Zasady i tryb ustalania premii gwarancyjnej oraz pomocy kredytowej dla posiadaczy budowlanych książeczek oszczędnościowych spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 4 marca 1965 r.
w sprawie zasad i trybu ustalania premii gwarancyjnej oraz pomocy kredytowej dla posiadaczy budowlanych książeczek oszczędnościowych spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych. *

Na podstawie § 7 ust. 1 uchwały nr 363 Rady Ministrów z dnia 28 listopada 1964 r. w sprawie celowego oszczędzania na budowlanych książeczkach oszczędnościowych spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych (Monitor Polski Nr 85, poz. 399) oraz § 9 uchwały nr 156 Rady Ministrów z dnia 13 kwietnia 1959 r. w sprawie emisji skarbowych bonów inwestycyjnych (Monitor Polski Nr 45, poz. 208) zarządza się, co następuje:
§  1.
Budowlane książeczki oszczędnościowe wystawiane przez spółdzielnie oszczędnościowo-pożyczkowe, zwane w skrócie "SOP", rolnikom oraz innym osobom wykonującym zawód związany z rolnictwem i zamierzającym budować budynki na terenie wsi.
§  2.
1.
Premia gwarancyjna, o której mowa w § 2 uchwały nr 363 Rady Ministrów z dnia 28 listopada 1964 r. w sprawie celowego oszczędzania na budowlanych książeczkach oszczędnościowych spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych (Monitor Polski Nr 85, poz. 399), zwanej dalej "uchwałą nr 363", obliczana jest przez SOP na podstawie wskaźnika wzrostu cen materiałów budowlanych stosowanych w budownictwie wiejskim, ustalanego przez Ministra Rolnictwa.
2.
Za podstawę do obliczania premii przyjmuje się stan wkładu na 31 grudnia lub na inną datę, jeżeli wskaźnik ten został ustalony w ciągu roku w wyniku określonej podwyżki cen materiałów budowlanych.
3.
Premia gwarancyjna może być wypłacona po przedstawieniu SOP opłaconych i prawidłowo wystawionych rachunków z tytułu nabycia materiałów niezbędnych do wzniesienia budynku według projektu typowego przy zachowaniu warunków określonych w § 2 i § 3 uchwały nr 363.
4.
Wypłaty premii gwarancyjnej wkładcom w granicach określonych w § 2 uchwały nr 363 dokonuje właściwa SOP na rachunek Centralnego Związku Spółdzielni Oszczędnościowo-Pożyczkowych. Refundacja wypłaconej premii gwarancyjnej jest dokonywana Centralnemu Związkowi Spółdzielni Oszczędnościowo-Pożyczkowych przez Ministra Finansów.
§  3.
1.
Właścicielowi budowlanej książeczki oszczędnościowej przysługuje prawo uzyskania kredytu inwestycyjnego, określonego w § 5 uchwały nr 363, pod warunkiem że zgromadzony wkład oszczędnościowy wynosi przynajmniej:
1)
dla budownictwa mieszkaniowego - 40%,
2)
dla budownictwa gospodarczego - 20%

kosztu budowy w stanie surowym, nie mniej jednak niż 5.000 zł.

2.
Upoważnia się prezydia wojewódzkich rad narodowych do zastosowania w gospodarczo uzasadnionych wypadkach obniżki wskaźników ustalonych w ust. 1 w odniesieniu do poszczególnych rejonów lub grup pożyczkobiorców.
§  4.
Posiadacze skarbowych bonów inwestycyjnych, emitowanych na podstawie uchwały nr 156 Rady Ministrów z dnia 13 kwietnia 1959 r. w sprawie emisji skarbowych bonów inwestycyjnych (Monitor Polski Nr 45, poz. 208), uprawnieni są do wpłacania tymi bonami wkładu na budowlaną książeczkę oszczędnościową SOP, z zaliczeniem przewidzianego w § 6 tej uchwały czasu przechowywania bonów w depozycie do okresu gromadzenia i utrzymywania wkładu na książeczce przewidzianego w § 3 uchwały nr 363.
§  5.
W razie odstąpienia od zamierzonej budowy posiadacz budowlanej książeczki oszczędnościowej traci prawo do otrzymania premii gwarancyjnej i kredytu bankowego, przewidzianych uchwałą nr 363.
§  6.
Szczegółowe zasady obsługi budowlanych książeczek oszczędnościowych oraz udzielania kredytów bankowych określi Naczelny Dyrektor Banku Rolnego i Zarząd Centralnego Związku Spółdzielni Oszczędnościowo-Pożyczkowych, każdy we własnym zakresie.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 1 stycznia 1983 r. nin. zarządzenie utraciło częściowo podstawę prawną na skutek utraty mocy uchwały nr 363 z dnia 28 listopada 1964 r. w sprawie celowego oszczędzania na budowlanych książeczkach oszczędnościowych spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych (M.P.64.85.399) przez uchwałę nr 268 z dnia 27 grudnia 1982 r. w sprawie zasad realizacji i finansowania budownictwa mieszkaniowego (M.P.83.4.24).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1965.13.47

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i tryb ustalania premii gwarancyjnej oraz pomocy kredytowej dla posiadaczy budowlanych książeczek oszczędnościowych spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych.
Data aktu: 04/03/1965
Data ogłoszenia: 12/03/1965
Data wejścia w życie: 12/03/1965