Zatrudnianie cudzoziemców.

ZARZĄDZENIE Nr 31
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 29 kwietnia 1965 r.
w sprawie zatrudniania cudzoziemców.

W celu ujednolicenia postępowania przy zatrudnianiu cudzoziemców zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Cudzoziemiec, tj. obywatel państwa obcego lub bezpaństwowiec, może być zatrudniony w państwowym zakładzie pracy (urzędzie, instytucji lub przedsiębiorstwie), jeżeli:
1)
obowiązujące przepisy nie uzależniają zatrudnienia od posiadania obywatelstwa polskiego,
2)
ubiegający się o pracę posiada zezwolenie na pobyt stały w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
2.
Zatrudnienia cudzoziemca przebywającego w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej na podstawie konwencji o małym ruchu granicznym nie uzależnia się od posiadania zezwolenia na pobyt stały.
§  2.
1.
Zatrudnienie cudzoziemca w zakładzie pracy, o którym mowa w § 1 ust. 1, wymaga - w każdym wypadku - uprzedniego pisemnego zezwolenia kierownika zakładu pracy.
2.
Zezwolenie musi być uzyskane przed zawarciem umowy o pracę i przed dopuszczeniem do pracy.
3.
Zezwolenie może być w każdym czasie przez kierownika zakładu pracy cofnięte.
§  3.
1.
Przed wydaniem zezwolenia określonego w § 2 zakład pracy (§ 1 ust. 1) mający zatrudnić cudzoziemca zasięga opinii właściwej ze względu na jego miejsce zamieszkania komendy wojewódzkiej (równorzędnej) Milicji Obywatelskiej, załączając ankietę cudzoziemca, która powinna zawierać:
1)
nazwisko i imię,
2)
datę i miejsce urodzenia,
3)
obywatelstwo,
4)
dane dotyczące dokumentu stwierdzającego tożsamość (seria i numer właściwego dokumentu obcego lub dowodu tożsamości cudzoziemca oraz termin jego ważności),
5)
nazwę organu, który wydał kartę stałego pobytu, i datę jej wydania,
6)
zawód,
7)
nazwę zakładu pracy, mającego zatrudnić cudzoziemca,
8)
uzasadnienie celowości zatrudnienia cudzoziemca,
9)
charakterystykę zawodową cudzoziemca.
2.
W razie negatywnej opinii komendy wojewódzkiej (równorzędnej) Milicji Obywatelskiej cudzoziemiec nie może być zatrudniony.
§  4.
O każdym rozwiązaniu stosunku pracy z cudzoziemcem kierownik zakładu pracy (§ 1 ust. 1) obowiązany jest poinformować właściwą ze względu na miejsce zamieszkania cudzoziemca komendę wojewódzką (równorzędną) Milicji Obywatelskiej.
§  5.
Zaleca się centralnym organom spółdzielczym wydanie poleceń zobowiązujących podległe jednostki organizacyjne do zastosowania zasad określonych w niniejszym zarządzeniu.
§  6.
Minister Spraw Wewnętrznych może zwolnić niektóre zakłady pracy od obowiązku zasięgania opinii komendy wojewódzkiej (równorzędnej) Milicji Obywatelskiej w sprawie zamierzonego zatrudnienia określonych kategorii cudzoziemców.
§  7.
Przepisy zarządzenia nie dotyczą cudzoziemców (stażystów, stypendystów, specjalistów) zatrudnionych na podstawie porozumień i umów międzynarodowych, jak również cudzoziemców zatrudnionych przez placówki zagraniczne Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
§  8.
Nie wymaga zezwolenia przewidzianego w zarządzeniu dalsze zatrudnienie cudzoziemca, jeżeli nastąpiło ono na podstawie zezwolenia uzyskanego w trybie przepisów dotyczących zatrudniania cudzoziemców, wydanych przed wejściem w życie niniejszego zarządzenia - przez okres ważności tego zezwolenia.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024