Komisje kwalifikacyjne dla przyznawania kredytu bankowego na budowę domów jednorodzinnych i lokali w małych domach mieszkalnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 29 maja 1965 r.
w sprawie komisji kwalifikacyjnych dla przyznawania kredytu bankowego na budowę domów jednorodzinnych i lokali w małych domach mieszkalnych.

Na podstawie § 11 ust. 3 uchwały nr 129 Rady Ministrów z dnia 22 maja 1965 r. w sprawie pomocy Państwa przy budowie przez osoby fizyczne domów jednorodzinnych i lokali w małych domach mieszkalnych (Monitor Polski Nr 27, poz. 140), po zasięgnięciu opinii Centralnej Rady Związków Zawodowych - zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Komisje kwalifikacyjne są powoływane przez prezydia powiatowych (miejskich w miastach stanowiących powiaty i dzielnicowych w miastach wyłączonych z województw) rad narodowych.
2. 1
Za zgodą prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej komisja kwalifikacyjna może być powołana również przy prezydium miejskiej rady narodowej miasta nie stanowiącego powiatu, lecz będącego siedzibą organów administracji państwowej stopnia powiatowego.
3. 2
W mieście wyłączonym z województwa może być powołana jedna komisja kwalifikacyjna przy prezydium rady narodowej tego miasta.
§  2.
1.
Komisja kwalifikacyjna składa się z 5 członków. W skład komisji wchodzą:
1)
trzej przedstawiciele prezydium właściwej rady narodowej, w tym jeden pracownik organu finansowego,
2)
jeden przedstawiciel właściwego terenowo oddziału Banku Inwestycyjnego,
3)
jeden przedstawiciel właściwej powiatowej lub wojewódzkiej komisji związków zawodowych.
2.
Spośród członków, wymienionych w ust. 1 pkt 1, prezydium właściwej rady narodowej wyznacza przewodniczącego i sekretarza komisji kwalifikacyjnej.
3.
Członkowie komisji kwalifikacyjnej powoływani są na okres dwóch lat.
4.
W posiedzeniach komisji kwalifikacyjnej mogą brać również udział z głosem doradczym przedstawiciele:
1)
prezydium rady narodowej miasta nie stanowiącego powiatu, osiedla lub gromady, na których terenie ma być realizowana budowa (przebudowa, rozbudowa), odbudowa lub kapitalny remont domów jednorodzinnych lub lokali w małych domach mieszkalnych,
2)
zakładu pracy, którego pracownicy zamierzają przystąpić do budowy przy pomocy kredytowej Państwa zespołu domów jednorodzinnych lub lokali w małych domach mieszkalnych.
5.
Obsługę biurową komisji kwalifikacyjnej prowadzi organ do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium właściwej rady narodowej.
§  3.
Do zakresu działania komisji kwalifikacyjnej należy rozpatrywanie i kwalifikowanie wniosków osób fizycznych o przyznanie kredytu bankowego na budowę (przebudowę, rozbudowę), odbudowę lub kapitalny remont domów jednorodzinnych i lokali w małych domach mieszkalnych.
§  4.
1.
Komisja kwalifikacyjna rozpatruje i kwalifikuje wnioski na posiedzeniach zwoływanych przez przewodniczącego komisji.
2.
Do ważności opinii komisji kwalifikacyjnej konieczna jest obecność przewodniczącego oraz co najmniej dwóch członków komisji. Opinie są ustalane w drodze głosowania zwykłą większością głosów. W razie równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego komisji.
3.
Opinie komisji kwalifikacyjnej podpisują przewodniczący oraz wszyscy biorący udział w posiedzeniu członkowie komisji.
4.
Posiedzenia komisji kwalifikacyjnej są protokołowane. Protokół podpisują przewodniczący i sekretarz komisji.
§  5.
Przedstawiciel Banku Inwestycyjnego, biorący udział w posiedzeniu komisji kwalifikacyjnej, może zgłosić do protokołu posiedzenia sprzeciw odnośnie do poszczególnych opinii komisji z równoczesnym podaniem odpowiedniego uzasadnienia.
§  6.
1.
Wykaz osób zakwalifikowanych przez komisję kwalifikacyjną do korzystania z pomocy kredytowej Państwa powinien być podany do publicznej wiadomości.
2.
