Zwolnienia od pracy zawodowej pracowników zatrudnionych w uspołecznionych zakładach pracy do pełnienia czasowych funkcji społecznych i ewidencja niektórych zwolnień od pracy zawodowej.

UCHWAŁA Nr 4
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 stycznia 1965 r.
w sprawie zwolnień od pracy zawodowej pracowników zatrudnionych w uspołecznionych zakładach pracy do pełnienia czasowych funkcji społecznych i ewidencji niektórych zwolnień od pracy zawodowej.

Rada Ministrów w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Zwolnienia pracowników od pracy zawodowej do pełnienia czasowych funkcji społecznych poza zakładem pracy mogą być udzielane wyłącznie na wniosek:
1)
zainteresowanego organu prezydium właściwej wojewódzkiej lub powiatowej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa, rady narodowej miasta stanowiącego powiat, dzielnicowej rady narodowej w mieście wyłączonym z województwa),
2)
centralnych, wojewódzkich lub powiatowych instancji następujących organizacji społecznych:
a)
Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej,
b)
Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego,
c)
Stronnictwa Demokratycznego,
d)
Związku Młodzieży Socjalistycznej i Związku Młodzieży Wiejskiej,
e)
Komitetu Frontu Jedności Narodu,
f)
Zrzeszenia Związków Zawodowych i wchodzących w jego skład związków zawodowych,
3)
centralnych, wojewódzkich lub powiatowych instancji stowarzyszeń wyższej użyteczności,
4)
Naczelnej Organizacji Technicznej i podległych jej jednostek szczebla wojewódzkiego,
5)
centralnych i wojewódzkich związków spółdzielni - dla ich potrzeb.
2.
Wniosek, według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do uchwały, powinien być zgłoszony kierownikowi zakładu pracy na piśmie nie później niż na 7 dni przed wnioskowanym terminem zwolnienia.
3.
Zawiadomienie o terminie zjazdu albo posiedzenia centralnej, wojewódzkiej lub powiatowej instancji organizacji społecznych, wymienionych w ust. 1 pkt 2, przesłane pracownikowi będącemu członkiem tej instancji, służy za podstawę zwolnienia pracownika od pracy zawodowej na okres wskazany w zawiadomieniu.
§  2.
1.
Zwolnienia od pracy (§ 1) udziela pracownikowi, za jego zgodą, kierownik zakładu pracy. Wzór zawiadomienia o udzieleniu zwolnienia zawiera załącznik nr 2 do uchwały.
2.
Kierownik zakładu pracy po porozumieniu z radą zakładową może odmówić zgody na zwolnienie pracownika, jeżeli uzasadniają to ważne względy służbowe, np. możliwość narażenia zakładu pracy na znaczne i niepowetowane szkody lub wyczerpanie wymiaru zwolnień w danym miesiącu.
3.
O odmowie zwolnienia należy niezwłocznie zawiadomić wnioskodawcę oraz zainteresowanego pracownika, podając w uzasadnieniu przyczyny tej odmowy.
4.
Wnioskodawca może zwrócić się o cofnięcie odmowy kierownika zakładu pracy do jednostki nadrzędnej nad zakładem pracy.
§  3.
1.
Wymiar zwolnień, o których mowa w § 1, nie może przekraczać w stosunku miesięcznym 0,1% ogólnej liczby dniówek. Jeżeli obliczony w ten sposób dopuszczalny wymiar zwolnień wynosiłby mniej niż trzy dniówki, ulega on w razie potrzeby podwyższeniu do trzech dniówek w miesiącu.
2.
W razie wyczerpania w danym miesiącu wymiaru zwolnień, dalsze zwolnienia mogą być w uzasadnionych wypadkach udzielane tylko za zgodą jednostki nadrzędnej. Nie dotyczy to zwolnień określonych w § 1 ust. 3, których udziela kierownik zakładu pracy pomimo wyczerpania wymiaru zwolnień w danym miesiącu.
§  4.
1.
