Zasady realizacji budownictwa mieszkaniowego przez państwowe zakłady pracy i prezydia rad narodowych.

UCHWAŁA Nr 127
RADY MINISTRÓW
z dnia 22 maja 1965 r.
w sprawie zasad realizacji budownictwa mieszkaniowego przez państwowe zakłady pracy i prezydia rad narodowych.

W celu

- zapewnienia mieszkań dla podstawowej kadry zakładów pracy, zwłaszcza budowanych i rozbudowywanych kluczowych zakładów przemysłowych,

- poprawy warunków mieszkaniowych pracowników zakładów pracy, którzy nie mają możliwości poniesienia kosztów budowy mieszkania spółdzielczego,

- umożliwienia prezydiom rad narodowych zaspokajania potrzeb mieszkaniowych niektórych kategorii osób,

Pada Ministrów w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych uchwala, co następuje:

§  1.
Państwowe budownictwo mieszkaniowe typu miejskiego może być realizowane jako budownictwo mieszkaniowe:
1)
resortowe,
2)
zakładowe,
3)
rad narodowych.

I.

Resortowe budownictwo mieszkaniowe.

§  2.
1.
Resortowe budownictwo mieszkaniowe może być realizowane przez państwowe zakłady pracy, zwłaszcza zwiększające zmianowość pracy, lub przez budowane i rozbudowywane zakłady przemysłowe w ramach nakładów inwestycyjnych ministerstw (urzędów centralnych) bądź rad narodowych, w zależności od podporządkowania zakładu pracy.
2.
Resortowe budownictwo mieszkaniowe jest finansowane ze środków przewidzianych w planach sfinansowania inwestycji jednostek państwowych.
3.
Szczegółowe zasady finansowania resortowego budownictwa mieszkaniowego określają odrębne przepisy.
§  3.
Resortowe budownictwo mieszkaniowe jest realizowane w formie zakładowych domów mieszkalnych.
§  4.
1.
Zakładowe domy mieszkalne, wybudowane w ramach resortowego budownictwa mieszkaniowego, są przeznaczone na mieszkania służbowe dla pracowników:
1)
stanowiących podstawową kadrę budowanych i rozbudowywanych zakładów pracy oraz zakładów zwiększających zmianowość pracy,
2)
wchodzących w skład pogotowia produkcyjnego lub technicznego,
3)
służby liniowej przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe", niektórych grup pracowników służby łączności, służby zdrowia i oświaty,
4)
przenoszonych służbowo z innych miejscowości oraz dla zamiejscowych absolwentów,
5)
których charakter pracy wymaga zajmowania lokalu mieszkalnego w określonym budynku,
6)
innych kategorii pracowników, określonych przez Ministra Gospodarki Komunalnej na wniosek zainteresowanego ministra.
2.
Kryteria przydziału mieszkań służbowych w zakładowych domach mieszkalnych, wybudowanych w ramach resortowego budownictwa mieszkaniowego, ustalają odrębne przepisy o zasadach przydziału mieszkań w latach 1966-1970.

II.

Zakładowe budownictwo mieszkaniowe.

§  5.
1.
Zakładowe budownictwo mieszkaniowe może być realizowane przez państwowe zakłady pracy podporządkowane organom centralnym lub terenowym, posiadające zakładowe fundusze mieszkaniowe.
2.
Zakładowe budownictwo mieszkaniowe jest realizowane w ramach nakładów inwestycyjnych planu terenowego i finansowane ze środków zakładowych funduszów mieszkaniowych.
3.
W celu przyspieszenia budowy zakładowych domów mieszkalnych środki zakładowych funduszów mieszkaniowych mogą być uzupełniane kredytem bankowym, udzielanym przez bank pod przyszłą akumulację tych środków.
§  6.
1.
Zakładowe budownictwo mieszkaniowe jest realizowane w formie zakładowych domów mieszkalnych.
2.
Kilka zakładów pracy może wspólnymi środkami zakładowych funduszów mieszkaniowych wybudować międzyzakładowy dom mieszkalny, w którym lokale są przeznaczone na mieszkania służbowe dla pracowników tych zakładów, w proporcji odpowiadającej środkom wydatkowanym na budowę domu.
§  7.
1.
Zakładowe domy mieszkalne, wybudowane w ramach zakładowego budownictwa mieszkaniowego, są przeznaczone na mieszkania służbowe dla pracowników:
1)
mieszkających w najtrudniejszych warunkach, a nie mających możliwości poniesienia kosztów budowy mieszkania spółdzielczego, zwłaszcza dla pracowników o długoletnim stażu pracy,
2)
przenoszonych służbowo z innych miejscowości i zamiejscowych absolwentów,
3)
których charakter pracy wymaga zajmowania lokalu mieszkalnego w określonym budynku.
2.
Kryteria przydziału mieszkań służbowych w zakładowych domach mieszkalnych, wybudowanych w ramach zakładowego budownictwa mieszkaniowego, ustalają odrębne przepisy o zasadach przydziału mieszkań w latach 1966-1970.

