Ulgi podatkowe dla rzemieślników szkolących uczniów.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 29 grudnia 1964 r.
w sprawie ulg podatkowych dla rzemieślników szkolących uczniów.

Na podstawie art. 3 i 35 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. z 1950 r. Nr 49, poz. 452, z 1959 r. Nr 11, poz. 61, z 1960 r. Nr 51, poz. 300 i z 1961 r. Nr 33, poz. 166) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rzemieślnikom, prowadzącym zakłady rzemieślnicze oraz szkolącym uczniów zgodnie z odpowiednimi przepisami prawa przemysłowego, przysługują z tytułu wyszkolenia ucznia na czeladnika szczególne ulgi podatkowe w wysokości i na warunkach określonych zarządzeniem.
§  2. 1
Ulga podatkowa wynosi kwotę 4.000 zł.
§  3. 2
(skreślony).
§  4.
1.
Warunkiem uzyskania ulgi podatkowej jest, aby rzemieślnik szkolił ucznia przez cały okres przewidziany na szkolenie.
2.
Jeżeli umowa o naukę rzemiosła została przedwcześnie rozwiązana z przyczyn niezależnych od rzemieślnika szkolącego ucznia i uczeń został skierowany przez cech na dokończenie nauki u innego rzemieślnika, wówczas przysługującą z tytułu wyszkolenia ulgę podatkową (po zdaniu egzaminu przez ucznia) dzieli się pomiędzy obydwu rzemieślników proporcjonalnie do okresów (ilości miesięcy) prowadzonego przez nich szkolenia. Jeżeli jednak rozwiązanie umowy nastąpiło z winy szkolącego rzemieślnika, ulga podatkowa przysługuje w wysokości proporcjonalnej do okresu szkolenia tylko temu rzemieślnikowi, u którego uczeń ukończył naukę rzemiosła.
§  5.
1.
Ulga podatkowa polega na potrąceniu kwoty ulgi od kwoty podatków obrotowego i dochodowego, kwoty zryczałtowanego podatku obrotowego i dochodowego lub od kwoty opłaty za kartę podatkową, ustalonych za rok podatkowy, w którym szkolony uczeń zdał egzamin czeladniczy z wynikiem pomyślnym.
2. 3
Jeżeli kwota ulgi przekracza kwotę podatku lub opłaty (ust. 1) ustaloną za rok podatkowy, w którym uczeń zdał egzamin czeladniczy, potrącenia pozostałej kwoty przysługującej ulgi dokonuje się w następnych czterech latach podatkowych. Łączna suma potrąceń z tego tytułu nie może jednak przekroczyć należności podatkowych, ustalonych za okres 5 lat.
§  6.
W celu uzyskania ulgi rzemieślnicy objęci przepisami zarządzenia są obowiązani w terminie miesięcznym po złożeniu przez ucznia egzaminu czeladniczego złożyć odpowiedni wniosek do organu finansowego właściwego dla wymiaru podatku obrotowego, zryczałtowanego podatku obrotowego i dochodowego lub opłaty za kartę podatkową. Do wniosku należy dołączyć dokument wystawiony przez izbę rzemieślniczą, stwierdzający, że rzemieślnik ubiegający się o ulgę szkolił ucznia przez cały okres przewidziany na szkolenie lub że zachodzą wypadki, o których mowa w § 4 ust. 2, oraz że uczeń zdał egzamin czeladniczy z wynikiem pomyślnym (z podaniem daty egzaminu).
§  7.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 28 września 1962 r. w sprawie ulg podatkowych dla rzemieślników szkolących uczniów (Monitor Polski Nr 75, poz. 348), z tym że przepisy tego zarządzenia stosuje się jednak w 1965 r. w wypadkach, gdy kwota ulgi przysługującej z tytułu złożenia przez ucznia egzaminu czeladniczego w 1964 r. przekracza kwotę podatków lub opłaty, ustaloną za rok podatkowy 1964.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i stosuje się w razie złożenia przez ucznia egzaminu po dniu 1 stycznia 1965 r.
1 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 4 marca 1966 r. (M.P.66.10.71) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 marca 1966 r.
2 § 3 skreślony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 4 marca 1966 r. (M.P.66.10.71) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 marca 1966 r.
3 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 4 marca 1966 r. (M.P.66.10.71) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 marca 1966 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024