Zm.: instrukcja w sprawie szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania rewizji finansowo-księgowej w przedsiębiorstwach państwowych i ich jednostkach nadrzędnych utrzymywanych z wpłat przedsiębiorstw.

INSTRUKCJA
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 17 lutego 1966 r.
zmieniająca instrukcję w sprawie szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania rewizji finansowo-księgowej w przedsiębiorstwach państwowych i ich jednostkach nadrzędnych utrzymywanych z wpłat przedsiębiorstw.

Na podstawie § 20a uchwały nr 187 Rady Ministrów z dnia 12 maja 1959 r. w sprawie rewizji finansowo-księgowej państwowych jednostek organizacyjnych (Monitor Polski z 1959 r. Nr 58, poz. 278, z 1961 r. Nr 87, poz. 370 i z 1962 r. Nr 61, poz. 290) zarządza się, co następuje:
§  1.
W instrukcji Ministra Finansów z dnia 20 października 1961 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania rewizji finansowo-księgowej w przedsiębiorstwach państwowych i ich jednostkach nadrzędnych utrzymywanych z wpłat przedsiębiorstw (Monitor Polski z 1961 r. Nr 87, poz. 374 i z 1964 r. Nr 16, poz. 75) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 12 otrzymuje brzmienie:

"§ 12. 1. Planując w podległych przedsiębiorstwach coroczne rewizje okresowe, o których mowa w § 4 uchwały, organ zarządzający rewizję powinien kierować się następującymi zasadami:

1) całokształt działalności gospodarczej i finansowej każdego przedsiębiorstwa powinien być poddany rewizji pełnej co najmniej raz na 3 lata,

2) wymaganie objęcia całokształtu działalności gospodarczej i finansowej rewizją pełną uważa się również za spełnione, jeżeli łączny zakres przeprowadzonych w rewidowanym przedsiębiorstwie okresowych rewizji częściowych w ciągu 3 kolejnych lat odpowiada zakresowi rewizji pełnej.

2. W razie przeprowadzania okresowej rewizji częściowej należy objąć nią corocznie co najmniej najważniejsze odcinki działalności gospodarczej i finansowej rewidowanego przedsiębiorstwa. Okresową rewizją częściową można nie obejmować:

1) odcinków działalności, które w okresie objętym rewizją były badane przez inny organ kontroli zewnętrznej,

2) zagadnień, które w okresie objętym rewizją zostały zbadane przez organy finansowe prezydiów rad narodowych (podatek obrotowy, podatek od operacji nietowarowych, różnice budżetowe, dotacje podmiotowe i przedmiotowe, podatek od wynagrodzeń).

3. W razie zbadania całokształtu działalności gospodarczej i finansowej rewidowanego przedsiębiorstwa w drodze okresowych rewizji częściowych (ust. 1 pkt 2) należy w dowolnym roku w ciągu następnych 3 lat przeprowadzić okresową rewizję pełną danej jednostki.";

2)
w § 58 ust. 1 dodaje się zdanie w brzmieniu:

"Sposób ewidencji okresowych rewizji częściowych, przeprowadzonych w jednostkach podlegających rewizji, powinien ułatwić planowanie zakresu rewizji oraz zapewnić realizację wymagania określonego w § 12 ust. 1.";

3)
w § 60 ust. 1:
a)
w pkt 1 średnik zastępuje się przecinkiem i dodaje się wyrazy: "w tym ilość jednostek, w których w roku sprawozdawczym przeprowadzono (zakończono) rewizję całokształtu działalności",
b)
pkt 7 otrzymuje brzmienie:

"7) ilość rewizji przeprowadzonych w ciągu roku:

a) okresowych pełnych,

b) okresowych częściowych,

c) doraźnych,

w tym ilość rewizji przeprowadzonych na zlecenie Najwyższej Izby Kontroli, Milicji Obywatelskiej i innych organów kontroli";

4)
w załączonym do instrukcji wzorze nr 11 ust. 5 otrzymuje brzmienie:

"5. Kasjer jest (nie jest) zaznajomiony z zarządzeniem Ministra Finansów z dnia 15 sierpnia 1963 r. w sprawie udokumentowania operacji kasowych, przechowywania gotówki oraz obowiązków kasjerów w jednostkach gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 68, poz. 340) oraz z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 13 sierpnia 1958 r. w sprawie zasad gospodarki kasowej jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 54, poz. 263)."

§  2.
Instrukcja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1966.8.63

Rodzaj: Instrukcja
Tytuł: Zm.: instrukcja w sprawie szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania rewizji finansowo-księgowej w przedsiębiorstwach państwowych i ich jednostkach nadrzędnych utrzymywanych z wpłat przedsiębiorstw.
Data aktu: 17/02/1966
Data ogłoszenia: 07/03/1966
Data wejścia w życie: 07/03/1966