Szczegółowe zasady i tryb gromadzenia i wykorzystywania środków funduszu rezerwowego zjednoczeń.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 26 listopada 1965 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu gromadzenia i wykorzystywania środków funduszu rezerwowego zjednoczeń.

Na podstawie § 34 uchwały nr 35 Rady Ministrów z dnia 17 stycznia 1963 r. w sprawie zasad organizacji i finansowania zjednoczeń przedsiębiorstw państwowego przemysłu terenowego (Monitor Polski z 1963 r. Nr 12, poz. 63 i z 1965 r. Nr 61, poz. 321) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Środki funduszu rezerwowego, o których mowa w § 10 ust. 1 uchwały nr 280 Rady Ministrów z dnia 28 października 1965 r. w sprawie zasad gospodarki finansowej państwowych przedsiębiorstw przemysłu terenowego i wykonawstwa inwestycyjnego objętych planowaniem terenowym (Monitor Polski Nr 61, poz. 320), przedsiębiorstwa przekazują wynikowo w oparciu o kwartalne rozliczenie funduszu rezerwowego na podstawie sprawozdawczości finansowej w terminie 10 dni od daty, w której powinno być sporządzane kwartalne sprawozdanie.
2.
Wysokość środków, o których mowa w ust. 1, przedsiębiorstwa ustalają w ten sposób, że od funduszu rezerwowego wynikającego z dokonanych na koniec kwartału (roku) odpisów odejmują 8% planowanego rocznego osobowego funduszu płac. Różnica stanowi nadwyżkę funduszu rezerwowego przedsiębiorstwa przypadającą do przekazania na rachunek funduszu rezerwowego zjednoczenia.
3.
Wpłaty kwartalne na rachunek funduszu rezerwowego zjednoczenia są rozliczane ostatecznie niezależnie od wyniku działalności przedsiębiorstwa według zatwierdzonego sprawozdania finansowego.
4.
W razie gdy zysk prawidłowy przedsiębiorstwa według zatwierdzonego rocznego sprawozdania finansowego, po potrąceniu należnych odpisów na fundusz zakładowy, nie wystarcza na odprowadzenie nadwyżki funduszu rezerwowego przedsiębiorstwa ustalonej według zasad podanych w ust. 2 i 3, odprowadzeniu podlega kwota zysku bilansowego po potrąceniu należnych odpisów na fundusz zakładowy. Nadpłacone kwoty w ciągu roku podlegają wówczas zwrotowi przedsiębiorstwu z rachunku funduszu rezerwowego zjednoczenia.
5.
Przedsiębiorstwa, dokonując wpłat funduszu rezerwowego, przesyłają zjednoczeniom (jednostkom równorzędnym) zawiadomienia o wysokości wpłaty nadwyżki funduszu rezerwowego.
§  2.
1.
Zysk niezależny od działalności przedsiębiorstwa i zysk nieprawidłowy przedsiębiorstwo odprowadza na rachunek funduszu rezerwowego właściwego zjednoczenia (jednostki równorzędnej):
1)
wstępnie - w terminie 10 dni od daty, w której powinno być sporządzone roczne sprawozdanie finansowe,
2)
ostatecznie - w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego.
2.
Zjednoczenie (jednostka równorzędna) w porozumieniu z wydziałem finansowym prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) może zobowiązać przedsiębiorstwo do odprowadzenia na fundusz rezerwowy zysku niezależnego od działalności przedsiębiorstwa i zysku nieprawidłowego według wstępnych ustaleń, na podstawie kwartalnych sprawozdań finansowych.
3.
Przedsiębiorstwa dokonując wpłat zysku niezależnego od działalności przedsiębiorstwa i nieprawidłowego przesyłają zjednoczeniom (jednostkom równorzędnym) zawiadomienia według wzoru stanowiącego załącznik do zarządzenia.
§  3.
1.
Zjednoczenia (jednostki równorzędne) pokrywają:
1)
straty niezależne od działalności przedsiębiorstwa na indywidualne wnioski przedsiębiorstw zaopiniowane przez wydziały finansowe prezydiów właściwych rad narodowych i właściwe komórki zjednoczeń,
2)
koszty przedsiębiorstw związane z budową prototypów, oprzyrządowaniem, rozruchem produkcji przeznaczonej na eksport lub zastępującej import oraz z organizacją nowej produkcji, gdy koszty te zostały poniesione w związku z decyzją oraz w granicach określonych przez zjednoczenie i nie zostały one pokryte z funduszu postępu technicznego; wnioski w sprawie sfinansowania wymienionych kosztów składają przedsiębiorstwa zjednoczeniom wraz ze szczegółowym uzasadnieniem,
3)
różnice cen między ceną wyrobu obowiązującą przy sprzedaży na rynek krajowy a ceną tego wyrobu przy sprzedaży na eksport ustaloną co najmniej w wysokości kosztu własnego przedsiębiorstwa na wniosek przedsiębiorstwa wraz z opinią właściwej centrali handlu zagranicznego.
2.
Udzielane ze środków funduszu rezerwowego zjednoczenia dotacje na cele, o których mowa w ust. 1, korygują wyniki finansowe przedsiębiorstwa.
3.
Wykorzystanie środków funduszu rezerwowego zjednoczenia na uzupełnienie środków funduszu inwestycyjno-remontowego przedsiębiorstw następuje z inicjatywy zjednoczeń lub zainteresowanych jednostek.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1966 r.

ZAŁĄCZNIK 

........................... ..........................

(nazwa i adres (datownik banku

przedsiębiorstwa) stwierdzający dokonanie

przelewu)

ZAWIADOMIENIE

..............................................................

(nazwa i adres przedsiębiorstwa)

że w dniu ................. 196.... r. przesłano na rachunek

funduszu rezerwowego Zjednoczenia (jednostki równorzędnej) ...

..............................................................

........... w ............... do Oddziału ....................

Banku ................................. w ....................

na konto nr ....... kwotę zł .................................

tytułem zysku niezależnego - nieprawidłowego za kwartał - rok.

................, dnia ............ 196... r.

..................... ...........................

(główny księgowy) (dyrektor przedsiębiorstwa)

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1965.66.379

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb gromadzenia i wykorzystywania środków funduszu rezerwowego zjednoczeń.
Data aktu: 26/11/1965
Data ogłoszenia: 09/12/1965
Data wejścia w życie: 01/01/1966