III.

Warunki przydziału mieszkań w zakładowych domach mieszkalnych.

§  8. 1
1.
Warunkiem przydziału mieszkania w zakładowym domu mieszkalnym, wybudowanym w ramach resortowego lub zakładowego budownictwa mieszkaniowego, jest wniesienie przez pracownika wkładu mieszkaniowego. Wysokość wkładu mieszkaniowego jest określona na zasadach obowiązujących przy ustalaniu kaucji wpłacanej przy otrzymaniu mieszkania z budownictwa rad narodowych. Pracownik otrzymujący mieszkanie pokrywa również koszt nabycia i podłączenia do instalacji wanny z baterią oraz pieca kąpielowego (gazowego, kolumnowego-węglowego), jeżeli urządzenia te zostały zainstalowane w przydzielonym mu lokalu.
2.
Zwolnieni są od obowiązku wniesienia wkładu mieszkaniowego pracownicy:
1)
wymienieni w § 4 ust. 1 pkt 2 i 5 oraz w § 7 ust. 1 pkt 3,
2)
przekwaterowywani do innego mieszkania w zakładowym domu mieszkalnym na wniosek zakładu pracy, gdy mieszkanie dotychczasowe jest niezbędnie potrzebne zakładowi pracy dla celów niemieszkalnych,
3)
przekwaterowywani do innego mieszkania w zakładowym domu mieszkalnym w związku ze zmianą charakteru pracy na nie wymagającą zajmowania określonego mieszkania,
4)
którzy zamienią dotychczasowe mieszkanie w domu zakładowym na mieszkanie w takim domu o takiej samej lub mniejszej powierzchni mieszkalnej, nie przekraczającej norm zaludnienia wprowadzonych w danej miejscowości; do przysługującej powierzchni wlicza się powierzchnię dodatkową przyznaną pracownikowi zgodnie z obowiązującymi przepisami; nie uważa się za przekroczenie normy, jeśli nadwyżka powierzchni mieszkalnej ponad ustaloną normę nie stanowi w nowym mieszkaniu odrębnego pokoju; w razie zamiany dwóch odrębnych mieszkań na jedno mieszkanie należy sumować powierzchnie mieszkalne obu dotychczas zajmowanych mieszkań.
2a.
Pracownicy, którzy zmienią mieszkanie na skutek klęski żywiołowej lub zostaną przekwaterowani z budynku zagrożonego zawaleniem albo podlegającego w całości lub w części rozbiórce, mogą być zwolnieni w całości lub w części od obowiązku płacenia wkładu mieszkaniowego albo korzystać z ulg w jego spłacaniu przez rozłożenie spłat na raty miesięczne płatne w ciągu jednego roku.
2b.
Z ulg wymienionych w ust. 2 i 2a korzystają również byli pracownicy i ich rodziny, których źródłem utrzymania jest emerytura, renta inwalidzka lub rodzinna bądź zasiłek opieki społecznej.
2c.
Pracownicy wymienieni w ust. 2 pkt 2 i 4, ust. 2a i 2b, którzy przy przydziale poprzednio zajmowanego mieszkania obowiązani byli do uiszczenia wkładu mieszkaniowego, uiszczają taki wkład przy przydziale nowego mieszkania, jednak w wysokości nie przekraczającej wkładu za mieszkanie poprzednio zajmowane.
2d.
O zwolnieniu bądź ulgach, o których mowa w ust. 2a i 2b, decydują jednostki wymienione w § 9 ust. 3.
2e.
Do wkładu mieszkaniowego i do kosztów nabycia i podłączenia do instalacji wanny z baterią oraz pieca kąpielowego stosuje się odpowiednio przepisy §§ 8-10 oraz §§ 13-15 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 października 1960 r. w sprawie wysokości kaucji oraz warunków wynajmowania lokali mieszkalnych w domach nowych i odbudowanych (Dz. U. z 1968 r. Nr 36, poz. 250).
3.
W razie przydziału mieszkań dla pracowników przenoszonych służbowo lub przechodzących na podstawie porozumienia pomiędzy dotychczasowym a nowym zakładem pracy do pracy w innej miejscowości - nowy zakład pracy może w uzasadnionych wypadkach dokonać również wpłaty wkładu mieszkaniowego za tych pracowników ze środków tego zakładu.
§  9.
1.
Tryb przydziału mieszkań w zakładowych domach mieszkalnych wybudowanych w ramach resortowego i zakładowego budownictwa mieszkaniowego określają odrębne przepisy w sprawie zasad przydziału mieszkań w latach 1966-1970.
2.
O przydziale mieszkania służbowego w zakładowym domu mieszkalnym dla pracowników wymienionych w § 4 ust. 1 i § 7 ust. 1 pkt 2 i 3 decyduje kierownik zakładu pracy w porozumieniu z radą zakładową.
3.
O przydziale mieszkania służbowego w zakładowych domach mieszkalnych dla pracowników określonych w § 7 ust. 1 pkt 1 decyduje w drodze uchwały rada zakładowa w porozumieniu z kierownikiem zakładu pracy.

