Tryb zawiadamiania placówek Powszechnej Kasy Oszczędności, urzędów pocztowo-telekomunikacyjnych i innych placówek obsługujących obrót oszczędnościowy Powszechnej Kasy Oszczędności oraz spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych o zajęciu na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej rachunku bankowego, stanowiącego wkład oszczędnościowy.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 4 maja 1965 r.
w sprawie trybu zawiadamiania placówek Powszechnej Kasy Oszczędności, urzędów pocztowo-telekomunikacyjnych i innych placówek obsługujących obrót oszczędnościowy Powszechnej Kasy Oszczędności oraz spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych o zajęciu na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej rachunku bankowego, stanowiącego wkład oszczędnościowy.

Na podstawie art. 1075 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego (Dz. U. z 1964 r. Nr 43, poz. 296) zarządza się, co następuje:
§  1.
W razie skierowania przez komornika egzekucji w trybie art. 1075 Kodeksu postępowania cywilnego do rachunku bankowego, stanowiącego wkład oszczędnościowy, na który wystawiono książeczkę oszczędnościową, uprawniającą do podejmowania wypłat tylko w jednym oddziale lub ekspozyturze Powszechnej Kasy Oszczędności (tzw. książeczka umiejscowiona), zawiadomienie, o którym mowa w art. 1075 § 1 zdanie 3, uważa się za dokonane w dniu doręczenia przez komornika właściwemu oddziałowi Powszechnej Kasy Oszczędności (oddziałowi prowadzącemu rachunek wkładu) zawiadomienia o zajęciu wkładu.
§  2.
1.
W razie skierowania przez komornika egzekucji w trybie art. 1075 Kodeksu postępowania cywilnego do rachunku bankowego, stanowiącego wkład oszczędnościowy, na który wystawiono książeczkę oszczędnościową, uprawniającą do podejmowania wypłat we wszystkich placówkach Powszechnej Kasy Oszczędności, urzędach pocztowo-telekomunikacyjnych oraz innych placówkach obsługujących obrót oszczędnościowy, zwanych dalej "placówkami PKO" (tzw. książeczka obiegowa), właściwy oddział Powszechnej Kasy Oszczędności (oddział prowadzący rachunek wkładu), który otrzymał zawiadomienie komornika o zajęciu wkładu, obowiązany jest o dokonanym zajęciu zawiadomić niezwłocznie Centralę Powszechnej Kasy Oszczędności. Centrala Powszechnej Kasy Oszczędności zawiadamia placówki PKO o zajęciu wkładu.
2.
Centrala Powszechnej Kasy Oszczędności, na podstawie zawiadomień o zajęciu wkładu otrzymanych z oddziałów, sporządza wykazy zastrzeżeń, zawierające numery rachunków bankowych zajętych w okresie od 1 do 15 każdego miesiąca i od 16 do końca tego miesiąca i wykazy te przesyła placówkom PKO niezwłocznie po upływie tych okresów. Zawiadomienie, o którym mowa w art. 1075 § 1 zdanie 3 Kodeksu postępowania cywilnego, uważa się za dokonane w dniu doręczenia placówce PKO wykazu zastrzeżeń. Jednakże do zawiadomienia właściwego oddziału Powszechnej Kasy Oszczędności o zajęciu wkładu ma odpowiednio zastosowanie przepis § 1.
§  3.
W razie zajęcia rachunku bankowego, o którym mowa w § 2, zawiadomienie placówek PKO o zajęciu może nastąpić również w drodze telegraficznej, jeżeli zażąda tego komornik, dokonując jednocześnie wpłaty na pokrycie wydatków egzekucyjnych, wynikających z kosztów wysłania telegramów. Zawiadomienie w tym trybie placówek PKO uważa się za dokonane w dniu doręczenia placówce PKO telegramu.
§  4.
Przepisy niniejszego zarządzenia stosuje się odpowiednio do zajęcia rachunków bankowych (oszczędnościowo-rozliczeniowych), stanowiących wkłady oszczędnościowe w spółdzielniach oszczędnościowo-pożyczkowych, z tym że spółdzielnia oszczędnościowo-pożyczkowa, na podstawie otrzymanych zawiadomień komornika o zajęciu wkładu, sporządza wykazy zastrzeżeń zawierające numery zajętych rachunków bankowych i przesyła je spółdzielniom oszczędnościowo-pożyczkowym oraz urzędom pocztowo-telekomunikacyjnym, w których właściciel książeczki może podejmować wypłaty.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1965.30.163

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Tryb zawiadamiania placówek Powszechnej Kasy Oszczędności, urzędów pocztowo-telekomunikacyjnych i innych placówek obsługujących obrót oszczędnościowy Powszechnej Kasy Oszczędności oraz spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych o zajęciu na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej rachunku bankowego, stanowiącego wkład oszczędnościowy.
Data aktu: 04/05/1965
Data ogłoszenia: 10/06/1965
Data wejścia w życie: 10/06/1965