Odpłatność za przewóz pracowników w transporcie samochodowym na terenie województwa katowickiego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW KOMUNIKACJI I GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 26 stycznia 1965 r.
w sprawie odpłatności za przewóz pracowników w transporcie samochodowym na terenie województwa katowickiego.

W wykonaniu § 3 ust. 2 uchwały nr 521 Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 1961 r. w sprawie przejmowania przez samochodowych przewoźników publicznych przewozów pracowniczych na terenie województwa katowickiego w latach 1962-1967 zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie określa jednolite warunki odpłatności za przewozy pracowników do pracy i z pracy na terenie województwa katowickiego, zwane w dalszym ciągu "przewozami pracowniczymi", wykonywane przez Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Państwowej Komunikacji Samochodowej w Katowicach, Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Katowicach oraz Miejskie Przedsiębiorstwa Komunikacyjne w Częstochowie i Bielsku-Białej, a przejęte przez te przedsiębiorstwa stosownie do przepisów uchwały nr 521 Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 1961 r. w sprawie przejmowania przez samochodowych przewoźników publicznych przewozów pracowniczych na terenie województwa katowickiego w latach 1962-1967 oraz zarządzenia Ministrów Komunikacji i Gospodarki Komunalnej z dnia 2 listopada 1962 r. w sprawie warunków przewozu pracowników na terenie województwa katowickiego w zarobkowym transporcie samochodowym (Monitor Polski Nr 84, poz. 396).
2.
Za przewóz na terenie województwa katowickiego (ust. 1) uważa się przewóz wykonywany do zakładów pracy i z zakładów pracy położonych na terenie tego województwa, nawet jeżeli odbywa się on z terenu lub na teren innych województw.
§  2.
Za korzystanie z przewozów pracowniczych pracownik ponosi opłatę w wysokości równej opłacie za miesięczny pracowniczy bilet kolejowy na daną odległość według taryfy obowiązującej w dniu 30 września 1959 r. Opłatę tę pracownik uiszcza zakładowi pracy.
§  3.
1.
Opłaty taryfowe za przewozy pracownicze uiszczają przedsiębiorstwom przewozowym (§ 1 ust. 1) zakłady pracy zatrudniające pracowników korzystających z tych przewozów.
2.
Zakłady pracy pokrywają różnicę między opłatą taryfową za dany przewóz a opłatą ponoszoną przez pracownika stosownie do przepisów § 2.
§  4.
1.
Przepisy zarządzenia nie naruszają uprawnień pracowników, przysługujących im na podstawie innych obowiązujących przepisów oraz zbiorowych układów pracy.
2.
Pracownicy inni niż wymienieni w ust. 1, którzy w dniu wejścia w życie zarządzenia korzystają faktycznie z przewozów pracowniczych na warunkach korzystniejszych od ustalonych w niniejszym zarządzeniu, korzystają nadal z przewozów na tych warunkach przez okres dwóch lat od dnia wejścia w życie zarządzenia.
§  5.
Zarządzenie nie dotyczy:
1)
odpłatności za korzystanie z przewozów pracowniczych w granicach administracyjnych miasta, wykonywanych w ramach regularnej komunikacji autobusowej przez miejskie przedsiębiorstwa komunikacyjne,
2)
odpłatności za korzystanie z przewozów pracowniczych wykonywanych poza granicami administracyjnymi miasta w ramach regularnej komunikacji autobusowej - jeżeli pracownicy korzystający z tych przewozów nie korzystali poprzednio z przewozów do pracy i z pracy wykonywanych przez zakłady pracy własnym taborem samochodowym lub przez przedsiębiorstwa branżowego transportu samochodowego.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024