Organizacja usług małej poligrafii.

UCHWAŁA Nr 294
RADY MINISTRÓW
z dnia 23 listopada 1965 r.
w sprawie organizacji usług małej poligrafii.

§  1.
Przez "usługi małej poligrafii" rozumie się działalność zakładów poligraficznych, wykonujących odpłatnie na zlecenie druki luźne i zwarte w nakładach w zasadzie do 5.000 egzemplarzy, przy zastosowaniu techniki powielania z formy sporządzonej na różnych rodzajach maszyn do pisania.
§  2.
1.
Zatwierdza się "Wytyczne w sprawie organizacji usług małej poligrafii", stanowiące załącznik do uchwały.
2.
Usługi małej poligrafii wykonują branżowe i powszechne zakłady małej poligrafii.
3.
Branżowe zakłady małej poligrafii działają przy ośrodkach informacji naukowo-technicznej i ekonomicznej (branżowych, działowych), szkołach wyższych, placówkach naukowych Polskiej Akademii Nauk oraz przy innych placówkach określonych przez właściwego ministra w porozumieniu z Ministrem Kultury i Sztuki.
4.
Powszechne zakłady małej poligrafii, działające na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej, urzędów, instytucji i organizacji społecznych oraz jednostek gospodarki nie uspołecznionej i ludności, powinny być tworzone jako:
1)
wojewódzkie przedsiębiorstwa poligraficzne przemysłu terenowego i zakłady tych przedsiębiorstw,
2)
wojewódzkie spółdzielnie pracy usług poligraficznych i zakłady tych spółdzielni.
5.
Zakłady małej poligrafii mogą być tworzone jako działy w zakładach drukarskich.
6.
Sieć zakładów małej poligrafii powinna być zorganizowana w takich rozmiarach, aby potrzeby informacji naukowo-technicznej i ekonomicznej oraz potrzeby w zakresie druków wydawanych w niskich nakładach jednostek gospodarki uspołecznionej, urzędów, instytucji, organizacji społecznych i jednostek gospodarki nie uspołecznionej oraz ludności mogły być zaspokajane w terminach żądanych przez zleceniodawców.
7.
Prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) na wniosek Zjednoczenia Drukarń i Wydawnictw Akcydensowych określa jednostki, o których mowa w ust. 4, powołane do świadczenia usług małej poligrafii na terenie danego województwa.
8.
Do wykonywania reprodukcji map oraz innych materiałów geodezyjnych fotogrametrycznych, kartograficznych, grawimetrycznych i magnetycznych w zakładach małej poligrafii wymagana jest zgoda Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii.
§  3.
Przepisy uchwały nie dotyczą działalności poligraficznej prowadzonej na własne potrzeby:
1)
w ministerstwach, urzędach centralnych i prezydiach wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw),
2)
w innych urzędach, instytucjach i organizacjach określonych przez właściwych ministrów w porozumieniu z Ministrem Kultury i Sztuki.
§  4.
1.
Minister Kultury i Sztuki zarządzi w trybie obowiązujących przepisów cofnięcie wydanych zezwoleń na eksploatację powielaczy offsetowych jednostkom gospodarki uspołecznionej, urzędom, instytucjom i organizacjom społecznym, w których stopień wykorzystania tych urządzeń jest niedostateczny i nie uzasadniony ekonomicznie. Cofanie zezwoleń powinno następować w miarę uruchamiania powszechnych zakładów małej poligrafii. Cofnięcie zezwoleń może nastąpić po uprzednim zapewnieniu tym jednostkom możliwości pełnego i terminowego pokrycia ich zapotrzebowania na usługi z zakresu małej poligrafii.
2.
Jednostki gospodarki uspołecznionej, urzędy, instytucje i organizacje społeczne, którym zostanie cofnięte zezwolenie na eksploatację powielaczy offsetowych, mają obowiązek przekazania odpłatnie wskazanym przez Zjednoczenie Drukarń i Wydawnictw Akcydensowych zakładom małej poligrafii (branżowym lub powszechnym) posiadanych urządzeń oraz limitów zatrudnienia i funduszu płac, zatwierdzonych w narodowym planie gospodarczym, a przeznaczonych na działalność poligraficzną tych jednostek.
3.
Właściwa jednostka powiększy odpowiednio wielkość planowanych usług poligraficznych jednostkom, którym przekazano urządzenia, limity zatrudnienia i fundusz płac (ust. 2).
§  5.
Przewodniczący Komitetu Drobnej Wytwórczości oraz Zarząd Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów uwzględnią w planach terenowych zadania przewidziane uchwałą.
§  6.
Zasady wynagradzania pracowników państwowych branżowych i powszechnych zakładów małej poligrafii ustali Minister Kultury i Sztuki w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac.
§  7.
Zarząd Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy spowoduje wprowadzenie zmian organizacyjnych i zmian zasad wynagradzania pracowników istniejących spółdzielni poligraficznych w celu dostosowania ich działalności do zasad określonych uchwałą.
§  8.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Kultury i Sztuki, Ministrowi Finansów, Przewodniczącemu Komitetu Drobnej Wytwórczości, zainteresowanym ministrom (kierownikom urzędów centralnych), Zarządowi Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy oraz przewodniczącym prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

WYTYCZNE W SPRAWIE ORGANIZACJI USŁUG MAŁEJ POLIGRAFII

.

