Upoważnienie Instytutu Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa do przyznawania prawa do oznaczania znakiem jakości maszyn i sprzętu rolniczego.

ZARZĄDZENIE
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU MIAR
z dnia 4 września 1965 r.
w sprawie upoważnienia Instytutu Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa do przyznawania prawa do oznaczania znakiem jakości maszyn i sprzętu rolniczego.

Na podstawie § 4 ust. 2 uchwały nr 426 Rady Ministrów z dnia 8 listopada 1958 r. w sprawie oznaczania wyrobów znakiem jakości (Monitor Polski Nr 97, poz. 531) oraz zarządzenia nr 44 Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 lipca 1965 r. w sprawie zmiany podporządkowania Biura Znaku Jakości zarządza się, co następuje:
§  1.
Upoważnia się Instytut Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa z siedzibą w Warszawie, zwany dalej Instytutem, do przyznawania prawa do oznaczania znakiem jakości maszyn i sprzętu rolniczego.
§  2.
Zadania, o których mowa w § 1, Instytut wykonywać będzie w trybie i na zasadach określonych uchwałą nr 426 Rady Ministrów z dnia 8 listopada 1958 r. w sprawie oznaczania wyrobów znakiem jakości (Monitor Polski Nr 97, poz. 531), uchwałą nr 532 Rady Ministrów z dnia 11 grudnia 1961 r. w sprawie rozwoju produkcji wyrobów oznaczonych znakiem jakości (Monitor Polski z 1961 r. Nr 98, poz. 409, z 1963 r. Nr 16, poz. 93 i z 1965 r. Nr 20, poz. 89), zarządzeniami Prezesa Głównego Urzędu Miar i właściwych Ministrów, wytycznymi i instrukcjami Biura Znaku Jakości.
§  3.
1.
Szczegółowe zasady przyznawania prawa do oznaczania maszyn i sprzętu rolniczego znakiem jakości oraz tryb postępowania przy ich ocenie, a także kontroli prawidłowości używania znaku jakości określi regulamin zatwierdzony na wniosek Instytutu przez Ministra Rolnictwa w porozumieniu z Prezesem Głównego Urzędu Miar.
2.
Do czasu wprowadzenia w życie regulaminu, o którym mowa w ust. 1, obowiązują zasady ustalone regulaminem branżowym znaku jakości na maszyny i sprzęt rolniczy, stanowiącym załącznik do zarządzenia nr 41 Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego z dnia 23 maja 1962 r., wydanego w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa.
3.
Kryteria kwalifikowania maszyn i sprzętu rolniczego do oznaczania znakiem jakości ustala Instytut w uzgodnieniu z Biurem Znaku Jakości.
§  4.
Komisję rzeczoznawców do oceny jakości wyrobów, o której mowa w § 14 ust. 2 uchwały nr 426 Rady Ministrów z dnia 8 listopada 1958 r., powołuje Instytut w porozumieniu z Biurem Znaku Jakości.
§  5.
Kontrolę prawidłowości używania znaku jakości sprawuje Instytut. W razie stwierdzenia niedopełnienia przez producenta wyrobów warunków związanych z przyznawaniem znaku, Instytut ma obowiązek cofnąć prawo do oznaczania wyrobów.
§  6.
1.
Ubiegający się o prawo do oznaczania maszyn i sprzętu rolniczego znakiem jakości wnoszą do Instytutu opłaty za przeprowadzane badania i orzecznictwo oraz za kontrolę prawidłowości używania znaku jakości.
2.
Za przyznanie prawa do oznaczania znakiem jakości wnoszone są opłaty roczne w wysokości i na zasadach określonych obowiązującymi przepisami. Opłaty te w całości przekazywane są bieżąco na rachunek Budżetu Państwa za pośrednictwem Biura Znaku Jakości.
§  7.
1.
Zobowiązuje się Instytut do:
1)
prowadzenia rejestru wniosków o przyznanie prawa do oznaczania wyrobów znakiem jakości,
2)
prowadzenia rejestru wydanych zezwoleń na oznaczanie wyrobów znakiem jakości,
3)
publikowania i przekazywania informacji o udzieleniu, wygaśnięciu oraz cofnięciu zezwolenia na oznaczanie wyrobów znakiem jakości,
4)
określenia zasad pobierania i postępowania z wzorcami badanych wyrobów,
5)
ustalania wzoru zezwolenia na oznaczanie wyrobów znakiem jakości,
6)
sporządzania okresowych analiz stanu jakościowego badanych wyrobów, wyników przeprowadzanych kontroli oraz opracowywania wniosków dotyczących poprawy jakości wyrobów podlegających badaniom.
2.
Wytyczne postępowania w sprawach, o których mowa w ust. 1, ustali Biuro Znaku Jakości.
§  8.
1.
Nadzór i kontrolę nad przyznawaniem prawa do oznaczania znakiem jakości maszyn i sprzętu rolniczego sprawuje Prezes Głównego Urzędu Miar przez Biuro Znaku Jakości.
2.
W ramach uprawnień wynikających z przepisu ust. 1 Biuro Znaku Jakości upoważnione jest do przeprowadzania doraźnych kontroli działalności prowadzonej przez Instytut w zakresie oznaczania wyrobów znakiem jakości.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024