Usprawnienie gospodarki paliwami płynnymi do silników spalinowych, olejami mineralnymi i smarami.

UCHWAŁA Nr 373
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 grudnia 1966 r.
w sprawie usprawnienia gospodarki paliwami płynnymi do silników spalinowych, olejami mineralnymi i smarami.

W celu usprawnienia gospodarki paliwowo-smarowniczej i zwiększenia:
- oszczędności zużycia paliw płynnych stosowanych do silników spalinowych, zwanych dalej paliwami płynnymi,

- oszczędności zużycia olejów mineralnych i smarów,

- zbiórki olejów mineralnych zużytych,

- oszczędności zużycia energii napędowej

oraz zapewnienia prawidłowej eksploatacji maszyn i urządzeń - Rada Ministrów uchwala, co następuje:

§  1.
1.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) i prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw):
1)
opracują i wprowadzą, w terminie do 6 miesięcy od dnia ogłoszenia uchwały, w podległych im jednostkach organizacyjnych instruuje szczegółowe, dostosowane do potrzeb tych jednostek, w zakresie organizacji gospodarki paliwowo-smarowniczej, zgodnie z ramowymi wytycznymi wydanymi przez Ministra Przemysłu Chemicznego,
2)
wprowadzą w jednostkach nadzorujących oraz w zakładach, w zależności od potrzeb (wielkość parku maszynowego, wysokość zużycia paliw płynnych, olejów mineralnych i smarów), obowiązek prowadzenia gospodarki olejami mineralnymi i smarami oraz paliwami płynnymi przez odpowiednie komórki organizacyjne lub wyznaczą osoby odpowiedzialne za tę gospodarkę,
3)
spowodują wprowadzenie do prac podległych im branżowych placówek naukowo-badawczych oraz biur konstrukcyjnych tematyki zmierzającej do stosowania nowoczesnych, ekonomicznych układów paliwowych i smarowniczych w produkowanych urządzeniach i maszynach,
4)
spowodują opracowanie w podległych im jednostkach programów w zakresie rewizji istniejących i uzupełnienia brakujących norm (wskaźników) zużycia paliw płynnych, olejów mineralnych i smarów oraz zbiórki olejów mineralnych zużytych i ustalą zakres stosowania tych norm (wskaźników).
2.
W zakresie zużycia paliw płynnych, olejów mineralnych i smarów w eksploatacji pojazdów samochodowych obowiązują normy zużycia wydawane przez Ministra Komunikacji.
3.
W zakresie zużycia olejów transformatorowych i turbinowych stosowanych do celów energetycznych obowiązują normy zużycia wydawane przez Ministra Górnictwa i Energetyki.
§  2.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) i prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) zapewnią:
1)
uwzględnienie w systemie premiowym pracowników fizycznych i umysłowych - w trybie określonym obowiązującymi w tym zakresie przepisami, w szczególności uchwałą nr 284 Rady Ministrów z dnia 10 listopada 1965 r. w sprawie premiowania i nagradzania pracowników za gospodarcze wykorzystanie paliw odpadowych i za oszczędne zużywanie paliw stałych, ciekłych i gazowych oraz energii cieplnej (Monitor Polski Nr 62, poz. 325) - możliwości wykorzystania bodźców materialnych przyczyniających się do prawidłowej i oszczędnej gospodarki paliwowo-smarowniczej i zbiórki olejów mineralnych zużytych,
2)
wyciąganie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, konsekwencji służbowych w stosunku do osób winnych przekraczania norm (wskaźników) zużycia paliw płynnych, olejów mineralnych i smarów stałych.
§  3.
Kierownicy właściwych jednostek organizacyjnych, nadzorujących zakłady produkujące maszyny i urządzenia, zapewnią dostarczanie wraz z dokumentacją ruchowo-techniczną pełnej dokumentacji dotyczącej stosowania produktów naftowych i norm ich zużycia.
§  4.
Minister Handlu Zagranicznego zapewni w zawieranych kontraktach dostarczanie:
1)
instrukcji dotyczących smarowania importowanych maszyn i urządzeń,
2)
dokumentacji paliwowo-smarowniczej importowanych maszyn i urządzeń, uwzględniającej w miarę możliwości stosowanie paliw płynnych, olejów mineralnych i smarów stałych dostępnych na rynku krajowym oraz określającej normy ich zużycia.

