Powoływanie gromadzkich naczelników straży pożarnych.

UCHWAŁA Nr 217
RADY MINISTRÓW
z dnia 5 września 1967 r.
w sprawie powoływania gromadzkich naczelników straży pożarnych.

Na podstawie art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 20, poz. 120) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Prezydia gromadzkich rad narodowych w zależności od potrzeb miejscowej ochrony przeciwpożarowej mogą powoływać gromadzkich naczelników straży pożarnych.
2.
Zadaniem gromadzkiego naczelnika straży pożarnych jest sprawowanie opieki organizacyjnej i technicznej nad wszystkimi ochotniczymi i obowiązkowymi strażami pożarnymi działającymi na terenie gromady oraz koordynowanie ich działalności, a także przedstawianie gromadzkiej radzie narodowej, jej komisjom i prezydium opinii i wniosków w zakresie miejscowej ochrony przeciwpożarowej.
§  2.
1.
Gromadzkiego naczelnika straży pożarnych powołuje i odwołuje prezydium gromadzkiej rady narodowej w porozumieniu lub na wniosek powiatowej komendy straży pożarnych, uzgodniony z zarządem oddziału powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.
2.
W razie potrzeby prezydium gromadzkiej rady narodowej może powołać zastępcę gromadzkiego naczelnika straży pożarnych.
3.
Gromadzkiego naczelnika straży pożarnych i jego zastępcę powołuje się spośród członków ochotniczych straży pożarnych lub Korpusu Technicznego Pożarnictwa zamieszkałych na terenie gromady, posiadających doświadczenia w pracy związanej z ochroną przeciwpożarową, a także umiejętności organizacyjne.
§  3.
1.
Do zakresu działania gromadzkiego naczelnika straży pożarnych należy w szczególności:
1)
przedstawianie radzie narodowej, jej komisjom i prezydium opinii i wniosków w zakresie:
a)
uwzględniania potrzeb ochrony przeciwpożarowej w planach gospodarczych i finansowych,
b)
organizowania wart przeciwpożarowych i kontroli przeciwpożarowych,
c)
zapobiegania pożarom,
2)
branie udziału w sesjach gromadzkiej rady narodowej oraz posiedzeniach komisji i prezydium, na których omawiane są sprawy ochrony przeciwpożarowej,
3)
udzielanie pomocy fachowej strażom pożarnym przy przeprowadzaniu ćwiczeń, manewrów i zawodów pożarniczych,
4)
udzielanie strażom pożarnym pomocy w sprawach organizacyjno-technicznych,
5)
branie udziału w naradach, odprawach i szkoleniach organizowanych przez powiatowe komendy straży pożarnych przy współudziale zarządów oddziałów powiatowych Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w sprawach dotyczących jego działalności,
6)
współdziałanie w sprawach ochrony przeciwpożarowej z posterunkiem Milicji Obywatelskiej.
2.
Przy wykonywaniu swych zadań gromadzki naczelnik straży pożarnych kieruje się wytycznymi udzielanymi przez prezydium gromadzkiej rady narodowej, powiatową komendą straży pożarnych i zarząd oddziału powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.
§  4.
1.
Gromadzki naczelnik straży pożarnych pełni swe obowiązki honorowo.
2.
Gromadzki naczelnik straży pożarnych otrzymuje z budżetu gromadzkiej rady narodowej zwrot kosztów podróży służbowych na zasadach przewidzianych dla pracowników prezydiów rad narodowych.
3.
Koszty, o których mowa w ust. 2, pokrywane są z kwot przewidzianych na ochronę przeciwpożarową.
§  5.
1.
Gromadzki naczelnik straży pożarnych załatwia czynności urzędowe w miarę możliwości w pomieszczeniu wyznaczonym mu w tym celu przez prezydium gromadzkiej rady narodowej. Materiały kancelaryjne zapewnia mu prezydium gromadzkiej rady narodowej.
2.
Gromadzki naczelnik straży pożarnych przy wykonywaniu swoich obowiązków posługuje się legitymacją wystawioną przez prezydium gromadzkiej rady narodowej według wzoru ustalonego przez Komendę Główną Straży Pożarnych.
§  6.
1.
W osiedlach i miastach nie stanowiących powiatów, nie posiadających zawodowych jednostek ochrony przeciwpożarowej, zadania gromadzkiego naczelnika straży pożarnych określone w § 1 ust. 2 wykonuje odpowiednio naczelnik miejscowej ochotniczej lub obowiązkowej straży pożarnej.
2.
Jeżeli w poszczególnych osiedlach i miastach, o których mowa w ust. 1, jest więcej niż jedna straż pożarna, prezydium właściwej rady narodowej może powołać odpowiednio osiedlowego lub miejskiego naczelnika straży pożarnych.
3.
W wypadku określonym w ust. 2 przepisy uchwały dotyczące gromadzkiego naczelnika straży pożarnych stosuje się odpowiednio do osiedlowego i miejskiego w miastach nie stanowiących powiatów miejskich naczelnika straży pożarnych.
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024