "Medalu Komisji Edukacji Narodowej", jego wzoru oraz trybu jego wręczania i noszenia.

Na podstawie art. 31 ust. 4 ustawy z dnia 27 kwietnia 1956 r. o prawach i obowiązkach nauczycieli (Dz. U. Nr 12, poz. 63) zarządza się, co następuje:
§  1.
"Medal Komisji Edukacji Narodowej" jest zaszczytną odznaką za zasługi dla oświaty i wychowania.
§  2.
Medal Komisji Edukacji Narodowej, zwany dalej "Medalem", nadawany będzie za wyróżniającą się działalność w zakresie piśmiennictwa, nauk pedagogicznych, programów, podręczników i pomocy naukowych, a w szczególności:

- autorom wybitnych prac pedagogicznych ważnych dla praktyki szkolnej i zagadnień dydaktyczno-wychowawczych,

- autorom i wydawcom wyróżniających się podręczników i pomocy naukowych oraz osobom, które wykazały się twórczym udziałem w pracach programowych,

- inicjatorom i organizatorom nowych metod nauczania i oddziaływania wychowawczego na młodzież i dorosłych, działaczom społecznym, których działalność przyczynia się do rozwoju oświaty i wychowania, nauczycielom za długoletnią wzorową działalność dydaktyczno-wychowawczą, wyróżniającym się organizatorom procesu dydaktycznego oraz bibliotekarzom i zasłużonym w upowszechnianiu czytelnictwa wśród młodzieży,

- autorom utworów literackich, dzieł scenicznych, muzycznych, plastycznych, filmowych, widowisk telewizyjnych i audycji radiowych, które wywierają szczególnie wartościowy wpływ wychowawczy na dzieci i młodzież.

§  3.
1.
Medal posiada kształt koła o średnicy 36 mm i wykonany jest z metalu koloru jasnobrązowego. Na licowej stronie Medalu znajduje się wizerunek otwartej księgi przełożonej gałązką laurową oraz w otoku napis: "Medal Komisji Edukacji Narodowej"; na odwrotnej stronie umieszczone są: trzywierszowy napis: "Polska Rzeczpospolita Ludowa", a dolnej i górnej części napisu liście laurowe. Medal nosi się na czerwonej wstążce o szerokości 36 mm z trzema białymi paskami - dwoma po zewnętrznej stronie wstążki o szerokości 5 mm i środkowym o szerokości 2 mm.
2.
Wzór Medalu oraz wzór legitymacji upoważniającej do noszenia Medalu stanowią załączniki nr 1 i 2 do zarządzenia.
§  4.
Medal nadaje Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego z własnej inicjatywy lub na wniosek ministra (kierownika urzędu centralnego), któremu podlega szkoła, albo na wniosek innego ministra właściwego ze względu na charakter twórczości lub działalności osoby przedstawionej do odznaki - po zasięgnięciu opinii komisji powołanej w porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Nauczycielstwa Polskiego.
§  5.
1.
Medale nadaje się w zasadzie z okazji Dnia Nauczyciela.
2.
Wnioski o nadanie Medalu powinny być zgłoszone nie później niż na dwa miesiące przed uroczystością Dnia Nauczyciela. Jeżeli wręczenie Medalu ma nastąpić w innym terminie, wniosek powinien być zgłoszony przynajmniej na dwa miesiące przed datą zamierzonego wręczenia.
§  6.
1.
Wniosek o nadanie Medalu powinien zawierać:
1)
dokładne dane personalne osoby, której wniosek dotyczy,
2)
konkretne i wyczerpujące wymienienie zasług dla oświaty i wychowania, uzasadniające w myśl kryteriów określonych w § 2 nadanie Medalu,
3)
charakterystykę całokształtu pracy zawodowej i społecznej osoby, której wniosek dotyczy.
2.
Wniosek o nadanie Medalu powinien być sporządzony według wzoru ustalonego przez Ministerstwo Oświaty i Szkolnictwa Wyższego.
§  7.
1.
Wręczenia Medalu dokonuje Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego lub osoba przez niego upoważniona.
2.
Ewidencję nadanych Medali prowadzi Ministerstwo Oświaty i Szkolnictwa Wyższego.
3.
Nadanie Medalu odnotowuje się w aktach personalnych osoby wyróżnionej.
§  8.
1.
Medal nosi się na lewej stronie piersi po polskich orderach i odznaczeniach.
2.
Zamiast Medalu można nosić jego miniaturę lub baretkę.
§  9.
1.
Utrata Medalu następuje w razie skazania na karę utraty obywatelskich praw honorowych.
2.
Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego może pozbawić Medalu w razie stwierdzenia, że nadanie Medalu nastąpiło w wyniku wprowadzenia w błąd bądź też osoba wyróżniona dopuściła się czynu, wskutek którego stała się niegodna Medalu.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

Wizerunek projektu emblematu "MEDALU KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ"

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

WZÓR LEGITYMACJI "MEDALU KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ"

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024