Ewidencja księgowa niektórych przedmiotów nietrwałych w przedsiębiorstwach wykonawstwa inwestycyjnego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 29 lipca 1967 r.
w sprawie ewidencji księgowej niektórych przedmiotów nietrwałych w przedsiębiorstwach wykonawstwa inwestycyjnego.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. z 1950 r. Nr 22, poz. 188 i z 1951 r. Nr 25, poz. 185) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o przedmiotach, należy przez to rozumieć przedmioty wymienione w § 1 zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 7 lipca 1967 r. w sprawie rozszerzenia wykazu przedmiotów nie zaliczanych do środków trwałych (Monitor Polski Nr 41, poz. 196).
§  2.
1.
Przedmioty wykazywane dotychczas w księgach przedsiębiorstw wykonawstwa inwestycyjnego jako środki trwałe podlegają z dniem 1 lipca 1967 r. przekwalifikowaniu na przedmioty nietrwałe.
2.
Ewidencję przedmiotów prowadzi się na kontach: 35 "Przedmioty nietrwałe w użytkowaniu", 36 "Zużycie przedmiotów nietrwałych", w sposób umożliwiający ich wyodrębnienie z pozostałych przedmiotów nietrwałych (np. ujmując przedmioty na oddzielnych kontach: 357 "Urządzenia przenośne, elektryczne wyposażenie placów budów i elektronarzędzia" oraz 367 "Zużycie urządzeń przenośnych, elektrycznego wyposażenia placów budów i elektronarzędzi").
3.
Przekwalifikowanie wartości początkowej przedmiotów i ich dotychczasowego umorzenia następuje w korespondencji z kontem 850 "Fundusz statutowy".
§  3.
1.
Różnica między wartością początkową przedmiotów, zmniejszoną o dotychczasowe umorzenie, a tą jej częścią, która w myśl obowiązujących przepisów pokryta jest funduszem statutowym, podlega odprowadzeniu do budżetu centralnego z zarachowaniem na § 45 "Różne wpłaty przedsiębiorstw", tytuł "Różne wpłaty przedsiębiorstw i gospodarstw pomocniczych" właściwego działu i rozdziału, z tym że w odniesieniu do przedsiębiorstw planu:
1)
centralnego - zarachowanie następuje na właściwą dla ministerstwa część budżetu,
2)
terenowego - zarachowanie następuje na "część 8 - Ministerstwo Finansów".
2.
Różnicę tę należy zaksięgować pod datą 1 lipca 1967 r. w ciężar konta 850 "Fundusz statutowy" i na dobro konta 264 "Rozrachunki wewnętrzno-branżowe".
3.
Przekwalifikowania, o którym mowa w § 2, oraz ustalenia podlegającej odprowadzeniu do budżetu centralnego różnicy, o której mowa w ust. 1, należy dokonać na podstawie zestawienia sporządzonego według wzoru, stanowiącego załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  4.
1.
Odpisywanie zużycia przedmiotów powinno być dokonywane od ich wartości początkowej, stosownie do przewidywanego okresu użytkowania, który nie może przekroczyć dla:
1)
urządzeń przewoźnych i przenośnych:
a)
barakowozów i kiosków 8 lat,
b)
urządzeń grzewczych 4 lat,
2)
elektrycznego wyposażenia placów budów 8 lat,
3)
elektronarzędzi rzemieślniczych 4 lat.
2.
Jeżeli na dzień likwidacji przedmiotu wartość jego dotychczasowego umorzenia, powiększona o wartość materiałów i odpadków, uzyskanych w wyniku likwidacji, jest w stosunku do jego wartości początkowej niższa, należy dokonać dodatkowego odpisu do wysokości wartości początkowej przedmiotu, a jeśli jest wyższa - należy zmniejszyć zaliczone do kosztów umorzenie do wysokości wartości początkowej przedmiotu.
§  5.
Do ewidencji księgowej przedmiotów, o których mowa w zarządzeniu, stosuje się następujące przepisy zarządzenia Ministra Finansów z dnia 12 kwietnia 1962 r. w sprawie zasad ewidencji środków trwałych i ich umorzeń w jednostkach gospodarki uspołecznionej działających według zasad rozrachunku gospodarczego (Monitor Polski Nr 36, poz. 173):
1)
§ 21 ust. 8 w zakresie przekwalifikowania wartości początkowej przedmiotów i ich dotychczasowego umorzenia,
2)
§§ 7, 8, 9 i 17 w zakresie znakowania, inwentaryzacji i ewidencji analitycznej.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1967 r.

ZAŁĄCZNIK 

..........................

(nazwa jednostki)

w złotych

Lp. Nazwa przekwalifikowanego przedmiotu i numer(y) inwentarzowy(e) Ilość sztuk Wartość początkowa Umorzenie
1 2 3 4 5
1
2
3
Razem X
Razem wartość netto (kol. 4-5)
Do pokrycia funduszami własnymi w obrocie w myśl obowiązujących przepisów % ......
Różnica do odprowadzenia

.............., dnia ........... 1967 r. (pieczęć)

......................... ........................

(główny księgowy) (dyrektor)

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1967.45.222

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ewidencja księgowa niektórych przedmiotów nietrwałych w przedsiębiorstwach wykonawstwa inwestycyjnego.
Data aktu: 29/07/1967
Data ogłoszenia: 11/08/1967
Data wejścia w życie: 01/07/1967, 11/08/1967