Zm.: uchwała o podatku dochodowym od spółdzielczości.

UCHWAŁA Nr 269
RADY MINISTRÓW
z dnia 23 sierpnia 1966 r.
zmieniająca uchwałę o podatku dochodowym od spółdzielczości.

Na podstawie art. 2 dekretu z dnia 21 września 1950 r. o opodatkowaniu przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 44, poz. 399) Rady Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
W uchwale nr 189 Rady Ministrów z dnia 5 marca 1955 r. o podatku dochodowym od spółdzielczości (Monitor Polski z 1962 r. Nr 78, poz. 367 oraz z 1964 r. Nr 8, poz. 37 i Nr 81, poz. 383) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 5:
a)
dotychczasową treść § 5 przenosi się do § 4 i oznacza jako ust. 6;
b)
§ 5 otrzymuje nowe brzmienie:

"§ 5. 1. Minister Finansów na wniosek centralnego związku spółdzielczego może zezwolić na odrębne opodatkowanie zakładów prowadzonych przez centrale i związki spółdzielcze, jeżeli zakłady te działają na zasadach pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego. W takich przypadkach właściwym organem finansowym do ustalania i poboru podatku dochodowego od tych zakładów jest organ finansowy prezydium rady narodowej (powiatowej, miejskiej i dzielnicowej), na którego terenie znajduje się siedziba zakładu. Podstawę opodatkowania zakładu stanowi zysk bilansowy, wykazany w sprawozdaniu finansowym zakładu, sporządzonym i zatwierdzonym zgodnie z obowiązującymi przepisami.

2. Prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) na wniosek spółdzielni wojewódzkiej może zezwolić na odrębne opodatkowanie podległych jej oddziałów, prowadzonych na zasadzie pełnego wewnętrznego lub ograniczonego rozrachunku gospodarczego, jednakże płatnikiem podatku należnego od tych oddziałów jest spółdzielnia wojewódzka, w skład której wchodzą oddziały. Podstawę opodatkowania oddziałów stanowi zysk, wykazany w rachunku wyników oddziału, objętym sprawozdaniem finansowym płatnika. Właściwy do ustalania i poboru podatku dochodowego dla oddziału jest organ finansowy prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej, na którego terenie znajduje się siedziba oddziału. Przewidziane w §§ 10, 11, 12, 13, 14, 15 i 16 obowiązki podatników ciążą na spółdzielni wojewódzkiej.";

2)
w § 8:
a)
dotychczasową treść § 8 oznacza się jako ust. 1, z tym że skreśla się w tym ustępie pkt 2, a dotychczasowy pkt 3 oznacza się jako pkt 2, w zdaniu końcowym zaś skreśla się wyrazy "i 3",
b)
dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. Jeśli zatwierdzony bilans roczny nie został złożony w terminie przewidzianym w § 16, przypadający podatek, obliczony w myśl § 7 ust. 1, ulega podwyższeniu o 1%, jednak nie mniej niż o 1.000 zł, lecz nie więcej niż o 10% należnego podatku.";

3)
w § 9 dodaje się pkt 5 w brzmieniu:

"5) dokonywać zmian w zakresie stosowania ulg podatkowych przewidzianych w uchwale oraz wprowadzać dodatkowe ulgi na wniosek centralnych związków spółdzielni.";

4)
w § 16 skreśla się w pierwszym zdaniu wyrazy "nie później jednak niż do dnia 30 czerwca po upływie roku podatkowego"; kropkę w tym zdaniu zastępuje się przecinkiem i dopisuje się wyrazy "z tym jednak, że termin złożenia rocznego sprawozdania podatkowego nie może przekroczyć dnia 30 czerwca po upływie roku podatkowego";
5)
w § 17 po wyrazach "poboru tego podatku" dodaje się w nawiasie wyrazy "(poza przypadkami określonymi w § 5)".
§  2.
Minister Finansów ogłosi w Monitorze Polskim jednolity tekst uchwały nr 189 Rady Ministrów z dnia 5 marca 1955 r. o podatku dochodowym od spółdzielczości (Monitor Polski z 1962 r. Nr 78, poz. 367) z uwzględnieniom zmian wynikających z przepisów ogłoszonych przed dniem wydania jednolitego tekstu i z zastosowaniem ciągłej numeracji paragrafów, ustępów i punktów.
§  3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024