Kwalifikacje obiektów i zasady tworzenia powiatowych sieci obiektów i terenów wczasowych na cele sezonowych placówek wczasów dla dzieci i młodzieży.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OŚWIATY
z dnia 26 lutego 1965 r.
w sprawie kwalifikacji obiektów i zasad tworzenia powiatowych sieci obiektów i terenów wczasowych na cele sezonowych placówek wczasów dla dzieci i młodzieży.

Na podstawie § 2 i § 3 pkt 1 i 2 uchwały nr 146 Rady Ministrów z dnia 28 lutego 1951 r. w sprawie powołania Pełnomocnika Rządu do Spraw Wczasów dla Dzieci i Młodzieży (Monitor Polski Nr A-30, poz. 379) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa:
1)
o wydziałach oświaty i kultury - należy przez to rozumieć wydziały oświaty i kultury, wydziały oświaty oraz inspektoraty oświaty prezydiów powiatowych (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych;
2)
o obiektach i terenach wczasowych - należy przez to rozumieć:
a)
budynki szkół i innych placówek oświatowo-wychowawczych wraz z przynależnymi do nich terenami,
b)
budynki i przynależne do nich tereny pozostające pod zarządem organizatorów,
c)
budynki i przynależne do nich tereny najmowane przez organizatorów na cele wczasów dziecięcych,
d)
tereny zielone, przeinaczone na placówki wczasów pod namiotami lub dla organizowania gier i zabaw ruchowych;
3)
o organizatorach - należy przez to rozumieć zakłady pracy, szkoły, komitety rodzicielskie, instytucje, organizacje społeczne i młodzieżowe, które podjęły się zorganizowania placówki wczasów dla dzieci i młodzieży i w związku z tym zostały wpisane do rejestru organizatorów w wydziale oświaty i kultury, właściwym terytorialnie dla siedziby organizatora.
§  2.
Obiekty i tereny wczasowe podlegają kwalifikacji pod względem ich przydatności na cele sezonowych placówek wczasów dla dzieci i młodzieży.
§  3.
1.
Z wyjątkiem § 6 ust. 2 sieć obiektów i terenów wczasowych obejmuje obiekty i tereny wczasowe zakwalifikowane przez zespół złożony z przedstawicieli następujących komórek organizacyjnych prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej:
1)
wydziału oświaty i kultury;
2)
wydziału gospodarki komunalnej i mieszkaniowej;
3)
powiatowej komisji planowania gospodarczego.
2.
W skład zespołu wchodzi również przedstawiciel powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) stacji sanitarno-epidemiologicznej.
3.
Dowodem zakwalifikowania obiektu i terenu wczasowego jest karta kwalifikacyjna obiektu (terenu) wczasowego, wystawiona i podpisana przez członków zespołu, o którym mowa w ust. 1 i 2.
4.
Wzór karty kwalifikacyjnej obiektu (terenu) wczasowego określa Minister Oświaty.
§  4.
Organem ustalającym sieć obiektów i terenów wczasowych jest właściwy terytorialnie dla położenia obiektu lub terenu wczasowego wydział oświaty i kultury.
§  5.
Kwalifikacja obiektów i terenów wczasowych oraz ustalenie sieci na okres ferii letnich powinny być zakończone do dnia 1 marca, a na okres ferii zimowych - do dnia 1 października każdego roku.
§  6.
1.
Kwalifikacji nie podlegają obiekty, w których organizowane są kursy i wczasy wakacyjne dla nauczycieli, oraz obiekty przeznaczone na zgrupowania uczniów szkół zawodowych, odbywających praktyki zawodowe, i uczniów szkół artystycznych, odbywających obowiązkowe zajęcia w plenerze.
2.
Sieć obiektów i terenów wczasowych nie obejmuje obiektów i terenów wczasowych pozostających w zarządzie Ministra Obrony Narodowej.
§  7.
Sieć obiektów i terenów wczasowych powinna zaspokoić przede wszystkim potrzeby dzieci zamieszkałych na terenie powiatu (w tym przede wszystkim uczniów młodszych klas szkoły podstawowej), w dalszej kolejności - potrzeby dzieci zamieszkałych na terenie innych powiatów własnego województwa, następnie - potrzeby zgłoszone przez organizatorów województwa katowickiego, m. Łodzi i m. st. Warszawy, a w końcu - potrzeby zgłoszone przez organizatorów pozostałych województw.
§  8.
1.
Jeżeli istniejąca sieć obiektów i terenów wczasowych nie może zaspokoić potrzeb dzieci własnego powiatu, organizatorom przysługuje pierwszeństwo w uzyskaniu prawa użytkowania obiektu szkolnego na terenie innego powiatu w obrębie województwa, właściwego dla siedziby organizatora, lub w obrębie województw sąsiednich na terenie powiatów położonych najbliżej miejsca zamieszkania dzieci wyjeżdżających na wczasy.
2.
Tryb postępowania przy stawianiu wniosków o przyznanie prawa użytkowania obiektów szkolnych oraz zasady i warunki ich użytkowania na cele sezonowych placówek wczasów dla dzieci i młodzieży regulują odrębne przepisy.
§  9.
Uruchomienie sezonowych placówek wczasów dla dzieci i młodzieży może nastąpić wyłącznie w obiektach i na terenach wczasowych zakwalifikowanych w myśl § 2.
§  10.
1.
Kierowanie dzieci i młodzieży do sezonowych placówek wczasów może być dokonywane w drodze bezpośredniej wymiany przez organizatorów obiektów pozostających w ich zarządzie, pod warunkiem uzyskania zgody wydziałów oświaty i kultury właściwych terytorialnie dla miejsca położenia placówek wczasów oraz siedzib organizatorów.
2.
Organizator wczasów, który ma zamiar wysłać dzieci na wczasy na teren województw: gdańskiego, koszalińskiego, szczecińskiego, katowickiego, krakowskiego, rzeszowskiego, wrocławskiego i olsztyńskiego, a którego siedziba znajduje się poza tymi województwami, obowiązany jest przedstawić dodatkowo, we właściwym dla miejsca położenia danego obiektu (terenu) wczasowego wydziale oświaty i kultury, zaświadczenie właściwego dla siedziby organizatora kuratorium okręgu szkolnego, stwierdzające brak możliwości przyznania obiektu (terenu) wczasowego na podległym mu obszarze.
3.
Przepis ust. 2 nie dotyczy jednostek i instytucji wojskowych organizujących sezonowe placówki wczasów dla dzieci i młodzieży w obiektach i na terenach wczasowych pozostających w zarządzie Ministra Obrony Narodowej oraz tych organizatorów, którzy kierują dzieci do obiektów własnych, pozostających w zarządzie tych organizatorów.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1965.12.45

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Kwalifikacje obiektów i zasady tworzenia powiatowych sieci obiektów i terenów wczasowych na cele sezonowych placówek wczasów dla dzieci i młodzieży.
Data aktu: 26/02/1965
Data ogłoszenia: 09/03/1965
Data wejścia w życie: 09/03/1965