Zm.: uchwała w sprawie zasad organizacji i finansowania zjednoczeń przedsiębiorstw państwowego przemysłu terenowego.

UCHWAŁA Nr 281
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 października 1965 r.
zmieniająca uchwałę w sprawie zasad organizacji i finansowania zjednoczeń przedsiębiorstw państwowego przemysłu terenowego.

Na podstawie art. 25 pkt 1 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1960 r. Nr 18, poz. 111) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
W uchwale nr 35 Rady Ministrów z dnia 17 stycznia 1963 r. w sprawie zasad organizacji i finansowania zjednoczeń przedsiębiorstw państwowego przemysłu terenowego (Monitor Polski Nr 12, poz. 63) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 17 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Zjednoczenia, za zgodą prezydium wojewódzkiej rady narodowej, mogą również tworzyć i dysponować funduszem przedsięwzięć gospodarczych oraz innymi funduszami tworzonymi na podstawie odrębnych przepisów.";

2)
w § 18:
a)
pkt 4 otrzymuje brzmienie:

"4) zyski niezależne od działalności przedsiębiorstw oraz zyski nieprawidłowe",

b)
dodaje się nowy pkt 5 w brzmieniu:

"5) część funduszu rezerwowego przedsiębiorstw",

c)
dotychczasowy pkt 5 otrzymuje kolejną numerację "6";
3)
§ 22 otrzymuje brzmienie:

"§ 22. 1. Fundusz rezerwowy jest tworzony:

1) z części funduszu rezerwowego przedsiębiorstw,

2) z zysków nieprawidłowych i niezależnych od działalności gospodarczej przedsiębiorstw,

3) z nadwyżek funduszu administracyjnego zjednoczenia,

4) z nadwyżek funduszu przedsięwzięć gospodarczych,

5) z innych środków określonych odrębnymi przepisami.

2. Fundusz rezerwowy jest przeznaczony na:

1) finansowanie strat przedsiębiorstw niezależnych od ich działalności gospodarczej,

2) finansowanie kosztów przedsiębiorstw związanych z budową prototypów i oprzyrządowania, z rozruchem produkcji przeznaczonej na eksport lub zastępującej import oraz z organizacją nowej produkcji - jeżeli zadania te podjęte zostały na zlecenie zjednoczeń i nie zostały one pokryte z funduszu postępu techniczno-ekonomicznego,

3) uzupełnienie środków funduszu inwestycyjno-remontowego przedsiębiorstw, przeznaczonych w szczególności na sfinansowanie inwestycji własnych przedsiębiorstw związanych z rozwojem usług dla ludności oraz produkcji nakładczej przeznaczonej na zaopatrzenie rynku,

4) pokrywanie przedsiębiorstwom eksportującym wyroby rynkowe różnicy między ceną wyrobu obowiązującą przy sprzedaży na rynek krajowy a ceną tego wyrobu przy sprzedaży na eksport, ustaloną co najmniej w wysokości kosztu własnego przedsiębiorstwa.

3. Środki funduszu rezerwowego mogą być zasilane:

1) dotacjami ze środków własnych wojewódzkich i powiatowych rad narodowych,

2) dotacjami celowymi z budżetu centralnego z przeznaczeniem na cele wymienione w ust. 2 pkt 1 i 4, jeżeli decyzje w tym zakresie podjęte zostały przez organy centralne w porozumieniu z Ministrem Finansów,

3) dotacjami ze środków celowych funduszów branży zjednoczeń wiodących z przeznaczeniem na cele wymienione w ust. 2 pkt 2.";

4)
§ 28 otrzymuje brzmienie:

"§ 28. 1. Fundusz przedsięwzięć gospodarczych, o którym mowa w § 17 ust. 2, jest tworzony:

1) z dokonanych przez przedsiębiorstwa zgrupowane w zjednoczeniu wpłat środków przewidzianych ich planami na odpowiednie cele eksploatacyjne, w wysokości uzgodnionej między przedsiębiorstwami a zjednoczeniem,

2) z wpływów za odpłatnie świadczone w ramach przedsięwzięć gospodarczych dostawy, roboty i usługi,

3) z innych wpływów określonych odrębnymi przepisami.