Wstęp.

W celu usprawnienia i skrócenia cyklu produkcyjnego usług małej poligrafii, racjonalnego wykorzystania mocy produkcyjnej urządzeń oraz odciążenia podstawowego przemysłu poligraficznego należy skoncentrować wyposażenie techniczne służące zadaniom małej poligrafii i zorganizować 2 piony tej poligrafii:
1)
sieć zakładów branżowych małej poligrafii przy jednostkach, o których mowa w § 2 ust. 3 uchwały,
2)
sieć powszechnych zakładów małej poligrafii.

W zakładach małej poligrafii wykonywane są druki, o których mowa w § 1 uchwały (teksty, rysunki), w nakładach określonych uchwałą. Zakładów małej poligrafii nie należy obciążać wykonywaniem akcydensów manipulacyjnych i przemysłowych (formularze powszechnego użytku - statystyczne, branżowe oraz opakowania). W powszechnych i branżowych zakładach małej poligrafii powinny obowiązywać jednolite cenniki.

II.

Branżowe zakłady małej poligrafii (BZMP).

1.
W zależności od potrzeb branżowy zakład małej poligrafii może być zorganizowany:
1)
w branżowym ośrodku informacji technicznej i ekonomicznej, objętym uchwałą nr 160 Rady Ministrów z dnia 25 kwietnia 1963 r. w sprawie planu działalności w zakresie informacji technicznej i ekonomicznej w latach 1963-1965,
2)
w szkołach wyższych objętych wykazem ustalonym przez Ministra Szkolnictwa Wyższego oraz
3)
w placówkach naukowych Polskiej Akademii Nauk.

W razie gdy organizowanie oddzielnych BZMP nie byłoby celowe, należy organizować wspólne BZMP. Opinię co do celowości powoływania wspólnych BZMP wydaje Centralny Instytut Informacji Naukowo-Technicznej i Ekonomicznej. W uzasadnionych wypadkach zakłady małej poligrafii mogą być zorganizowane przy zakładowych ośrodkach informacji techniczno-ekonomicznej (np. w dużych przedsiębiorstwach przemysłowych, przedsiębiorstwach wielozakładowych, prowadzących lub patronackich) oraz w jednostkach podległych Ministrowi Szkolnictwa Wyższego.

2.
BZMP powinien działać na zasadach pełnego bądź ograniczonego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego lub jako zakład budżetowy. Plan finansowy zakładu powinien być częścią planu gospodarczego jednostki, przy której działa.
3.
Zakres działania BZMP obejmuje przede wszystkim druk:
1)
przeglądów dokumentacyjnych,
2)
biuletynów informacyjnych,
3)
materiałów szkoleniowych i instruktażowych,
4)
szybkich informacji (ekspres-informacji)

oraz wykonywanie innych prac powielaczowych według kryteriów ustalonych we wstępie dla wszystkich jednostek organizacyjnych objętych porozumieniem branżowym bez względu na ich podporządkowanie, tj. zarówno dla państwowych zakładów objętych planowaniem centralnym i terenowym, jak i dla zakładów spółdzielczych. Zainteresowani ministrowie w porozumieniu z Ministrem Kultury i Sztuki mogą ustalić inne zadania dla BZMP.

4.
W miarę możliwości inwestycyjnych i wyszkolenia personelu może być rozszerzony rodzaj usług BZMP. Dotyczy to szczególnie ośrodków informacji resortowych (branżowych) biur projektów oraz biur konstrukcyjnych.
5.
BZMP wprowadzi jednolitą symbolikę prac typowych oraz kontrolę celowości ich zamawiania. Prace przeznaczone dla większej liczby odbiorców powinny być też rozsyłane przez BZMP do odbiorców.
6.
Na roboty wykonywane w BZMP zostaną ustalone jednolite ceny, oparte na przeciętnym koszcie własnym danej techniki druku plus 5% zysku.

III.

Powszechne zakłady małej poligrafii (PZMP).

1.
Powszechne zakłady małej poligrafii wykonują prace poligraficzne, o których mowa w § 1 uchwały, dla wszystkich jednostek gospodarki uspołecznionej, urzędów i instytucji położonych na terenie danego województwa (miasta wyłączonego z województwa), jednostek gospodarki nie uspołecznionej oraz dla ludności.
2.
PZMP powinny być organizowane jako:
1)
wojewódzkie przedsiębiorstwa poligraficzne przemysłu terenowego i zakłady tych przedsiębiorstw,
2)
wojewódzkie spółdzielnie pracy usług poligraficznych i zakłady tych spółdzielni.

