Zasady i tryb wypłaty ekwiwalentu z tytułu podwyżki czynszów najmu za lokale mieszkalne dla adwokatów wykonujących zawód w zespole adwokackim.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 6 sierpnia 1965 r.
w sprawie zasad i trybu wypłaty ekwiwalentu z tytułu podwyżki czynszów najmu za lokale mieszkalne dla adwokatów wykonujących zawód w zespole adwokackim.

Na podstawie § 10 ust. 3 uchwały nr 187 Rady Ministrów z dnia 20 lipca 1965 r. w sprawie wprowadzenia przejściowego dodatku mieszkaniowego (Monitor Polski Nr 43, poz. 239), zwanej dalej "uchwałą" - zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie dotyczy adwokatów wykonujących zawód w zespole adwokackim.
§  2.
Adwokatom wymienionym w § 1 przysługuje ekwiwalent z tytułu podwyżki czynszów za najem lokali mieszkalnych w wysokości i według zasad ustalonych w uchwale.
§  3.
1.
Jeżeli adwokat przestaje być członkiem zespołu adwokackiego i podejmie pracę na podstawie umowy o pracę w wymiarze co najmniej połowy normalnego wymiaru czasu pracy na czas nie krótszy niż 3 miesiące, zakład pracy obowiązany jest wypłacać mu do końca pierwszego półrocza kalendarzowego po zawarciu umowy o pracę przejściowy dodatek mieszkaniowy w wysokości ostatnio pobieranego ekwiwalentu. W dalszych okresach wysokość przejściowego dodatku mieszkaniowego uzależniona jest od wysokości uzyskiwanych zarobków, przy czym zarobkiem bazowym (§ 9 ust. 3 uchwały) jest w tym wypadku zarobek osiągnięty w pierwszym półroczu pracy.
2.
Pracownikowi zatrudnionemu w zakładzie pracy i otrzymującemu przejściowy dodatek mieszkaniowy po rozwiązaniu umowy o pracę i przystąpieniu do pracy jako członek zespołu adwokackiego wypłaca się ekwiwalent w wysokości ostatnio pobieranego przejściowego dodatku mieszkaniowego - z zastosowaniem korekt tego ekwiwalentu zgodnie z § 10 ust. 2 uchwały.
§  4.
Wypłata ekwiwalentu następuje w okresach miesięcznych do dnia 10 każdego miesiąca.
§  5.
1.
Ekwiwalenty wypłacane przez zespoły adwokackie zostaną zrefundowane dotacją udzieloną z budżetu centralnego. Odpowiednią dotację przyzna Ministerstwo Sprawiedliwości na wniosek Naczelnej Rady Adwokackiej.
2.
Określone w ust. 1 dotacje należy przyznawać z rozdziału 305 "Dotacje dla organizacji społecznych", z § 45 "Dodatki mieszkaniowe dla pracowników jednostek państwowych i społecznych" klasyfikacji wydatków budżetu centralnego.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 1965 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1965.43.244

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i tryb wypłaty ekwiwalentu z tytułu podwyżki czynszów najmu za lokale mieszkalne dla adwokatów wykonujących zawód w zespole adwokackim.
Data aktu: 06/08/1965
Data ogłoszenia: 14/08/1965
Data wejścia w życie: 01/10/1965