Egzamin na rzecznika patentowego.

ZARZĄDZENIE
PREZESA URZĘDU PATENTOWEGO POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ
z dnia 7 listopada 1966 r.
w sprawie egzaminu na rzecznika patentowego.

Na podstawie art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 kwietnia 1966 r. o rzecznikach patentowych (Dz. U. Nr 14, poz. 86) zarządza się, co następuje:
§  1.
Do egzaminu na stanowisko rzecznika patentowego może być dopuszczona osoba, która odpowiada wymaganiom określonym w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 21 kwietnia 1966 r. o rzecznikach patentowych (Dz. U. Nr 14, poz. 86) lub uzyskała w drodze wyjątku, na zasadach określonych w § 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 lipca 1966 r. w sprawie zadań i organizacji pracy rzeczników patentowych, wpisu na listę rzeczników patentowych oraz zasad ich wynagradzania (Dz. U. Nr 32, poz. 194), zwolnienie od niektórych z tych wymagań.
§  2.
1.
Decyzję o dopuszczeniu do egzaminu wydaje Prezes Urzędu Patentowego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, zwanego dalej Urzędem Patentowym, na wniosek ministerstwa (organu równorzędnego) lub prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) właściwego ze względu na zakład pracy, w którym kandydat jest lub będzie zatrudniony:
2.
Do wniosku o dopuszczenie kandydata do egzaminu dołącza się teczkę akt osobowych zawierającą:
1)
życiorys kandydata;
2)
kwestionariusz osobowy, poświadczony przez zakład pracy;
3)
odpis lub fotokopię 1 i 2 strony dowodu osobistego;
4)
zaświadczenie o niekaralności;
5)
dokument stwierdzający posiadanie wymaganego wykształcenia;
6)
dokument stwierdzający ukończenie szkolenia kandydatów na rzeczników patentowych, uznanego przez Urząd Patentowy;
7)
3 fotografie legitymacyjne.
§  3.
Egzamin na rzecznika patentowego składa się przed Komisją Egzaminacyjną w Urzędzie Patentowym.
§  4.
1.
Komisja Egzaminacyjna, o której mowa w § 3, składa się z Prezesa Urzędu Patentowego jako przewodniczącego, jego zastępcy i co najmniej czterech członków.
2.
Zastępcę przewodniczącego oraz członków Komisji Egzaminacyjnej wyznacza Prezes Urzędu Patentowego.
§  5.
Kandydat na rzecznika patentowego składa przed Komisją Egzaminacyjną o której mowa w § 4, egzamin pisemny i ustny. Egzamin ustny odbywa się najpóźniej w ciągu trzech dni po egzaminie pisemnym.
§  6.
1.
Egzamin pisemny składa się z dwóch części.
2.
Przedmiotem pierwszej części egzaminu pisemnego jest opracowanie typowego zgłoszenia patentowego lub opinii co do prawdziwości przedstawionego zgłoszenia patentowego albo zgłoszenia wzoru użytkowego pod względem treści i formy tego zgłoszenia.
3.
Przedmiotem drugiej części egzaminu pisemnego jest opracowanie tematów z zakresu ochrony prawnej w Polsce wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów zdobniczych i znaków towarowych.
4.
Tematy zadań egzaminacyjnych określa Komisja Egzaminacyjna i odpowiednio je zabezpiecza. Komisja ta w razie potrzeby przygotowuje również materiały, na których podstawie mają być wykonane zadania egzaminacyjne.
5.
Egzamin pisemny trwa najdłużej pięć godzin. W tym czasie osoba składająca egzamin powinna oddać opracowania bez względu na stan ich ukończenia.
6.
Egzamin pisemny odbywa się w godzinach służbowych pod nadzorem członków Komisji Egzaminacyjnej, wyznaczonych przez przewodniczącego tej Komisji.
7.
W czasie opracowywania zadań egzaminacyjnych Komisja Egzaminacyjna może zezwolić osobie składającej egzamin na korzystanie z tekstów przepisów prawnych.
8.
Komisja Egzaminacyjna ocenia wyniki egzaminu pisemnego i na podstawie dokonanej oceny podejmuje uchwałę o dopuszczeniu kandydata do egzaminu ustnego.
§  7.
1.
Przedmiotem egzaminu ustnego jest znajomość wszystkich zagadnień związanych z działalnością rzecznika patentowego.
2.
Przepisy § 6 ust. 4 i 7 mają tu odpowiednie zastosowanie.
§  8.
Uchwały Komisji Egzaminacyjnej zapadają zwykłą większością głosów. Przewodniczący Komisji głosuje ostatni. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
§  9. 1
Wyniki egzaminu pisemnego i ustnego oceniane są łącznie.
§  10.
1.
Z przebiegu egzaminu sporządza się protokół.
2.
Protokół egzaminacyjny podpisują przewodniczący i wszyscy biorący udział w egzaminie członkowie Komisji Egzaminacyjnej.
§  11. 2
Osoba, która złożyła egzamin, otrzymuje świadectwo złożenia egzaminu. Wzór świadectwa ustala Prezes Urzędu Patentowego.
§  12.
W razie niedopuszczenia do egzaminu ustnego z powodu uzyskania złej oceny z egzaminu pisemnego lub niedostatecznej łącznej oceny egzaminu (§ 9), Komisja Egzaminacyjna może wyznaczyć termin powtórnego ostatecznego egzaminu. Termin ten nie może być krótszy niż trzy miesiące i dłuższy niż jeden rok.
§  13.
Urząd Patentowy informuje o wyniku egzaminu organ, który zgłosił kandydata do egzaminu.
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 17 kwietnia 1970 r. (M.P.70.13.114) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 maja 1970 r.
2 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 17 kwietnia 1970 r. (M.P.70.13.114) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 maja 1970 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024