Tryb opiniowania dokumentacji inwestycji w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz wymagań sanitarno-higienicznych.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI PLANOWANIA PRZY RADZIE MINISTRÓW
z dnia 30 maja 1967 r.
w sprawie trybu opiniowania dokumentacji inwestycji w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz wymagań sanitarno-higienicznych.

Na podstawie art. 13 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 1961 r. Nr 7, poz. 46 i z 1965 r. Nr 13, poz. 91), art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 30 marca 1965 r. o bezpieczeństwie i higienie pracy (Dz. U. Nr 13, poz. 91) oraz w związku z § 32 pkt 10 zarządzenia Przewodniczącego Komisja Planowania przy Radzie Ministrów i Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 30 lipca 1965 r. w sprawie projektowania inwestycji (Monitor Polski Nr 45, poz. 253) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie ustala zasady i uproszczony tryb opiniowania dokumentacji inwestycji w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz w zakresie sanitarno-higienicznym.
2.
Zarządzenie dotyczy dokumentacji opracowywanej przez państwowe jednostki projektowania oraz przez jednostki projektowania centralnych związków spółdzielni.
3.
Zarządzenia nie stosuje się do opiniowania lokalizacji szczegółowej inwestycji oraz zagadnień gospodarki wodno-ściekowej obiektów projektowanych na terenach nie uzbrojonych.
§  2.
Dokumentacja inwestycji w zakresie omówionym w § 1 ust. 1 i 2 opiniowana jest w toku jej sporządzania w jednostkach projektowania przez zatrudnionych w tych jednostkach:
1)
rzeczoznawców do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy, upoważnionych do wykonywania tych czynności przez Głównego Inspektora Pracy Centralnej Rady Związków Zawodowych,
2)
rzeczoznawców do spraw sanitarno-higienicznych, upoważnionych do wykonywania tych czynności przez Głównego Inspektora Sanitarnego.
§  3.
1.
Upoważnienie do opiniowania dokumentacji inwestycji w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy mogą uzyskać osoby, które posiadają:
1)
ukończone wyższe studia techniczne oraz co najmniej 5-letnią praktykę zawodową,
2)
znajomość - w niezbędnym zakresie - przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, stwierdzoną przez złożenie egzaminu kwalifikacyjnego; tryb egzaminu ustala Główny Inspektor Pracy Centralnej Rady Związków Zawodowych.
2.
Upoważnienie do opiniowania dokumentacji inwestycji w zakresie spraw sanitarno-higienicznych mogą uzyskać osoby, które posiadają:
1)
ukończone wyższe studia w zakresie inżynierii sanitarnej oraz w zakresie inżynierii innych specjalności ze znajomością zagadnień inżynierii sanitarnej,
2)
co najmniej 5-lelnią praktykę zawodową,
3)
znajomość - w niezbędnym zakresie - przepisów sanitarno-higienicznych, stwierdzoną przez złożenie egzaminu przed komisją kwalifikacyjną, której tryb działania i zasady pracy ustali Minister Zdrowia i Opieki Społecznej.
§  4.
1.
Właściwi inspektorzy pracy (w stosunku do rzeczoznawców do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy) oraz właściwe organy państwowej inspekcji sanitarnej (w stosunku do rzeczoznawców do spraw sanitarno-higienicznych) sprawują nadzór i kontrolę nad pracami rzeczoznawców, a w szczególności przeprowadzają okresową ocenę prawidłowości wydanych opinii rzeczoznawców, jak również prawidłowość przyjętych w projektach rozwiązań.
2.
Wymienione w ust. 1 organy obowiązane są zapewnić udzielanie rzeczoznawcom konsultacji i wyjaśnień w sprawach skomplikowanych wymagających takich konsultacji.
3.
Tryb opiniowania dokumentacji inwestycji z punktu widzenia wymagań sanitarno-epidemiologicznych ustala Minister Zdrowia i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów.
4.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Ministrem Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych może określić wypadki, w których poszczególne rozwiązania w fazie sporządzania projektu powinny być konsultowane z właściwymi organami państwowej inspekcji sanitarnej.
5.
Inspektor pracy może zmienić opinię rzeczoznawcy, jeżeli rozwiązanie projektowe zaaprobowane przez rzeczoznawcę stanowiłoby zagrożenie dla zdrowia lub życia ludzkiego. W razie różnicy stanowisk między inspektorem pracy a jednostką projektowania decyzje wydaje organ nadrzędny inwestora po porozumieniu z zarządem głównym właściwego związku zawodowego.
§  5.
1.
Za prawidłowość rozwiązań projektowych, opiniowanych przez rzeczoznawców, odpowiadają rzeczoznawcy wobec organów, które wydały im upoważnienie do pełnienia funkcji rzeczoznawcy, niezależnie od odpowiedzialności służbowej.
2.
Rzeczoznawcy, który przy wykonywaniu swych obowiązków dopuścił się naruszenia przepisów lub ogólnie obowiązujących zasad z zakresu tych obowiązków, może być cofnięte upoważnienie do opiniowania dokumentacji. Decyzję w tym zakresie podejmuje organ, który wydał upoważnienie.
§  6.
Główny Inspektor Pracy oraz Główny Inspektor Sanitarny ustalą - za zgodą Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów oraz Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych - wykazy obiektów budowlanych, których projekty budowy lub przebudowy nie wymagają zaopiniowania pod względem bezpieczeństwa i higieny pracy oraz sanitarno-higienicznym.
§  7.
1.
Rzeczoznawcy zatrudnieni w jednostkach projektowania powinni być włączeni do prac związanych z programowaniem inwestycji - w celu ustosunkowania się do tych programów pod względem bezpieczeństwa i higieny pracy oraz sanitarno-higienicznym - przed przedstawieniem tych programów do akceptacji przez właściwy organ inwestora.
2.
Przepis ust. 1 należy stosować w szczególności w razie rozbudowy, przebudowy i modernizacji zakładu pracy.
§  8.
W jednostkach projektowania, które nie zatrudniają rzeczoznawców, dokumentację inwestycji opiniują właściwi inspektorzy pracy bądź właściwe organy państwowej inspekcji sanitarnej w trybie przepisów § 28-32 zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 30 lipca 1965 r. w sprawie projektowania inwestycji (Monitor Polski Nr 45, poz. 253).
§  9.
Zarządzenie nie narusza przepisów regulujących zasady i tryb opiniowania projektów norm, normatywów technicznych projektowania i projektów typowych w zakresie wymagań sanitarno-higienicznych oraz wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie jednego miesiąca od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1967.37.178

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Tryb opiniowania dokumentacji inwestycji w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz wymagań sanitarno-higienicznych.
Data aktu: 30/05/1967
Data ogłoszenia: 07/07/1967
Data wejścia w życie: 08/08/1967