Usprawnienie obsługi rozliczeń pieniężnych ludności.

ZARZĄDZENIE Nr 57
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 5 września 1966 r.
w sprawie usprawnienia obsługi rozliczeń pieniężnych ludności.

W celu rozszerzenia form obrotu bezgotówkowego, zapewniających szybkie i sprawne przeprowadzanie rozliczeń, zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Minister Finansów zarządził wprowadzenie przez Powszechną Kasę Oszczędności (PKO):
1)
oprocentowanych rachunków bieżących dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej,
2) 1
(skreślony),
3)
przyjmowania w formie gotówkowej i bezgotówkowej we wszystkich oddziałach, ekspozyturach i ajencjach PKO wpłat ludności na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej za usługi i świadczenia o charakterze powszechnym (światło, gaz, najem lokali, telefon, wczasy, ubezpieczenia, świadczenia Obsługi Ratalnej Sprzedaży) oraz z tytułu zobowiązań podatkowych.
2.
Minister Finansów w porozumieniu z zainteresowanymi Ministrami może zarządzić wprowadzenie przez PKO przyjmowania we wszystkich jej placówkach w formie gotówkowej i bezgotówkowej wpłat ludności z tytułu innych usług i świadczeń o charakterze powszechnym, niż wymienione w ust. 1 pkt 3.
§  2. 2
(skreślony).
§  3.
Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Łączności ustalą zasady, na jakich ludność będzie mogła regulować w formie bezgotówkowej we wszystkich oddziałach, ekspozyturach i ajencjach PKO oraz placówkach pocztowych należności z tytułów, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 3.
§  4. 3
(skreślony).
§  5.
Minister Finansów, Minister Łączności, Minister Handlu Wewnętrznego oraz inni zainteresowani ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) zarządzą przeszkolenie kadr w zakresie niezbędnym dla zapewnienia prawidłowej obsługi rozliczeń pieniężnych ludności oraz popularyzowanie wśród ludności tych form rozliczeń.
§  6.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych), w celu umożliwienia rozszerzenia działalności usługowej ajencji PKO w zakładach pracy, zobowiążą podległe im zakłady pracy do udzielania PKO wszechstronnej pomocy w zakresie:
1)
uruchamiania ajencji PKO w zakładach, w których ajencji dotychczas nie ma,
2)
rozszerzenia sieci ajencji PKO w większych zakładach pracy z uwzględnieniem potrzeb wynikających ze zmianowości pracy i z ilości oddziałów pracy,
3)
zapewnienia wszystkim ajencjom PKO warunków działania i bezpieczeństwa obrotów oraz zachowania tajemnicy wkładów.
§  7.
Zaleca się właściwym centralnym związkom spółdzielczym podjęcie uchwał, mających na celu stosowanie zasad określonych w niniejszym zarządzeniu przez jednostki organizacyjne spółdzielczości.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1967 r.
1 § 1 ust. 1 pkt 2 skreślony przez § 1 zarządzenia nr 97 z dnia 5 grudnia 1973 r. (M.P.73.52.293) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1974 r.
2 § 2 skreślony przez § 1 zarządzenia nr 97 z dnia 5 grudnia 1973 r. (M.P.73.52.293) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1974 r.
3 § 4 skreślony przez § 1 zarządzenia nr 97 z dnia 5 grudnia 1973 r. (M.P.73.52.293) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1974 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024