Podanie wykazu do publicznej wiadomości następuje przez wywieszenie go na przeznaczonej na ten cel tablicy, znajdującej się w budynku będącym siedzibą prezydium.
3.
W ciągu dwóch tygodni od dnia ogłoszenia wykazu mogą być składane do komisji kwalifikacyjnej uwagi i zastrzeżenia co do opinii komisji do poszczególnych wniosków.
§  7.
1.
Komisja kwalifikacyjna rozpatruje uwagi i zastrzeżenia, o których mowa w § 6 ust. 3.
2.
Na podstawie opinii komisji kwalifikacyjnej, uwzględniających wyniki rozpatrzenia uwag i zastrzeżeń, o których mowa w ust. 1, organ do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium właściwej rady narodowej wydaje decyzje o przyznaniu lub odmowie przyznania kredytu bankowego.
3.
Decyzja organu do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium właściwej rady narodowej nie może być sprzeczna z opinią komisji kwalifikacyjnej.
4.
Wnioski zaopiniowane przez komisję kwalifikacyjną pozytywnie mimo sprzeciwu zgłoszonego do protokołu przez przedstawiciela Banku Inwestycyjnego (§ 5) są przedstawiane do decyzji wojewódzkiego zarządu dyrekcji budowy osiedli robotniczych (jednostki równorzędnej).
§  8.
Decyzje o przyznaniu kredytu bankowego są doręczane wnioskodawcom i właściwemu oddziałowi Banku Inwestycyjnego. Do decyzji kierowanych do oddziału Banku Inwestycyjnego załącza się wnioski o przyznanie kredytu bankowego wraz ze wszystkimi załącznikami. Decyzje o odmowie przyznania kredytu bankowego doręcza się tylko wnioskodawcom. W aktach komisji kwalifikacyjnej pozostają protokół posiedzenia i opinie komisji oraz kopie decyzji organu do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium rady narodowej lub decyzji wojewódzkiego zarządu dyrekcji budowy osiedli robotniczych (jednostki równorzędnej).
§  9.
1.
Do obowiązków organu do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium właściwej rady narodowej w ramach obsługi biurowej komisji kwalifikacyjnej należy w szczególności:
1)
przyjmowanie wniosków o przyznanie kredytu bankowego,
2)
prowadzenie rejestru wniosków,
3)
sprawdzanie prawidłowości wyliczenia podanej w projekcie wielkości powierzchni użytkowej domu jednorodzinnego (lokalu w małym domu mieszkalnym),
4)
sprawdzanie wiarogodności składanych przez wnioskodawców następujących dokumentów:
a)
specyfikacji posiadanych materiałów budowlanych wraz z wyceną ich wartości,
b)
wykazu wykonanych przed uzyskaniem kredytu robót wraz z wyceną ich wartości,
c)
wyceny wartości innych środków, przeznaczonych po ich spieniężeniu na budowę, odbudowę lub kapitalny remont,
5)
wykonywanie innych czynności, związanych z działalnością komisji kwalifikacyjnej.
2.
Przy wykonywaniu czynności, określonych w ust. 1 pkt 3 i 4, organ do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium rady narodowej może korzystać z nieodpłatnej pomocy ze strony właściwej terenowo dyrekcji budowy osiedli robotniczych.
§  10.
Przewodniczący i członkowie komisji kwalifikacyjnej otrzymują za udział w posiedzeniach wynagrodzenia w wysokości i na zasadach określonych w § 5 ust. 1, 2, 3 i 4 uchwały nr 38 Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1954 r. w sprawie trybu powoływania komisji resortowych i wynagrodzenia za udział w posiedzeniach (Monitor Polski Nr A-30, poz. 442).
§  11.
Wzory wniosku o przyznanie kredytu bankowego, opinii komisji kwalifikacyjnej oraz decyzji organu do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium rady narodowej zostaną ustalone odrębnie.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1966 r.
1 § 1 ust. 2 dodany przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 19 września 1966 r. (M.P.66.53.258) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 1966 r.
2 § 1 ust. 3 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 19 września 1966 r. (M.P.66.53.258) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 1966 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1965.27.151

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Komisje kwalifikacyjne dla przyznawania kredytu bankowego na budowę domów jednorodzinnych i lokali w małych domach mieszkalnych.
Data aktu: 29/05/1965
Data ogłoszenia: 01/06/1965
Data wejścia w życie: 01/01/1966