Usprawnienie planowania produkcji przemysłowej w dostosowaniu do zapotrzebowania odbiorców.

UCHWAŁA Nr 240
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 września 1965 r.
w sprawie usprawnienia planowania produkcji przemysłowej w dostosowaniu do zapotrzebowania odbiorców.

Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Roczne plany techniczno-ekonomiczne przedsiębiorstw przemysłowych w zakresie grup towarowych i podstawowych asortymentów produkcji w ramach tych grup oraz stanowiące ich rozwinięcie operatywne plany kwartalno-miesięczne w zakresie asortymentu produkcji - powinny być oparte o zadania przekazane przez jednostkę nadrzędną oraz o umowy o dostawę lub wstępne porozumienia zawarte w okresie poprzedzającym sporządzanie tych planów.
§  2.
1.
Jeżeli w okresie sporządzania przez przedsiębiorstwa rocznego planu techniczno-ekonomicznego asortyment produkcji nie objęty wskaźnikami dyrektywnymi nie może być skonkretyzowany w umowach o dostawę lub wstępnych porozumieniach - przedsiębiorstwa określą planowany asortyment tej produkcji w oparciu o:
1)
zalecenia komisji terenowo-branżowej lub ogólnobranżowej, dotyczące wielkości i asortymentu produkcji określonych wyrobów,
2)
zalecenia jednostek bezpośrednio nadzorujących działalność przedsiębiorstw, podjęte w istotnych wypadkach po konsultacji z głównymi odbiorcami i zjednoczeniami wiodącymi,
3)
zalecenia właściwej organizacji zbytu, przekonsultowane ze zjednoczeniem wiodącym, oparte na zapotrzebowaniu sygnalizowanym przez odbiorców dla rynku krajowego, handlu zagranicznego albo na cele inwestycyjno-zaopatrzeniowe, a w razie braku tych zapotrzebowań oparte na posiadanej znajomości potrzeb odbiorców,
4)
własne rozpoznanie potrzeb odbiorców w zakresie wysokości dostaw dla handlu zagranicznego, handlu wewnętrznego oraz zaopatrzenia pozarynkowego, oparte na doświadczeniach przedsiębiorstwa, analizie rynku itp.
2.
W razie zaistnienia spraw spornych związanych z ustalaniem zaleceń dotyczących asortymentu produkcji przez jednostki określone w ust. 1 pkt 1-3, do wydania rozstrzygającej decyzji upoważnione jest zjednoczenie wiodące.
§  3.
1.
Jeżeli przy opracowywaniu operatywnych placów kwartalno-miesięcznych przedsiębiorstw przemysłowych brak jest pokrycia umowami o dostawę zdolności produkcyjnych przedsiębiorstw, przewidzianych do wykorzystania wskaźnikiem ogólnych zadań określonych w rocznym planie techniczno-ekonomicznym, do wydania decyzji o włączenie do operatywnego planu kwartalno-miesięcznego produkcji asortymentu, dla którego brak jest zawartych umów o dostawę, upoważniona jest jednostka nadzorująca bezpośrednio działalność przedsiębiorstw. Decyzje podejmowane w tej sprawie powinny być uzgadniane ze zjednoczeniem wiodącym oraz z właściwymi organizacjami zbytu i hurtu oraz centralami handlu zagranicznego.
2.
Jednostki nadrzędne przedsiębiorstw mogą na określony okres czasu przekazywać nadzorowanym przedsiębiorstwom uprawnienie, o którym mowa w ust. 1. Warunkiem przekazania i okresowego odnawiania tego uprawnienia jest prawidłowe kształtowanie się zapasów wyrobów gotowych w przedsiębiorstwie.
3.
Decyzja jednostki nadrzędnej o włączeniu do operatywnego planu kwartalno-miesięcznego i podjęciu produkcji asortymentu, dla którego brak jest zawartych umów o dostawę, nie może dotyczyć towarów zamieszczonych na liście artykułów ustalonej przez Ministra Handlu Wewnętrznego na podstawie uchwały nr 15 Rady Ministrów z dnia 15 stycznia 1963 r. w sprawie niektórych środków oddziaływania na gospodarkę zapasami, zatrudnienia i funduszu płac w r. 1963, w stosunku do których niecelowe jest przekraczanie planu produkcji ze względu na nasycenie rynku.
