Ustalenie normy ubytków naturalnych ziarna zbóż podczas przechowywania w magazynach i wydawania z magazynów.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO I SKUPU
z dnia 10 lipca 1967 r.
w sprawie ustalenia norm ubytków naturalnych ziarna zbóż podczas przechowywania w magazynach i wydawania z magazynów.

Na podstawie art. 3 ust. 1 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301 i z 1956 r. Nr 54, poz. 244) oraz § 1 ust. 1 i § 4 ust. 3 i 4 zarządzenia nr 120 Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 października 1963 r. w sprawie norm ubytków naturalnych (Monitor Polski Nr 89, poz. 420) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przy przechowywaniu w magazynach jednostek gospodarki uspołecznionej i wydawania z tych magazynów: żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa, mieszanki zbożowej, kukurydzy, gryki, prosa i sorgo, zwanych dalej ziarnem zbóż, stosuje się normy ubytków naturalnych określone w załączniku do zarządzenia.
§  2.
1.
Upoważnia się Naczelnego Dyrektora Centrali Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego "PZZ" do ustalenia norm ubytków naturalnych nasion strączkowych jadalnych podczas przechowywania w magazynach i wydawania z magazynów.
2.
Normy ubytków naturalnych, o których mowa w ust. 1, będą obowiązywać przy przechowywaniu i wydawaniu z magazynów nasion strączkowych jadalnych w jednostkach zgrupowanych w Centrali Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego "PZZ" oraz jednostkach objętych porozumieniem branżowym w branży zbożowo-młynarskiej, w którym wspomniana Centrala pełni funkcję zjednoczenia wiodącego.
§  3.
Tracą moc zarządzenia Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu:
1)
z dnia 14 grudnia 1956 r. w sprawie norm ubytku naturalnego ziarna zbóż podczas magazynowania w jednostkach uczestniczących w obrocie (Monitor Polski Nr 106, poz. 1243),
2)
z dnia 20 kwietnia 1957 r. w sprawie norm ubytku naturalnego nasion strączkowych jadalnych podczas magazynowania w jednostkach uczestniczących w obrocie (Monitor Polski Nr 49, poz. 311), z tym że w odniesieniu do wymienionych w § 2 ust. 2 utrata mocy następuje z dniem wejścia w życie zarządzenia przewidzianego w § 2 ust. 1.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 1967 r.

ZAŁĄCZNIK 

NORMY UBYTKÓW NATURALNYCH ZIARNA ZBÓŻ PODCZAS PRZECHOWYWANIA W MAGAZYNACH I WYDAWANIA Z MAGAZYNÓW

§ 1.
Przedmiotem norm są ubytki naturalne ziarna zbóż podczas przechowywania w magazynach i wydawania z magazynów.
§  2.
1.
Ubytki naturalne są to straty powstałe wskutek procesów biochemicznych oraz czynności manipulacyjnych związanych z przyjmowaniem, wydawaniem i przemieszczaniem ziarna zbóż w związku z zabiegami konserwacyjnymi.
2.
Różnic w ciężarze ziarna zbóż powstałych wskutek osuszki podczas przechowywania nie zalicza się do ubytków naturalnych.
§  3.
Jakość i warunki, jakim powinny odpowiadać ziarna zbóż w momencie przyjmowania do magazynów, określają obowiązujące normy jakościowe.
§  4.
Wysokość ubytków naturalnych w procentach w stosunku do przeciętnego zapasu przechowywanego ziarna zbóż w okresie miesięcznym określa tabela.
§  5.
Ustalone wielkości ubytków naturalnych są wielkościami maksymalnymi.
§  6.
1.
Obliczania wielkości ubytków naturalnych dokonuje się oddzielnie dla każdego rodzaju ziarna zbóż, zgodnie z przepisami dotyczącymi inwentaryzacji i spisywania niedoborów.
2.
Wielkość ubytków naturalnych w granicach normy z okresu miesięcznego przechowywania oblicza się, przemnażając średni dzienny stan magazynowy przez normę ubytków naturalnych określoną w tabeli.
3.
Wielkość ubytków naturalnych w granicach normy dla okresu poniżej jednego miesiąca przechowywania oblicza się mnożąc średni dzienny stan magazynowy przez normę ubytków naturalnych określoną w tabeli i liczbę dni przechowywania oraz dzieląc otrzymany iloczyn przez 30, tj. okres, dla którego ustalono normę ubytków naturalnych.
§  7.
1.
Różnice w ciężarze ziarna zbóż powstałe wskutek osuszki lub zawilgocenia rozlicza się i ewidencjonuje odrębnie, niezależnie od stwierdzonych ubytków naturalnych.
2.
Różnice w ciężarze powstałe wskutek osuszki lub zawilgocenia oblicza się według wzorów:

