Sposób prowadzenia ewidencji maszyn samobieżnych, ciągników, których cechy konstrukcyjne ograniczają szybkość do 20 km na godzinę, oraz przyczep o ładowności do 750 kg, używanych do prac rolnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW KOMUNIKACJI I SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 11 grudnia 1964 r.
w sprawie sposobu prowadzenia ewidencji maszyn samobieżnych, ciągników, których cechy konstrukcyjne ograniczają szybkość do 20 km na godzinę, oraz przyczep o ładowności do 750 kg, używanych do prac rolnych.

Na podstawie art. 17 ust. 3 ustawy z dnia 27 listopada 1961 r. o bezpieczeństwie i porządku ruchu na drogach publicznych (Dz. U. Nr 53, poz. 295) oraz § 160 rozporządzenia Ministrów Komunikacji i Spraw Wewnętrznych z dnia 1 października 1962 r. w sprawie ruchu na drogach publicznych (Dz. U. Nr 61, poz. 295) zarządza się, co następuje:
§  1.
Sposób prowadzenia ewidencji maszyn samobieżnych, ciągników, których cechy konstrukcyjne ograniczają szybkość do 20 km na godzinę, oraz przyczep o ładowności do 750 kg, używanych do proc rolnych, określa instrukcja stanowiąca załącznik do zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 1965 r.

ZAŁĄCZNIK 

INSTRUKCJA W SPRAWIE SPOSOBU PROWADZENIA EWIDENCJI MASZYN SAMOBIEŻNYCH, CIĄGNIKÓW, KTÓRYCH CECHY KONSTRUKCYJNE OGRANICZAJĄ SZYBKOŚĆ DO 20 KM NA GODZINĘ, ORAZ PRZYCZEP O ŁADOWNOŚCI DO 750 KG, UŻYWANYCH DO PRAC ROLNYCH

Rozdział 1.

Przepisy ogólne.

§  1.
Instrukcja określa sposób prowadzenia ewidencji maszyn samobieżnych, ciągników, których cechy konstrukcyjne ograniczają szybkość do 20 km na godzinę, oraz przyczep o ładowności do 750 kg, używanych do prac rolnych, zwanych dalej "pojazdami", przez właściwe w tych sprawach organy do spraw komunikacji prezydiów rad narodowych, zwane dalej "wydziałami komunikacji".
§  2.
Dla celów ewidencji ustala się podział pojazdów na następujące rodzaje:
1)
maszyny samobieżne:
a)
koparki kołowe,
b)
koparki gąsienicowe,
c)
kombajny zbożowe,
d)
ładowarki,
e)
pługi odśnieżne,
f)
pogłębiarki,
g)
równiarki drogowe,
h)
rozścielacze mas bitumicznych,
i)
spychacze,
j)
skrapiarki,
k)
walce drogowe,
l)
walce szynowo-drogowe,
m)
walce wibracyjne,
n)
wózki wywrotki,
o)
wózki widłowe,
p)
żurawie kołowe,
r)
żurawie gąsienicowe,
s)
inne niż wymienione pod lit. a)-r);
2)
ciągniki:
a)
jednoosiowe, np. "Motorobot PF6", "Hako L 125", "Dzik S 82", "Ursus C 308" itp.,
b)
wieloosiowe, np. "Ursus C 45 i C 451", "Lanz Buldog 25", "Steyr 185/180", "Zetor 25 K",
c)
gąsienicowe;
3)
przyczepy.

Rozdział  2.

Sposób prowadzenia ewidencji pojazdów.

