Zasady ewidencji kosztów gospodarstw samochodowych w przedsiębiorstwach i instytucjach nietransportowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 7 czerwca 1965 r.
w sprawie zasad ewidencji kosztów gospodarstw samochodowych w przedsiębiorstwach i instytucjach nietransportowych.

Na podstawie § 5 ust. 1 uchwały nr 287 Rady Ministrów z dnia 16 września 1964 r. w sprawie koncentracji i usprawnienia towarowego transportu samochodowego (Monitor Polski Nr 71, poz. 334) zarządza się, co następuje:
§  1.
Państwowe przedsiębiorstwa i instytucje nietransportowe, posiadające gospodarstwa samochodowe liczące 25 i więcej samochodów ciężarowych, obowiązane są do prowadzenia ewidencji kosztów tych gospodarstw według zasad ustalonych w wytycznych stanowiących załącznik do zarządzenia.
§  2.
Jednostki nadrzędne, którym podlegają przedsiębiorstwa prowadzące gospodarstwa samochodowe, obowiązane są do wprowadzenia odpowiednich zmian w wykazach kont oraz w komentarzu do branżowego planu kont ustalającym zasady rachunku kosztów.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

WYTYCZNE W SPRAWIE ZASAD EWIDENCJI KOSZTÓW GOSPODARSTW SAMOCHODOWYCH W PRZEDSIĘBIORSTWACH I INSTYTUCJACH NIETRANSPORTOWYCH.

§ 1.
1.
Koszty gospodarstwa samochodowego liczącego 25 i więcej samochodów ciężarowych należy ewidencjonować na koncie syntetycznym 53 "Działalność pomocnicza", odpowiednio je wyodrębniając w urządzeniach analitycznych jako "koszty gospodarstwa samochodowego".
2.
Koszty, o których mowa w ust. 1, należy ująć w podziale na następujące pozycje:
1)
materiały pędne i oleje,
2)
ogumienie,
3)
amortyzacja taboru,
4)
remonty eksploatacyjne taboru,
5)
płace i ubezpieczenia kierowców i pomocników kierowców,
6)
delegacje kierowców i pomocników kierowców,
7)
koszty ogólne gospodarstwa samochodowego.
§  2.
1.
Pozycja kosztów materiałów pędnych i olejów obejmuje wartość zużycia wydanych z własnych magazynów lub zakupionych przez kierowców w publicznych stacjach Centrali Produktów Naftowych materiałów pędnych i olejów.
2.
Pozycja kosztów ogumienia obejmuje koszty zużycia ogumienia wydanego na pojazdy samochodowe (również przyczepy), opon i dętek, jak również koszty naprawy ogumienia.
3.
Jako koszty amortyzacji wykazuje się amortyzację taboru samochodowego, ustaloną za pomocą stawek amortyzacyjnych zawartych w załączniku do uchwały nr 534 Rady Ministrów z dnia 13 grudnia 1961 r. w sprawie amortyzacji środków trwałych (Monitor Polski z 1961 r. Nr 97, poz. 408, z 1963 r. Nr 10, poz. 48, z 1964 r. Nr 21, poz. 94 i Nr 73, poz. 341).
4.
Do kosztów remontów eksploatacyjnych taboru zalicza się:
1)
obce usługi remontowe taboru samochodowego,
2)
koszty zużycia materiałów oraz płace pracowników zatrudnionych przy obsłudze technicznej i naprawach taboru samochodowego,
3)
koszty remontów wykonanych na rzecz gospodarstwa samochodowego przez działalność (produkcję) podstawową lub pomocniczą.
5.
Pozycja płac i ubezpieczeń obejmuje płace brutto (łącznie z premiami) kierowców i ich pomocników wraz z narzutami z tytułu ubezpieczeń społecznych bez względu na to, czy stanowią one wynagrodzenie zarówno za czas pracy efektywnie przepracowany na pojeździe samochodowym, jak też za inne prace (np. obsługowo-naprawcze), czy też stanowią wynagrodzenie za czas nie przepracowany m. in. z powodu oczekiwania na naprawę bądź dyspozycję zatrudnienia pojazdu.
6.
Do kosztów delegacji zalicza się koszty podróży służbowych kierowców i ich pomocników, związane z eksploatacją pojazdów poza stałym miejscem zatrudnienia tych pracowników.
7.
Do kosztów ogólnych gospodarstwa samochodowego zalicza się m. in.:
1)
płace (łącznie z premiami) wraz z narzutami z tytułu ubezpieczeń społecznych pracowników gospodarstwa samochodowego nie zaliczonych do kosztów podanych w ust. 4 i 5, a m. in. płace nadzoru technicznego w razie prowadzenia własnej stacji obsługi oraz osób kierujących pracą gospodarstwa samochodowego,
2)
zużycie materiałów przez gospodarstwo samochodowe na inne cele niż określone w ust. 1, 2 i 4 oraz wyposażenie taboru samochodowego (narzędzia itp.),
3)
amortyzację budynków, budowli, maszyn i urządzeń pozostających w użytkowaniu gospodarstwa samochodowego,
4)
usługi obce świadczone na rzecz gospodarstwa samochodowego (z wyjątkiem zaliczonych do kosztów podanych w ust. 2 i 4),
5)
pozostałe koszty związane z działalnością przewozową.
§  3.
1.
W celu ustalenia kosztu jednostkowego wytworzenia usług przewozowych sumę kosztów usług przewozowych w przekroju pozycji tych kosztów, określonych w § 1 ust. 2, dzieli się przez ilość wykonanych jednostek kalkulacyjnych.
2.
Jednostkami kalkulacyjnymi usług przewozowych są:
1)
wozokilometry ogólnego przebiegu pojazdów - dla kosztów wymienionych w § 1 ust. 2 pkt 1-4,
2)
wozogodziny pracy pojazdów - dla kosztów wymienionych w § 1 ust. 2 pkt 5-7,
3)
tonokilometry (jednostki pracy przewozowej) - dla ogólnej sumy kosztów usług przewozowych wymienionych w § 1 ust. 2 pkt 1-7.
3.
Ilość wykonanych jednostek kalkulacyjnych wynika z odpowiednich sprawozdań z działalności przewozowej za dany okres sprawozdawczy. Sposób obliczania ogólnej ilości jednostek kalkulacyjnych oraz ich definicje podają odpowiednie instrukcje o sprawozdawczości rzeczowej transportu samochodowego, wydane przez Główny Urząd Statystyczny.
§  4.
Jeżeli gospodarstwo samochodowe posiada w użytkowaniu tabor ciężarowy i osobowy, wówczas w ewidencji księgowej należy osobno ująć koszty taboru ciężarowego i osobowego według pozycji określonych w § 1 ust. 2 pkt 1-6. Podziału kosztów ogólnych między oba rodzaje taboru należy dokonać w proporcji do sumy kosztów ujętych pozycjami określonymi w § 1 ust. 2 pkt 1-6.
§  5.
Rozliczenia kosztów świadczeń gospodarstwa samochodowego na rzecz odbiorców tych świadczeń dokonuje się według ogólnych zasad.
§  6.
Koszty prowadzenia gospodarstw samochodowych przez instytucje nietransportowe należy ujmować w ewidencji księgowej zgodnie z obowiązującymi te instytucje przepisami rachunkowymi, według zasad określonych w niniejszych wytycznych.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1965.32.175

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady ewidencji kosztów gospodarstw samochodowych w przedsiębiorstwach i instytucjach nietransportowych.
Data aktu: 07/06/1965
Data ogłoszenia: 19/06/1965
Data wejścia w życie: 19/06/1965