Tryb składania przez rady wydziału i rady naukowe wniosków o przedstawienie kandydatów do tytułu naukowego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SZKOLNICTWA WYŻSZEGO I SEKRETARZA NAUKOWEGO POLSKIEJ AKADEMII NAUK
z dnia 13 grudnia 1965 r.
w sprawie trybu składania przez rady wydziału i rady naukowe wniosków o przedstawienie kandydatów do tytułu naukowego.

Na podstawie art. 18 ust. 5 ustawy z dnia 31 marca 1965 r. o stopniach naukowych i tytułach naukowych (Dz. U. Nr 14, poz. 101) zarządza się, co następuje:
§  1.
Kandydatów do tytułów naukowych wysuwają rady wydziału szkół wyższych, zwane dalej radami wydziału, oraz rady naukowe innych jednostek organizacyjnych szkół wyższych, samodzielnych placówek typu naukowo-dydaktycznego, placówek naukowych Polskiej Akademii Nauk i instytutów naukowo-badawczych, zwane dalej radami naukowymi.
§  2.
Rada wydziału lub rada naukowa podejmuje uchwałę o wszczęciu postępowania w sprawie wysunięcia kandydata do tytułu naukowego z własnej inicjatywy lub na podstawie wniosku:
1)
w szkołach wyższych i samodzielnych placówkach typu naukowo-dydaktycznego - dziekana wydziału lub kierownika innej jednostki organizacyjnej szkoły wyższej albo samodzielnej placówki typu naukowo-dydaktycznego,
2)
w placówkach naukowych Polskiej Akademii Nauk - kierownika placówki,
3)
w instytutach naukowo-badawczych - dyrektora instytutu.
§  3. 1
W razie podjęcia uchwały, o której mowa w § 2, rada wydziału lub rada naukowa wybiera spośród członków rady trzyosobową komisję oraz wyznacza trzech recenzentów - w tym dwóch spoza instytucji zatrudniającej kandydata - posiadających tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego lub zwyczajnego.
§  4. 2
1.
Dziekan wydziału lub przewodniczący rady naukowej zwraca się do recenzentów o przedstawienie w ciągu trzech miesięcy oceny, czy cały dorobek naukowo-badawczy (a w zakresie sztuki i dyscyplin artystycznych - dorobek w pracy artystycznej) i dydaktyczno-wychowawczy kandydata uzasadnia wystąpienie z wnioskiem o nadanie mu tytułu naukowego.
2.
Komisja określona w § 3 po zapoznaniu się z ocenami, o których mowa w ust. 1, sporządza ogólne sprawozdanie i przedstawia radzie wydziału lub radzie naukowej te materiały oraz swoje stanowisko wraz z uzasadnieniem.
§  5. 3
Oceny dotyczące kandydatów do tytułu naukowego mają charakter poufny.
§  6.
1. 4
Na podstawie materiałów przedstawionych przez komisję rada wydziału lub rada naukowa podejmuje w głosowaniu tajnym uchwałę o wystąpieniu lub niewystąpieniu z wnioskiem o przedstawienie kandydata do tytułu naukowego profesora nadzwyczajnego lub profesora zwyczajnego.
2. 5
Uchwały zapadają większością głosów obecnych na posiedzeniu rady wydziału lub rady naukowej osób wchodzących w skład rady i zajmujących stanowiska: profesorów zwyczajnych, profesorów nadzwyczajnych, docentów lub samodzielnych pracowników naukowo-badawczych przy udziale co najmniej połowy ogólnej liczby członków rady uprawnionych do głosowania.
3.
Z przebiegu posiedzenia rady wydziału lub rady naukowej sporządza się protokół obejmujący również wyniki głosowania.
§  7. 6
1.
W szkołach wyższych uchwałę rady wydziału lub rady naukowej w sprawie wysunięcia kandydata do tytułu naukowego dziekan wydziału lub kierownik innej jednostki organizacyjnej szkoły wyższej przekazuje rektorowi. Do uchwały dołącza się wszystkie materiały, sprawozdania i oceny oraz protokół posiedzenia rady wydziału lub rady naukowej obejmujący wyniki głosowania.
2.
Jeżeli wysunięcie kandydata do tytułu naukowego następuje w związku z zamierzonym powołaniem go na stanowisko profesora w danej szkole wyższej, uchwałę, o której mowa w ust. 1, rektor może przedstawić senatowi, w celu jej zaopiniowania w tym zakresie.
§  8.
1. 7
Wniosek rady wydziału lub rady naukowej innej jednostki organizacyjnej szkoły wyższej w sprawie wysunięcia kandydata do tytułu naukowego, rektor przekazuje wraz z dokumentacją ministrowi sprawującemu nadzór nad szkołą wyższą.
2.
Wniosek rady naukowej placówki naukowej Polskiej Akademii Nauk, instytutu naukowo-badawczego lub samodzielnej placówki typu naukowo-dydaktycznego w sprawie wysunięcia kandydata do tytułu naukowego przekazuje wraz z dokumentacją Sekretarzowi Naukowemu Polskiej Akademii Nauk lub właściwemu ministrowi kierownik placówki naukowej Polskiej Akademii Nauk, dyrektor instytutu naukowo-badawczego lub kierownik samodzielnej placówki typu naukowo-dydaktycznego.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego i Sekretarza Naukowego Polskiej Akademii Nauk z dnia 17 kwietnia 1969 r. (M.P.69.20.169) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 maja 1969 r.
2 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego i Sekretarza Naukowego Polskiej Akademii Nauk z dnia 17 kwietnia 1969 r. (M.P.69.20.169) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 maja 1969 r.
3 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego i Sekretarza Naukowego Polskiej Akademii Nauk z dnia 17 kwietnia 1969 r. (M.P.69.20.169) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 maja 1969 r.
4 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a) zarządzenia Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego i Sekretarza Naukowego Polskiej Akademii Nauk z dnia 17 kwietnia 1969 r. (M.P.69.20.169) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 maja 1969 r.
5 § 6 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. b) zarządzenia Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego i Sekretarza Naukowego Polskiej Akademii Nauk z dnia 17 kwietnia 1969 r. (M.P.69.20.169) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 maja 1969 r.
6 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego i Sekretarza Naukowego Polskiej Akademii Nauk z dnia 17 kwietnia 1969 r. (M.P.69.20.169) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 maja 1969 r.
7 § 8 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 zarządzenia Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego i Sekretarza Naukowego Polskiej Akademii Nauk z dnia 17 kwietnia 1969 r. (M.P.69.20.169) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 maja 1969 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024