IV.

Obsługa inwestycyjna budownictwa mieszkaniowego państwowych zakładów pracy.

§  10.
1.
Inwestycje mieszkaniowe państwowych zakładów pracy realizowane są przez służby inwestycyjne rad narodowych w trybie zastępstwa inwestycyjnego.
2.
Zasady obsługi inwestycyjnej budownictwa mieszkaniowego i urządzeń towarzyszących, realizowanych na wspólnych osiedlach, określają przepisy w sprawie planowania, finansowania i realizacji inwestycji wspólnych.
3.
Minister Gospodarki Komunalnej na wniosek zainteresowanego ministra ustali dla określonych wypadków odstępstwa od zasady, o której mowa w ust. 1.

V.

Budownictwo mieszkaniowe rad narodowych.

§  11.
Budownictwo mieszkaniowe rad narodowych jest realizowane w ramach nakładów inwestycyjnych planu terenowego ze środków miejskich i powiatowych funduszów mieszkaniowych.
§  12.
Zasady tworzenia miejskich i powiatowych funduszów mieszkaniowych oraz przeznaczania środków zgromadzonych na rachunkach tych funduszów ustalają odrębne przepisy.
§  13.
1.
Zakłady pracy mogą przekazywać prezydiom właściwych rad narodowych za ich zgodą środki finansowe oraz nakłady inwestycyjne na budowę mieszkań we wspólnych budynkach w ramach budownictwa mieszkaniowego rad narodowych dla pracowników tych zakładów.
2.
Mieszkania, o których mowa w ust. 1, są przydzielane pracownikom skierowanym przez zakład pracy.
§  14.
Przeznaczenie mieszkań z budownictwa rad narodowych oraz zasady ich przydziału regulują odrębne przepisy w sprawie zasad przydziału mieszkań w latach 1966-1970.

VI.

Spółdzielcze budownictwo resortowe i zakładowe.

§  15.
1.
Budownictwo mieszkaniowe, o którym mowa w § 2 i 5, może być realizowane jako spółdzielcze budownictwo resortowe lub zakładowe.
2.
Zasady realizacji i finansowania spółdzielczego budownictwa resortowego i zakładowego ustalają przepisy w sprawie zapewnienia warunków dalszego rozwoju spółdzielczego budownictwa mieszkaniowego.

VII.

Przepisy końcowe.

§  16.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów w porozumieniu z Ministrami: Gospodarki Komunalnej, Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz Finansów przedstawi Komitetowi Ekonomicznemu Rady Ministrów w terminie do dnia 30 czerwca 1965 r. projekt średnich dyrektywnych inwestorskich kosztów jednostkowych dla uspołecznionego budownictwa mieszkaniowego na lata 1966-1970.
§  17.
Przeznaczenie oraz zasady realizacji mieszkań z budownictwa mieszkaniowego podejmowanego w ramach planu inwestycyjnego i funduszu mieszkaniowego Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych regulują odrębne przepisy.
§  18.
Tracą moc:
1)
uchwała nr 64 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1958 r. w sprawie budownictwa zakładowych domów mieszkalnych i zarządzania nimi (Monitor Polski z 1958 r. Nr 26, poz. 155 i z 1960 r. Nr 39, poz. 194),
2)
uchwała nr 383 Rady Ministrów z dnia 10 listopada 1960 r. w sprawie ustalenia kosztów jednostkowych w budownictwie mieszkaniowym,
3)
uchwała nr 17 Rady Ministrów z dnia 15 stycznia 1963 r. w sprawie realizacji oszczędnego budownictwa mieszkaniowego w latach 1963-1965.
§  19.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrom Gospodarki Komunalnej i Finansów oraz wszystkim ministrom (kierownikom urzędów centralnych) i prezydiom wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
§  20.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1966 r., z wyjątkiem § 15 i 16, które wchodzą w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 8 zmieniony przez § 1 uchwały nr 142 z dnia 11 sierpnia 1969 r. (M.P.69.36.273) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 24 września 1969 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1965.27.138

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady realizacji budownictwa mieszkaniowego przez państwowe zakłady pracy i prezydia rad narodowych.
Data aktu: 22/05/1965
Data ogłoszenia: 01/06/1965
Data wejścia w życie: 01/06/1965, 01/01/1966