4.
Przy podejmowaniu decyzji, o których mowa w ust. 1, jednostki nadzorujące bezpośrednio działalność przedsiębiorstw powinny kierować się oceną możliwości zbytu w przyszłych okresach czasu, uwzględniając w tej ocenie w szczególności towary zamieszczone na liście artykułów ustalanej przez Ministra Handlu Wewnętrznego na podstawie powołanej w ust. 3 uchwały nr 15 Rady Ministrów z dnia 15 stycznia 1963 r., w stosunku do których należy dążyć do przekraczania planów produkcyjnych w celu uzupełnienia braków w zaopatrzeniu ludności. W razie pozytywnej oceny tych możliwości decyzja jednostki nadrzędnej o podjęciu produkcji na skład powinna być uwarunkowana:
1)
koniecznością częściowego lub pełnego wykorzystania istniejących mocy produkcyjnych przedsiębiorstw, np. z punktu widzenia właściwego wykorzystania surowców miejscowych, zwłaszcza sezonowych (co dotyczy zwłaszcza przemysłu spożywczego w okresach występowania nadwyżek płodów rolnych i ogrodniczych), kształtowania się kosztów stałych itp.,
2)
będącymi w dyspozycji przedsiębiorstw środkami materialno-finansowymi (w ramach ustalonych dla przedsiębiorstw wskaźników w zakresie zaopatrzenia materiałowo-technicznego, zatrudnienia i funduszu płac), a zwłaszcza kształtowaniem się wielkości i struktury zapasów półfabrykatów i produkcji w toku.
5.
Jeśli w związku z postanowieniami zawartymi w ust. 1 zachodzić będzie potrzeba dokonania zmian odpowiednich wycinków kwartalnych rocznego planu techniczno-ekonomicznego przedsiębiorstwa, należy je dokonywać zgodnie z obowiązującymi przepisami w trybie określonym w zarządzeniu Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 3 maja 1962 r. w sprawie opracowywania przez jednostki gospodarki uspołecznionej operatywnych planów kwartalno-miesięcznych (Monitor Polski Nr 40, poz. 190).
6.
Przepisy ust. 3, 4 i 5 odnoszą się odpowiednio do przedsiębiorstw wymienionych w ust. 2.
§  4.
1.
Decyzje o podjęciu produkcji, na którą brak jest w danym okresie czasu zamówień, mogą być podejmowane po przeprowadzeniu odpowiedniego rachunku ekonomicznego. W rachunku tym należy określić wysokość strat związanych z decyzją ewentualnego częściowego niewykorzystania zdolności produkcyjnych, wyrażonych wielkością nie wytworzonej produkcji czystej, a także wysokość strat z tytułu ewentualnie dłuższego okresu rotacji artykułów wytwarzanych na skład i związanego z tym zamrożenia środków obrotowych i wyższych kosztów składowania oraz wysokość strat związanych z ryzykiem obniżenia wartości użytkowych wyrobu powodującego konieczność dokonywania przeceny, co dotyczy zwłaszcza artykułów sezonowych.
2.
Właściwi ministrowie lub na ich zlecenie właściwe zjednoczenia wiodące, w terminie do dnia 30 września 1965 r., określą dla poszczególnych branż zasady i wytyczne w sprawie zastosowania rachunku ekonomicznego, o którym mowa w ust. 1.
§  5.
1.
Podejmowanie produkcji na skład niezgodnie z przepisami niniejszej uchwały powoduje potrącenie wartości tej produkcji przy ustalaniu stopnia wykonania planu dla potrzeb kontroli wykorzystania funduszu płac i premiowania.
2.