Do czasu utworzenia wojewódzkich przedsiębiorstw poligraficznych przemysłu terenowego lub wojewódzkich spółdzielni pracy usług poligraficznych PZMP mogą być tworzone jako zakłady wielobranżowych przedsiębiorstw przemysłu terenowego lub spółdzielni pracy.

3.
W stosunku do PZMP w miastach powiatowych zarząd wojewódzkiego przedsiębiorstwa macierzystego wykonuje funkcje ogólnego kierownictwa, organizacji produkcji, nadzoru i kontroli.
4.
W miarę występujących potrzeb w miastach powiatowych pozbawionych PZMP mogą być utworzone punkty przyjęć zleceń do wykonania przez najbliższy PZMP.
5.
Wybór jednego z wariantów organizacyjnych, o których mowa w ust. 2, zależy od istniejącej bazy technicznej i zapotrzebowania na usługi. Zakres prac i ilość obsługiwanych jednostek organizacyjnych (instytucji) powinny być rozszerzane w miarę potrzeby i uzyskiwania maszyn. Przyjmuje się zasadę skoncentrowania w PZMP przydatnego sprzętu małej poligrafii z jednostek organizacyjnych, w których dotychczas stopień wykorzystania tych urządzeń był niedostateczny - przy równoczesnym zapewnieniu tym jednostkom organizacyjnym sprawnych usług małej poligrafii.

IV.

Koordynacja.

1.
Zjednoczenie Drukarń i Wydawnictw Akcydensowych jest zjednoczeniem wiodącym ogólnobranżowym w zakresie małej poligrafii i działa na zasadach ustalonych uchwałą nr 116 Rady Ministrów z dnia 14 maja 1965 r. o współpracy i koordynacji gospodarczej (Monitor Polski Nr 33, poz. 178) oraz na podstawie zawartego porozumienia branżowego.
2.
Uczestnikami porozumienia branżowego w zakresie małej poligrafii powinny być:
1)
zjednoczenia i inne jednostki organizacyjne, w których istnieją BZMP,
2)
przedsiębiorstwa państwowe lub spółdzielnie pracy, które prowadzą PZMP.
3.
Zjednoczenie Drukarń i Wydawnictw Akcydensowych wykonuje w stosunku do BZMP i PZMP funkcje zjednoczenia wiodącego ogólnobranżowego, a w szczególności:
1)
opiniuje i sporządza zbiorcze plany inwestycyjne, dewizowe i zaopatrzeniowe, normuje i kontroluje zużycie papieru,
2)
organizuje usługi remontowe i konserwacyjne,
3)
prowadzi ewidencję podstawowych maszyn małej poligrafii i rozdziela sprzęt,
4)
organizuje produkcję i kontroluje wykorzystanie maszyn,
5)
wykonuje funkcje normowania technicznego pracy, normalizacji usług i unifikacji wyposażenia,
6)
koordynuje zagadnienia postępu technicznego i ekonomicznego.

Ponadto Zjednoczenie Drukarń i Wydawnictw Akcydensowych zaopatruje PZMP w papier do produkcji.

V.

Charakterystyka techniczno-organizacyjna wzorcowego zakładu małej poligrafii.

1.
Typowe wyposażenie zakładu
Kategoria I Kategoria II
powielacze offsetowe formatu A3 szt. 6-10 szt. 4-5
powielacze offsetowe formatu A4 szt. 2 szt. 1
urządzenia kserograficzne szt. 1 szt. 1
aparat reprodukcyjny wertykalny 40 x 40 szt. 1 szt. 1
wirówka szt. 1 szt. 1
kopiorama szt. 1 szt. 1
suszarka szt. 1 szt. 1
zszywarka szt. 1 szt. 1
krajarka szt. 1 szt. 1
stół montażowy szt. 1 szt. 1
stół retuszerski szt. 1 szt. 1
maszyny do pisania szt. 6 szt. 3

2. Uruchomienie zakładu wyposażonego w mniejszą ilość powielaczy niż 4 uważa się w zasadzie za ekonomicznie nieuzasadnione.

3.
Zakłada się w zasadzie dwuzmianową pracę powielaczy.
4.
W uzasadnionych wypadkach na wniosek Centralnego Instytutu Informacji Naukowo-Technicznej i Ekonomicznej, Ministra Szkolnictwa Wyższego i Sekretarza Naukowego Polskiej Akademii Nauk - za zgodą Ministra Kultury i Sztuki - dopuszcza się uruchomienie branżowego zakładu małej poligrafii, wyposażonego w mniejszą ilość powielaczy offsetowych niż 4, oraz uzupełnienie wyposażenia urządzeniami, niezbędnymi do wykonywania prac wynikających ze specyfiki branży (dziedziny gospodarki).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1966.1.1

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Organizacja usług małej poligrafii.
Data aktu: 23/11/1965
Data ogłoszenia: 13/01/1966
Data wejścia w życie: 13/01/1966