§  3.
Wydziały komunikacji obowiązane są do:
1)
założenia, prowadzenia i utrzymywania aktualnej ewidencji pojazdów,
2)
przyjmowania zgłoszeń pojazdów do ewidencji i bieżącego dokonywania zmian w tej ewidencji, stosownie do zachodzących okoliczności.
§  4.
Przy ujmowaniu w ewidencję zgłaszanych pojazdów wydział komunikacji dokonuje następujących czynności:
1)
sprawdza prawidłowość i aktualność danych zawartych we wniosku złożonym przez właściciela pojazdu, według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do instrukcji, zwracając uwagę na właściwe określenie rodzaju zgłoszonego pojazdu,
2)
wpisuje zgłoszony pojazd do kolejnej pozycji książki ewidencyjnej zgłoszonych maszyn samobieżnych, ciągników i przyczep, której wzór stanowi załącznik nr 2 do instrukcji,
3)
wydaje zgłaszającemu potwierdzenie zgłoszenia według wzoru, stanowiącego załącznik nr 3 do instrukcji,
4)
umieszcza wniosek (pkt 1) we właściwej teczce w kolejności odpowiadającej pozycji wpisu pojazdu w książce ewidencyjnej; teczki prowadzi się oddzielnie dla maszyn samobieżnych, oddzielnie dla ciągników i oddzielnie dla przyczep.
§  5.
1.
W razie zgłoszenia do ewidencji pojazdu, który był już ujęty w ewidencji w wydziale komunikacji prezydium innej rady narodowej, wydział komunikacji po dokonaniu wpisu do ewidencji zawiadamia o tym wydział komunikacji, w którego ewidencji pojazd poprzednio pozostawał, podając obecny numer kolejny pozycji książki ewidencyjnej oraz numer kolejny, pod jakim pojazd był ujęty w ewidencji poprzednio.
2.
Po otrzymaniu zawiadomienia (ust. 1) wydział komunikacji, w którego ewidencji pojazd był poprzednio ujęty, skreśla pojazd z ewidencji, zamieszczając w książce ewidencyjnej w rubryce "Uwagi" wzmiankę o przyczynie skreślenia. Zawiadomienie dołącza się do wniosku dotyczącego danego pojazdu i przechowuje we właściwej teczce (§ 4 pkt 4).
§  6.
W razie zmiany właściciela pojazdu zawiadomienie o przejściu własności pojazdu na inną osobę, dokonane przez dotychczasowego właściciela, oraz wniosek o ujęcie w ewidencję, zgłoszony przez nowego właściciela pojazdu, dołącza się do poprzedniego wniosku dotyczącego tego pojazdu i przechowuje we właściwej teczce (§ 4 pkt 4). Nowemu właścicielowi wydaje się potwierdzenie zgłoszenia do ewidencji.
§  7.
W razie zgłoszenia o zniszczeniu lub rozebraniu pojazdu na części wydział komunikacji skreśla pojazd z ewidencji, zamieszczając w książce ewidencyjnej w rubryce "Uwagi" wzmiankę o przyczynie skreślenia. W razie zgłoszenia innych zmian, dotyczących pojazdu, wydział komunikacji wpisuje odpowiednią wzmiankę w rubryce "Uwagi". Zgłoszenia dołącza się do wniosku dotyczącego danego pojazdu i przechowuje we właściwej teczce (§ 4 pkt 4).
§  8.
Czasowego przesunięcia pojazdu na okres nie przekraczający trzech miesięcy z miejsca stałego postoju (garażowania) do innej miejscowości nie uważa się za zmianę dotychczasowego miejsca stałego postoju (garażowania); przesunięcie takie nie powoduje obowiązku zgłoszenia pojazdu do ewidencji w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca czasowego przebywania pojazdu.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

Załącznik  Nr 1.

Załącznik  Nr 2.

KSIĄŻKA EWIDENCYJNA

ZGŁOSZONYCH MASZYN SAMOBIEŻNYCH, CIĄGNIKÓW O SZYBKOŚCI OGRANICZONEJ DO 20 KM NA GODZINE I PRZYCZEP DO PRAC ROLNYCH O ŁADOWNOSCI DO 750 KG

grafika

Załącznik  Nr 3.

POTWIERDZENIE

zgłoszenia do ewidencji maszyny samobieżnej-ciągnika o szybkości ograniczonej do 20 km/godz., przyczepy do prac rolnych o ładowności do 750 kg *)

grafika

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1965.4.13

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Sposób prowadzenia ewidencji maszyn samobieżnych, ciągników, których cechy konstrukcyjne ograniczają szybkość do 20 km na godzinę, oraz przyczep o ładowności do 750 kg, używanych do prac rolnych.
Data aktu: 11/12/1964
Data ogłoszenia: 25/01/1965
Data wejścia w życie: 01/04/1965