w których:

O = osuszka,

Z = zawilgocenie,

Mp = ciężar zaprzychodowanego ziarna zbóż za okres międzyinwentaryzacyjny łącznie ze stanem początkowym,

wp = średnia ważona wilgotność początkowa ziarna zbóż zaprzychodowanego i stanu początkowego,

wk = średnia ważona wilgotność końcowa ziarna zbóż rozchodowanego i stanu końcowego.

§  8.
Przy rozliczaniu różnic inwentaryzacyjnych ustala się wysokość ubytków naturalnych, mieszczących się w granicach norm, za okres międzyinwentaryzacyjny.
§  9.
W razie powstania ubytków naturalnych nie ujętych niniejszymi przepisami, ubytki rozlicza się w trybie ustalonym dla rozliczeń niedoborów nadzwyczajnych.
§  10.
Szczegółowe normy ubytków naturalnych określa tabela.

Tabela norm ubytków naturalnych ziarna zbóż podczas przechowywania w magazynach i wydawania z magazynów.

Rodzaj magazynu Opakowanie Wysokość ubytków w % Jednostka odniesienia
Magazyn podłogowy luzem, worki jutowe 0,06 przeciętny zapas przechowywanego ziarna zbóż
Magazyn komorowy luzem 0,04 w okresie miesięcznym
§  11.
1.
Przy przechowywaniu w magazynach i wydawaniu z magazynów punktów skupu gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska" ziarna zbóż stosuje się przepisy § 1-10, z tym że:
1)
różnice w ciężarze ziarna zbóż powstałe wskutek wysychania naturalnego (osuszki) zalicza się do ubytków naturalnych,
2)
wielkość ubytków naturalnych ustala się w stosunku do zaewidencjonowanej ilości przychodu ziarna zbóż, niezależnie od okresu przechowywania,
3)
wielkość ubytków naturalnych w granicach norm oblicza się mnożąc zaewidencjonowaną ilość przychodu ziarna zbóż przez wysokość ubytków naturalnych określoną w tabeli (§ 10),
4)
w razie stosowania mechanicznego suszenia ziarna zbóż, z wyjątkiem suszenia usługowego dla rolników, wysokość ubytków naturalnych oblicza się według zasad określonych w § 1-10.
2.
Zasady określone w ust. 1 nie mają zastosowania do ustalania ubytków naturalnych ziarna zbóż przechowywanego w magazynach gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska" na warunkach konsygnacji. Do obliczania ubytków naturalnych ziarna zbóż przechowywanego na warunkach konsygnacji mają zastosowanie zasady podane w § 1-10, z tym że w razie przejęcia do przechowywania na warunkach konsygnacji części albo całości ziarna zbóż w tym samym magazynie na podstawie dokumentacji magazynowej - wysokość ubytków naturalnych oblicza się za cały łączny okres przechowywania przy końcowym rozliczaniu magazynu; wielkość ubytków naturalnych za okres przed przekazaniem do przechowywania na warunkach konsygnacji oblicza się przy zastosowaniu zasad określonych w ust. 1, a za okres przechowywania na warunkach konsygnacji według zasad określonych w § 1-10.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1967.42.205

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ustalenie normy ubytków naturalnych ziarna zbóż podczas przechowywania w magazynach i wydawania z magazynów.
Data aktu: 10/07/1967
Data ogłoszenia: 28/07/1967
Data wejścia w życie: 01/08/1967