Za czas zwolnień od pracy zawodowej do pełnienia czasowych funkcji społecznych poza zakładem pracy (§ 1) pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia jak za urlop wypoczynkowy oraz wszelkie uprawnienia, wynikające ze stosunku pracy. Wynagrodzenie to obniża się o kwoty wypłacone pracownikowi przez wnioskodawcę za czas zwolnienia od pracy zawodowej; nie dotyczy to kwot, o których mowa w ust. 2.
2.
Koszty podróży, zakwaterowania i ewentualne inne koszty poniesione przez pracownika w związku z udzielonym zwolnieniem od pracy zawodowej do pełnienia czasowych funkcji społecznych nie obciążają zakładu pracy, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.
§  5.
Zasady i tryb udzielania zwolnień, ustalone w § 1 ust. 2 oraz w § 2, stosuje się również do zwolnień dla celów o charakterze społecznym, udzielanych na podstawie przepisów szczególnych, a w szczególności do zwolnień:
1)
zawodników sportowych i działaczy kultury fizycznej oraz działaczy turystyki,
2)
członków Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej,
3)
w celu zabezpieczenia rolnictwa w siłę roboczą w okresach szczytowego natężenia robót,
4)
krwiodawców.
§  6.
1.
Zakłady pracy obowiązane są prowadzić bieżąco ewidencję udzielonych zwolnień od pracy zawodowej, o których mowa w § 1 i § 5.
2.
Ewidencją należy ponadto objąć zwolnienia od pracy zawodowej:
1)
udzielone na skutek wezwań organów państwowych, a w szczególności wezwań przez:
a)
organ uprawniony do wzywania obywateli w sprawach dotyczących obowiązku wojskowego (do rejestracji, do poboru, na badania rentgenowskie w związku z poborem, w celach ewidencyjnych itp.),
b)
sąd - w związku z postępowaniem sądowym lub wykonywaniem obowiązków ławnika, kuratora albo inspektora społecznego,
c)
prokuratora, organ Milicji Obywatelskiej lub przez inny organ prowadzący postępowanie przygotowawcze w sprawach karnych,
d)
kolegium karno-administracyjne - w związku z wykonywaniem obowiązków członka kolegium, wezwaniem w charakterze obwinionego, pokrzywdzonego, świadka, biegłego lub wezwaniem ojca, matki albo opiekuna obwinionego nieletniego,
e)
właściwy organ prezydium rady narodowej - na szkolenie pożarnicze i do wykonywania czynności kontroli przeciwpożarowej pracowników będących członkami ochotniczych i obowiązkowych straży pożarnych,
f)
właściwy organ - na przeszkolenie pracowników w zakresie terenowej obrony przeciwlotniczej,
2)
udzielone radnym i członkom komisji rad narodowych dla wykonania ich zadań,
3)
spowodowane udziałem pracowników w pracy społecznej na terenie zakładu pracy w czasie pracy.
§  7.
Zaleca się centralnym organizacjom spółdzielczym oraz organizacjom społecznym korzystającym z dotacji państwowych wprowadzenie zasad uchwały w spółdzielczości oraz w tych organizacjach społecznych.
§  8.
Traci moc § 9 uchwały nr 446 Prezydium Rządu z dnia 7 lipca 1954 r. w sprawie zwolnień od pracy zawodowej pracowników urzędów, instytucji i przedsiębiorstw państwowych, powołanych do pełnienia niektórych funkcji i na szkolenie (Monitor Polski z 1954 r. Nr A-73, poz. 892 i z 1955 r. Nr 3, poz. 38).
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

(grafikę pominięto)

ZAŁĄCZNIK Nr 2

(grafikę pominięto)

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1965.7.21

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zwolnienia od pracy zawodowej pracowników zatrudnionych w uspołecznionych zakładach pracy do pełnienia czasowych funkcji społecznych i ewidencja niektórych zwolnień od pracy zawodowej.
Data aktu: 08/01/1965
Data ogłoszenia: 12/02/1965
Data wejścia w życie: 12/02/1965