Instrukcje i dokumentacja, o których mowa w pkt 1 i 2, powinny być dostosowane do warunków krajowych, na podstawie danych technicznych dostarczonych przez jednostki zamawiające maszyny i urządzenia z importu.

§  5.
Minister Przemysłu Chemicznego zapewni uruchamianie w uzasadnionych wypadkach produkcji krajowej paliw płynnych do silników spalinowych, olejów mineralnych i smarów stałych o własnościach wymaganych dla importowanych maszyn i urządzeń.
§  6.
Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego, w oparciu o postulaty Ministra Przemysłu Chemicznego, zapewni dostosowanie programów nauczania w podległych im szkołach technicznych do potrzeb gospodarki narodowej w zakresie racjonalnej gospodarki paliwowo-smarowniczej w terminie do dnia 1 września 1967 r.
§  7.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) i prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) zorganizują w porozumieniu z Ministrem Przemysłu Chemicznego odpowiednie formy szkolenia i doszkalania pracowników odpowiedzialnych za gospodarkę paliwowo-smarowniczą.
§  8.
Przewodniczący Komitetu Drobnej Wytwórczości wyda w terminie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia uchwały instrukcję regulującą sposób odzyskiwania olejów mineralnych z czyściwa (pakuły, szmaty itp.) oraz tryb postępowania z czyściwem odpadkowym.
§  9.
Minister Przemysłu Chemicznego koordynuje gospodarkę produktami naftowymi w kraju i gospodarkę paliwowo-smarowniczą we wszystkich gałęziach gospodarki narodowej. Z tego tytułu:
1)
przeprowadza kontrolę i składa właściwym organom wnioski w zakresie usprawnienia gospodarki paliwowo-smarowniczej,
2)
prowadzi poradnictwo techniczne dla producentów maszyn i urządzeń oraz użytkowników paliw płynnych, olejów mineralnych i smarów stałych w zakresie ich prawidłowego stosowania i racjonalnej gospodarki tymi produktami,
3)
prowadzi stałą informację za pośrednictwem pism technicznych, broszur i ulotek o postępie technicznym w stosowaniu produktów naftowych, wprowadzania do użytku nowych gatunków i jakości olejów smarowych i smarów stałych.
§  10.
Minister Przemysłu Chemicznego wyda w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami w terminie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia uchwały:
1)
zarządzenie w sprawie ramowych wytycznych o organizacji gospodarki paliwowo-smarowniczej,
2)
zarządzenie w sprawie obowiązku zbierania, regeneracji i odprzedaży olejów mineralnych zużytych.
§  11.
Przepisy uchwały nie dotyczą gospodarki paliwowo-smarowniczej w jednostkach wojskowych podległych Ministrowi Obrony Narodowej i w jednostkach podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych, z wyjątkiem Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii oraz przedsiębiorstw.
§  12.
Zaleca się centralnym organizacjom spółdzielczym odpowiednie zastosowanie przepisów niniejszej uchwały w jednostkach spółdzielczych.
§  13.
Realizacja przepisów niniejszej uchwały nastąpi w ramach etatów i funduszów płac zatwierdzonych na 1967 r.
§  14.
1.
Z dniem ogłoszenia uchwały tracą moc:
1)
zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 15 stycznia 1952 r. w sprawie obowiązku zbierania i regeneracji olejów mineralnych zużytych (Monitor Polski Nr A-11, poz. 107),
2)
zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 18 stycznia 1952 r. w sprawie organizacji gospodarki smarowniczej (Monitor Polski Nr A-11, poz. 108),
3)
zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 10 czerwca 1952 r. w sprawie tymczasowych wskaźników zużycia produktów smarowniczych (Biuletyn PKPG Nr 26, poz. 122.
2.
Utrzymuje się w mocy załączniki do zarządzeń wymienionych w ust. 1 pkt 1 i 2 oraz przepisy wydane na podstawie tych zarządzeń - do dnia ogłoszenia zarządzeń Ministra Przemysłu Chemicznego, o których mowa w § 10.
§  15.
Wykonanie uchwały porucza się ministrom (kierownikom urzędów centralnych) i przewodniczącym prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
§  16.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1967.3.12

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Usprawnienie gospodarki paliwami płynnymi do silników spalinowych, olejami mineralnymi i smarami.
Data aktu: 02/12/1966
Data ogłoszenia: 18/01/1967
Data wejścia w życie: 18/01/1967