Oddanie niektórych terenów na obszarze m.st. Warszawy w wieczyste użytkowanie.

UCHWAŁA NR 11
RADY MINISTRÓW
z dnia 27 stycznia 1965 r.
w sprawie oddania niektórych terenów na obszarze m. st. Warszawy w wieczyste użytkowanie.

W celu uporządkowania stanu prawnego terenów i położonych na nich domów jednorodzinnych, małych domów mieszkalnych oraz gospodarstw rolnych, sadowniczych i warzywniczych w granicach m. st. Warszawy z 1945 r. Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Tereny położone na obszarze m. st. Warszawy w granicach z dnia 21 listopada 1945 r., tj. z dnia wejścia w życie dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy (Dz. U. Nr 50, poz. 279), stanowiące:
1)
jedną działkę budowlaną przeznaczoną pod budowę domu jednorodzinnego,
2)
jedną działkę zabudowaną domem jednorodzinnym,
3)
jedną działkę zabudowaną małym domem mieszkalnym w rozumieniu ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o wyłączeniu spod publicznej gospodarki lokalami domów jednorodzinnych oraz lokali w domach spółdzielni mieszkaniowych (Dz. U. z 1962 r. Nr 47, poz. 228),
4)
jedną działkę zabudowaną budynkiem przeznaczonym na warsztat rzemieślniczy,
5)
gospodarstwo rolne, sadownicze i warzywnicze

- mogą być oddane w wieczyste użytkowanie dotychczasowym właścicielom lub ich następcom prawnym, pomimo że nie złożyli w terminie przewidzianym w dekrecie z dnia 26 października 1945 r. wniosków o przyznanie prawa wieczystej dzierżawy, zabudowy lub własności czasowej, jeżeli zachodzą warunki wymienione w niniejszej uchwale.

2.
Oddanie terenów budowlanych w wieczyste użytkowanie następuje w granicach powierzchni przewidzianej w normatywach urbanistycznych pod budowę domów jednorodzinnych lub małych domów mieszkalnych.
§  2.
1.
Tereny wymienione w § 1 nie mogą być oddane w wieczyste użytkowanie, gdy plan zagospodarowania przestrzennego lub wstępnie ustalone założenia tego planu przewidują inne przeznaczenie terenu lub gdy nastąpiło już poprzednio zbycie terenu przez Państwo na rzecz innych osób.
2.
Nie mogą być również oddane w wieczyste użytkowanie tereny wymienione w § 1, gdy tereny te lub położone na nich budynki i urządzenia potrzebne są na cele użyteczności publicznej, na cele obrony Państwa lub do wykonania zadań określonych w zatwierdzonych planach gospodarczych albo na inne potrzeby publiczne.
3.
Spośród następców prawnych z tytułu dziedziczenia wieczyste użytkowanie terenu może być ustanowione wyłącznie na rzecz małżonka, zstępnych lub wstępnych spadkodawcy.
§  3.
1.
Oddanie w wieczyste użytkowanie terenu wymienionego w § 1 uzależnione jest od złożenia wniosku o przyznanie tego prawa w ciągu 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej uchwały.
2.
Jednocześnie z ustanowieniem wieczystego użytkowania terenu następuje przywrócenie własności budynków i urządzeń położonych na tym terenie.
§  4.
Warunkiem oddania w wieczyste użytkowanie terenu zabudowanego budynkiem, w którym dokonano ze środków państwowych ulepszeń przez zainstalowanie dodatkowych urządzeń (np. urządzenia wodociągowo-kanalizacyjnego, centralnego ogrzewania), jest zwrot wartości tych urządzeń w dniu ustanowienia wieczystego użytkowania terenu. Rozliczeń z tytułu innych nakładów (np. remontów kapitalnych i bieżących) nie przeprowadza się.
§  5.
Oddanie w wieczyste użytkowanie następuje za opłatą symboliczną. W razie ulepszenia użytkowania gruntu wskutek wybudowania przez Państwo lub b. samorząd terytorialny urządzeń komunalnych po dniu 21 listopada 1945 r., wieczysty użytkownik oprócz opłaty symbolicznej uiszcza corocznie opłaty z tytułu uzbrojenia terenu w urządzenia komunalne zbudowane po tym terminie, obliczone na zasadach i w wysokości przewidzianej w ustawie z dnia 14 lipca 1961 r. o gospodarce terenami w miastach i osiedlach (Dz. U. z 1961 r. Nr 32, poz. 159 i z 1964 r. Nr 16, poz. 94).
§  6.
Przez działkę budowlaną przeznaczoną pod budowę domu jednorodzinnego rozumie się działkę, na której zgodnie z obowiązującymi przepisami może być wybudowany dom jednorodzinny.
§  7.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Gospodarki Komunalnej i Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy.
§  8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1965.6.18

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Oddanie niektórych terenów na obszarze m.st. Warszawy w wieczyste użytkowanie.
Data aktu: 27/01/1965
Data ogłoszenia: 01/02/1965
Data wejścia w życie: 01/02/1965