Ustalenie norm ubytku naturalnego: kalafonii ekstrakcyjnej, terpentyny ekstrakcyjnej, mączki drzewnej i trocin futrzarskich, żywicy w silosach, grzybów suszonych i oleju flotacyjnego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA I PRZEMYSŁU DRZEWNEGO
z dnia 8 kwietnia 1967 r.
w sprawie ustalenia norm ubytku naturalnego: kalafonii ekstrakcyjnej, terpentyny ekstrakcyjnej, mączki drzewnej i trocin futrzarskich, żywicy w silosach, grzybów suszonych i oleju flotacyjnego.

Na podstawie art. 3 ust. 1 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301 i z 1956 r. Nr 54, poz. 244) oraz § 1 ust. 1 zarządzenia nr 120 Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 października 1963 r. w sprawie norm ubytków naturalnych (Monitor Polski Nr 89, poz. 420) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się normy ubytku naturalnego:
1)
dla żywicy podczas przechowywania w silosach oraz wylewania z beczek do silosów,
2)
dla grzybów suszonych: borowika, kurki, maślaka i piestrzenicy - podczas przechowywania w magazynie,
3)
dla kalafonii ekstrakcyjnej podczas wydawania w drobnych ilościach,
4)
dla mączki drzewnej i trocin futrzarskich podczas wydawania z magazynu,
5)
dla terpentyny ekstrakcyjnej podczas przechowywania i wydawania z magazynu (norma łączna),
6)
dla oleju flotacyjnego podczas przechowywania i wydawania z magazynu (norma łączna)

- określone w załączniku do zarządzenia.

§  2.
Zarządzenie nie dotyczy norm ubytków naturalnych artykułów określonych w § 1 podczas przechowywania ich w sklepach, magazynach hurtu, magazynach pomocniczych detalu, zakładach żywienia zbiorowego, garmażeryjnych, piekarniczych i jednostkach usługowych resortu handlu wewnętrznego.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

NORMY UBYTKÓW NATURALNYCH

§  1.
Szczegółowe normy ubytków naturalnych żywicy podczas przechowywania w silosach oraz wylewania z beczek do silosów, grzybów suszonych: borowika, kurki, maślaka i piestrzenicy podczas przechowywania w magazynie, kalafonii ekstrakcyjnej podczas wydawania w drobnych ilościach, mączki drzewnej i trocin futrzarskich podczas wydawania z magazynu, terpentyny ekstrakcyjnej podczas przechowywania i wydawania z magazynu (norma łączna) oraz oleju flotacyjnego podczas przechowywania i wydawania z magazynu (norma łączna) określa poniższa tabela.

Tabela norm ubytków naturalnych.

Lp. Artykuł oraz okoliczności powstawania ubytku naturalnego Miejsce powstawania ubytku naturalnego Opakowanie Wysokość ubytku w %% Jednostka odniesienia
1 2 3 4 5 6
1 żywica ścianki beczek, z których wylano dostarczoną żywicę do silosów 0,2 przeciętna ilość żywicy w ciągu roku
a) podczas wylewania z beczek

do silosów

b) podczas przechowywania w

silosach

silosy żelbetowe 0,2 przeciętny miesięczny zapas magazynowanej żywicy
2 grzyby suszone:

borowik, kurka, maślak i piestrzenica

podczas przechowywania w magazynie

magazyn murowany suchy bez regulacji temperatury i wilgotności torby papierowe, trójwarstwowe z wkładką parafinowaną lato - 0,11 zima - 0,08 przeciętny zapas magazynowy w okresie lata i zimy
3 kalafonia ekstrakcyjna

podczas wydawania w drobnych ilościach

miejsce odbioru kalafonii w małych i rozdrobnionych ilościach torby pięciowarstwowe, papierowe 1,5 każdorazowe wydanie kalafonii rozdrobnionej
4 mączka drzewna i trociny

futrzarskie podczas wydawania z magazynu

magazyn worki jutowe 0,25 każdorazowe wydanie
5 terpentyna ekstrakcyjna

podczas przechowywania i wydawania z magazynu (norma łączna)

zbiorniki

podziemne o pojemności 50

m3 - tzw. zasadnicze i

naziemne izolowane z

zewnątrz wełną mineralną

- tzw. pomocnicze

lato - 0,4 zima - 0,5 przeciętny zapas w zbiornikach w ciągu lata i zimy
6 olej flotacyjny

podczas przechowywania i wydawania z magazynu (norma łączna)

zbiornik cylindryczny naziemny o pojemności 25 m3, izolowany wełną mineralną z wyskalowaną łatą pomiarową i króćcami do odwadniania i opróżniania 0,5 przeciętny zapas w zbiorniku w ciągu roku
§  2.
Ustalone wielkości ubytków naturalnych podane w tabeli określonej w § 1 są wielkościami maksymalnymi.
§  3.
1.
Normy ubytków naturalnych oznaczone w tabeli określonej w § 1 liczbami porządkowymi 1, 3, 4 i 6 nie uwzględniają pór roku, natomiast oznaczone liczbami porządkowymi 2 i 5 uwzględniają pory roku.
2.
Za okres letni przyjmuje się okres od dnia 1 kwietnia do dnia 31 października, a za okres zimowy - okres od dnia 1 listopada do dnia 31 marca.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1967.22.103

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ustalenie norm ubytku naturalnego: kalafonii ekstrakcyjnej, terpentyny ekstrakcyjnej, mączki drzewnej i trocin futrzarskich, żywicy w silosach, grzybów suszonych i oleju flotacyjnego.
Data aktu: 08/04/1967
Data ogłoszenia: 18/04/1967
Data wejścia w życie: 18/04/1967