Przedsiębiorstwa w obowiązującej sprawozdawczości wykażą pełną wartość produkcji oraz w odrębnej pozycji wartość potrącenia, o którym mowa w ust. 1.
§  6.
1.
Przepisy §§ 3, 4 i 5 dotyczą tylko przedsiębiorstw wytwarzających artykuły rynkowe.
2.
Listę przedsiębiorstw, o których mowa w ust. 1, ustalą właściwi ministrowie w porozumieniu z Ministrem Handlu Wewnętrznego i przedstawią ją do zatwierdzenia Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów w terminie 3 miesięcy od daty ogłoszenia niniejszej uchwały. Warunkiem zaliczenia do grupy przedsiębiorstw produkujących artykuły rynkowe jest osiągnięcie w ostatnim roku sprawozdawczym wartości produkcji rynkowej równej co najmniej 90% ogólnej wartości produkcji towarowej przedsiębiorstwa.
3.
Przepisy §§ 3, 4 i 5 nie dotyczą również produkcji artykułów będących nowościami rynkowymi, wprowadzanymi po raz pierwszy do obrotu.
§  7.
Właściwi ministrowie i Przewodniczący Komitetu Drobnej Wytwórczości określą w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów w terminie 3 miesięcy od daty ogłoszenia niniejszej uchwały w zarządzeniach wykonawczych branżowe kryteria dotyczące podejmowania produkcji na skład, zgodnie z przepisami niniejszej uchwały, kierując się kryteriami ogólnymi podanymi w § 3 ust. 4.
§  8.
Zobowiązuje się ministrów nadzorujących zjednoczenia wiodące i centrale zbytu odpowiedzialne za zaopatrzenie rynku do zapewnienia przez wydanie odpowiednich zarządzeń, aby nadzorowane jednostki, ustalając ilość i terminy dostaw na eksport towarów nie wyszczególnionych w narodowym planie gospodarczym, uwzględniały potrzeby rynku krajowego.
§  9.
1.
Zobowiązuje się Ministra Handlu Wewnętrznego do wydania w ciągu 3 miesięcy od daty ogłoszenia niniejszej uchwały zarządzeń mających na celu pogłębienie analizy rynku. W szczególności należy znacznie zwiększyć liczbę asortymentów, dla których będzie założona i systematycznie prowadzona szczegółowa ewidencja w hurcie i w powszechnych domach towarowych. Prace te powinny być związane z programem mechanizacji ewidencji ruchu towarów.
2.
Zobowiązuje się resorty produkujące artykuły rynkowe do prowadzenia we własnym zakresie badań rynkowych w oparciu o materiały własne oraz materiały central handlowych.
§  10.
W celu usprawnienia trybu ustalania cen na artykuły rynkowe szczególnie atrakcyjne (nowości rynkowe) zobowiązuje się Przewodniczącego Państwowej Komisji Cen do zbadania, w jakim zakresie ceny tych artykułów mogłyby być ustalone na podstawie porozumienia zjednoczenia z organizacją handlową, i przedłożenia w ciągu 4 miesięcy od daty ogłoszenia niniejszej uchwały projektów zmian obowiązujących w tej sprawie przepisów.
§  11.
Zakazuje się producentom, aparatowi hurtu i aparatowi detalu stosowania w jakiejkolwiek formie sprzedaży wiązanej, to znaczy stawiania warunku, że odbiorca otrzyma żądany przez niego towar pod warunkiem odbioru innego towaru.
§  12.
Postanowienia dotyczące ministerstw stosuje się odpowiednio do komitetów i urzędów centralnych oraz do centralnych związków spółdzielczych w zakresie spółdzielni objętych planowaniem centralnym i do prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) w zakresie działalności przedsiębiorstw przemysłowych (spółdzielni) objętych planowaniem terenowym.
§  13.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1965.49.263

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Usprawnienie planowania produkcji przemysłowej w dostosowaniu do zapotrzebowania odbiorców.
Data aktu: 07/09/1965
Data ogłoszenia: 20/09/1965
Data wejścia w życie: 20/09/1965