Produkcja filmów przeznaczonych do publicznego wyświetlania.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 8 lutego 1965 r.
w sprawie produkcji filmów przeznaczonych do publicznego wyświetlania.

Na podstawie art. 4 ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o kinematografii (Dz. U. z 1951 r. Nr 66, poz. 452 i z 1961 r. Nr 10, poz. 53) zarządza się, co następuje:
§  1.
Produkcja filmów przeznaczonych do publicznego wyświetlania przez osoby fizyczne, osoby prawne oraz inne jednostki organizacyjne nie podlegające Naczelnemu Zarządowi Kinematografii Ministerstwa Kultury i Sztuki może być wykonywana jedynie na podstawie zezwolenia Naczelnego Zarządu Kinematografii i na warunkach przez niego ustalonych.
§  2.
Produkcją filmów w rozumieniu § 1 jest:
1)
wykonywanie zdjęć filmowych na taśmie światłoczułej wszelkich szerokości,
2)
wykonywanie nagrań i przegrań dźwięku na taśmie światłoczułej i magnetycznej dla celów produkcji filmowej,
3)
obróbka laboratoryjna taśmy filmowej i jej montaż,
4)
wykonywanie kopii filmowych.
§  3.
1.
Nie wymaga zezwolenia Naczelnego Zarządu Kinematografii:
1)
produkcja filmów specjalistycznych:
a)
z dziedziny nauki oraz badań naukowych (związanych z nimi doświadczeń) i dydaktyki,
b)
stanowiących materiały filmowe w zakresie dokumentacji produkcyjnej, technologicznej i doświadczeń naukowo-badawczych,
c)
dotyczących zagadnień technicznych (postępu technicznego), ekonomicznych i organizacyjnych,
d)
popularyzujących zagadnienia bezpieczeństwa i higieny pracy,
e)
stanowiących materiały kronikarskie, związane z działalnością zainteresowanych jednostek organizacyjnych, realizowanych przez pracowników nauki i personel inżynieryjno-techniczny w szkołach wyższych, instytutach naukowo-badawczych oraz placówkach naukowo-badawczych i doświadczalnych zakładów pracy,
2)
produkcja filmów realizowanych przez organizacje polityczne, społeczne i zawodowe, jeżeli dotyczą statutowej działalności tych organizacji,
3)
produkcja filmów amatorskich.
2.
Filmy wymienione w ust. 1 mogą być realizowane bez zezwolenia Naczelnego Zarządu Kinematografii, jeżeli:
1)
są realizowane dla własnych potrzeb,
2)
realizacja odbywa się na taśmie o szerokości nie większej niż 16 mm,
3)
są przeznaczone do wyświetlania nieodpłatnego w zamkniętym gronie osób zainteresowanych.
§  4.
Przepisy § 3 nie dotyczą produkcji filmów, realizowanych odpłatnie na zlecenie jednostek organizacyjnych oraz organizacji określonych w § 3 ust. 1 przez osoby prawne lub przez osoby fizyczne nie będące pracownikami tych jednostek (organizacji).
§  5.
Jednostki organizacyjne i organizacje realizujące filmy wymienione w § 3 ust. 1 pkt 1 obowiązane są uzyskać zgodę swego organu zwierzchniego oraz zgłosić zrealizowany film Centralnemu Instytutowi Informacji Naukowo-Technicznej i Ekonomicznej, zamieszczając w zgłoszeniu dane wymagane przez ten Instytut.
§  6.
Zwolnienie od obowiązku uzyskania zezwolenia na produkcję filmów w wypadkach nie przewidzianych w § 3 może nastąpić na podstawie decyzji Naczelnego Zarządu Kinematografii.
§  7.
Produkcję filmów (§ 2) przez Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz przez podległe im jednostki i instytucje o charakterze wojskowym, produkcję filmów dla potrzeb programu telewizyjnego przez Komitet do Spraw Radia i Telewizji i jednostki podległe Komitetowi oraz produkcję filmów realizowanych przez Pracownię Filmów Szkolnych Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej im. Leona Schillera w Łodzi regulują odrębne przepisy.
§  8.
Wniosek o udzielenie zezwolenia (§ 1) na produkcję filmów powinien w szczególności zawierać:
1)
imię i nazwisko osoby fizycznej i miejsce zamieszkania bądź nazwę jednostki organizacyjnej (organizacji, osoby prawnej), jej siedzibę, określenie zadań statutowych, imiona i nazwiska osób upoważnionych do działania w jej imieniu i oznaczenie organu nadzorującego,
2)
określenie zamierzonego zakresu produkcji pod względem rodzajowym, tematycznym, technicznym i ilościowym,
3)
stwierdzenie, czy produkcja prowadzona będzie na własny rachunek lub na zlecenie i koszt innych osób fizycznych, prawnych bądź jednostek organizacyjnych (organizacji); w razie realizacji filmu na zlecenie i koszt osób prawnych bądź jednostek organizacyjnych (organizacji) należy wskazać przewidzianych zleceniodawców,
4)
wskazanie osób, które mają realizować filmy.
§  9.
Naczelny Zarząd Kinematografii uprawniony jest do kontroli przestrzegania warunków określonych w wydanym zezwoleniu na produkcję filmów.
§  10.
Zezwolenia na produkcję filmów, wydane na podstawie dotychczasowych przepisów, pozostają w mocy, jeżeli nie są sprzeczne z przepisami niniejszego zarządzenia.
§  11.
Traci moc zarządzenie nr 18 Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 lutego 1953 r. w sprawie produkcji filmów przeznaczonych do publicznego wyświetlania (Monitor Polski Nr A-17, poz. 238).
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1965.10.36

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Produkcja filmów przeznaczonych do publicznego wyświetlania.
Data aktu: 08/02/1965
Data ogłoszenia: 26/02/1965
Data wejścia w życie: 26/02/1965