2. W razie przejściowego braku środków na rachunku funduszu przedsięwzięć gospodarczych bank jest uprawniony do udzielania kredytów na poczet przyszłych wpływów funduszu.

3. Fundusz przedsięwzięć gospodarczych służy na finansowanie wydatków eksploatacyjnych związanych z prowadzeniem przez zjednoczenia przedsięwzięć, mających na celu ułatwienie wykonania przedsiębiorstwom zgrupowanym w zjednoczeniu ich zadań planowych. Przedsięwzięcia te mogą być realizowane za pośrednictwem własnych komórek organizacyjnych zjednoczenia, specjalnie powołanych do tego celu zakładów własnych zjednoczenia, działających według zasad rozrachunku gospodarczego, bądź wyznaczonych przez zjednoczenia przedsiębiorstw. Do zakładów realizujących przedsięwzięcia gospodarcze, prowadzonych według zasad rozrachunku gospodarczego, mają zastosowanie zasady gospodarki finansowej ustalone dla przedsiębiorstw państwowego przemysłu terenowego.

4. Środki funduszu przedsięwzięć gospodarczych są gromadzone na odrębnym rachunku bankowym. Pozostałości środków na rachunku na koniec roku przechodzą na następny rok.

5. Osobowy i bezosobowy fundusz płac, wchodzący w skład kosztów przedsięwzięć gospodarczych realizowanych:

1) za pośrednictwem własnych komórek organizacyjnych zjednoczenia, może być planowany jedynie w ramach kwoty zatwierdzonego funduszu płac zjednoczenia,

2) za pośrednictwem zakładów działających według zasad rozrachunku gospodarczego, może być planowany w ramach funduszu płac zgrupowanych w zjednoczeniu przedsiębiorstw.

6. W razie realizacji przedsięwzięć gospodarczych przez jedno ze zgrupowanych w zjednoczeniu przedsiębiorstw, wykonujące to przedsięwzięcie z polecenia zjednoczenia inne jednostki biorące udział w tym przedsięwzięciu mogą za zgodą prezydium właściwej rady narodowej odstąpić na jego rzecz część swego funduszu płac i limitu zatrudnienia.

7. Wyniki likwidacji przedsięwziąć gospodarczych są rozliczane z funduszem rezerwowym zjednoczenia.";

5)
§ 30 otrzymuje brzmienie:

"§ 30. 1. Działalność zjednoczeń, realizujących jako jednostki wiodące porozumienia branżowe (utrzymanie stałego sekretariatu porozumienia branżowego, wspólne szkolenia kadr, wspólne prace nad postępem technicznym, organizacja wspólnych przedsięwzięć gospodarczych itp.) jest finansowana z wpłat uczestników porozumienia, gromadzonych na rachunku funduszu branży.

2. Wpłaty uczestników porozumienia branżowego na fundusz branży obciążają ich koszty własne lub fundusze specjalne przeznaczone na określony rodzaj działalności.

3. Pozostałość nie wykorzystanych na koniec roku środków pieniężnych na rachunku funduszu branży przechodzi na rok następny.

4. Gospodarka funduszem własnym branży prowadzona jest na podstawie planu uchwalonego przez komisję branżową.

5. Zatrudnienie i fundusz płac stałego sekretariatu porozumienia branżowego objęte są odrębną pozycją planu i nie mogą być wykorzystane na inne cele.

6. Zatrudnienie i fundusz płac, o którym mowa w ust. 5, powinny być uwzględnione w ramach etatów i funduszu płac ustalonych dla zjednoczenia.

7. W razie realizacji przedsięwzięć branżowych przez jedno z przedsiębiorstw będących uczestnikami porozumienia branżowego ma odpowiednie zastosowanie przepis § 28 ust. 6.";

6)
po § 32 dodaje się nowy § 33 w brzmieniu:

"§ 33. Minister Finansów w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami może odpowiednio dostosować i rozciągnąć przepisy uchwały na inne zjednoczenia (jednostki równorzędne) przedsiębiorstw objętych planowaniem terenowym.";

7)
dotychczasowe §§ 33-38 otrzymują kolejną numerację 34-39.
§  2.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1966 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024