Zgłaszanie zapotrzebowania na usługi przewozowe, powoływanie do obowiązkowego świadczenia usług przewozowych oraz ich organizowanie i wykonywanie.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 23 października 1964 r.
w sprawie zgłaszania zapotrzebowania na usługi przewozowe, powoływania do obowiązkowego świadczenia usług przewozowych oraz ich organizowania i wykonywania.

Na podstawie art. 17 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 27 listopada 1961 r. o transporcie drogowym i spedycji krajowej (Dz. U. Nr 53, poz. 297) oraz § 6 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 marca 1964 r. w sprawie obowiązkowego świadczenia usług przewozowych w krajowym transporcie drogowym (Dz. U. Nr 10, poz. 65) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1. 1

Sposób zgłaszania zapotrzebowania na usługi przewozowe.

§  1.
1.
Jeżeli środki przewozowe posiadane przez jednostki administracji państwowej, gospodarki uspołecznionej oraz organizacji społecznych lub politycznych, realizujące cele określone w § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 marca 1964 r. w sprawie obowiązkowego świadczenia usług przewozowych w krajowym transporcie drogowym (Dz. U. z 1964 r.Nr 10, poz. 65, z 1971 r. Nr 31, poz. 283 i z 1972 r. Nr 49, poz. 317), są niewystarczające, jednostki te zgłaszają wnioski dotyczące zapotrzebowania na usługi przewozowe właściwemu do spraw komunikacji organowi prezydium powiatowej rady narodowej (rady narodowej miasta stanowiącego powiat), a w mieście wyłączonym z województwa - organowi do spraw komunikacji prezydium rady narodowej tego miasta.
2.
Wnioski powinny zawierać dokładne określenie jednostki potrzebującej pomocy przewozowej, rodzaju przewozu, wielkości przewozu (w tonach) i ogólnej ładowności potrzebnych do jego wykonywania środków przewozowych.
§  2.
1.
Właściwy do spraw komunikacji organ prezydium powiatowej rady narodowej (rady narodowej miasta stanowiącego powiat), a w mieście wyłączonym z województwa organ do spraw komunikacji prezydium rady narodowej tego miasta porównuje dane, zawarte w otrzymanych wnioskach ze zdolnością przewozową jednostek prowadzących publiczny transport drogowy na obszarze objętym jego zakresem działania; jeżeli z przeprowadzonego porównania wynika, że jednostki prowadzące publiczny transport drogowy nie są w stanie zaspokoić wszystkich zgłoszonych potrzeb przewozowych, określa globalną ilość środków przewozowych, które powinny być użyte do przewozu w ramach obowiązkowego świadczenia usług przewozowych.
2.
Organ do spraw komunikacji prezydium powiatowej rady narodowej na podstawie sporządzonego bilansu potrzeb dokonuje podziału zadań przewozowych z jednoczesnym określeniem środków taborowych na poszczególne, objęte jego zasięgiem działania, tereny gmin (miast i gmin) i miast nie stanowiących powiatów oraz ustala szczegółowy wykaz jednostek organizacyjnych, które powinny być powołane do obowiązkowego świadczenia usług przewozowych.
3.
W miastach staowiących powiaty lub wyłączonych z województw czynności, o których mowa w ust. 2, dokonują organy do spraw komunikacji prezydiów rad narodowych tych miast.

Rozdział  2.

Sposób powoływania do obowiązkowego świadczenia usług przewozowych.

§  3.
1. 2
Na podstawie zarządzenia wprowadzającego obowiązkowe świadczenia usług przewozowych i w zakresie w im określonym oraz na podstawie ustaleń wynikających z przepisów § 2 ust. 2 ust. 2 i 3 naczelnik gminy (miasta i gminy) lub właściwy organ rady narodowej miasta nie stanowiącego powiatu, a w mieście stanowiącym powiat lub wyłączonym z województwa - organ do spraw komunikacji prezydium rady narodowej tego miasta - powołuje posiadaczy pojazdów samochodowych do obowiązkowego świadczenia usług przewozowych.
2.
Powołanie do obowiązkowego świadczenia usług przewozowych następuje przez doręczenie nakazu, według wzoru stanowiącego załacznik do zarządzenia, najpoźniej na 14 dni przed oznaczonym terminem dostarczenia pojazdu; okres ten może być skrócony w wypadkach szczególnie ważnych do 3 dni, a wyjątkowo ze względu na interes publiczny do jednego dnia.
3.
Odpis nakazu (ust. 2) doręcza się jednocześnie jednostce upoważninej do dysponowania pojazdami.

Rozdział  3.

Sposób organizowania i wykonywania obowiązkowego świadczenia usług przewozowych oraz dokonywania związanych z tym rozliczeń.

§  4.
1.
Pojazdy samochodowe dostarczone do obowiązkowego świadczenia usług przewozowych mogą być skierowane do świadczenia tych usług tylko na obszar powiatu (miasta stanowiącego powiat miejski) lub miasta wyłączonego z województwa, na których terenie znajduje się siedziba jednostki powołanej do obowiązkowego świadczenia.
2.
Zasięg przewozu wykonywanego pojazdami, wymienionymi w ust. 1, może obejmować również obszar powiatów (miast stanowiących powiaty miejskie)lub miasta wyłączone z województwa, sąsiadujących z obszarem określonym w ust. 1.
§  5.
Jeżeli na obszarze określonym w § 4 ust. 1 nie ma placówki terenowej jednostki upoważnionej do dysponowania pojazdami dostarczonymi do obowiązkowego świadczenia usług przewozowych, jednostka ta jest obowiązana ustanowić na tym obszrze swego pełnomocnika.
§  6.
1.
Dzienne zadania przewozowe dla pojazdów dostarczonych do obowiązkowego świadczenia usług przewozowych wyznacza jednostka upoważniona do dysponowania pojazdami, z uwzględnieniem obowiązujących przepisów o czasie pracy kierowców.
2.
Jednostki powołane do obowiązkowego świadczenia usług przewozowych dostarczają pojazdy samochodowe w miejscu i czasie, określonych przez jednostkę (jej pełnomocnika) upoważnioną do dysponowania pojazdami.
3.
Karty drogowe dla pojazdów, wymienionych w ust. 2, wystawiają jednostki powołane do świadczenia, ze wskazaniem jednostki upoważnionej do dysponowania tymi pojazdami; w kartach drogowych jednostka upoważniona do dysponowania pojazdem wpisuje zadania (zlecenia) przewozowe na dany dzień, a po zakończeniu dziennej pracy pojazdu potwierdza ich wykonanie; potwierdzona karta drogowa stanowi podstawę do obliczenia należności za usługę przewozową.
4.
Na żądanie jednostki upoważnionej do dysponowania pojazdami samochodowymi, dostarczonymi do obowiązkowego świadczenia usług przewozowych, kierowcy tych pojazdów obowiązani są wypełniać, oprócz kart drogowych, osobny dokument przewozowy dostarczony przez tę jednostkę oraz uzyskać na nim potwierdzenie odbioru ładunków.
§  7.
Kierowcy pojazdów samochodowych, kierujący pojazdami dostarczonymi do obowiązkowego świadczenia usułg przewozowych, otrzymują wynagrodzenie za pracę oraz wszelkie świadczenia wynikające ze stosunku pracy od jednostki powołanej do świadczenia usług (macierzystej jednostki kierowcy), zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§  8.
Jednostka upoważniona do dysponowania pojazdami samochodowymi dostarczonymi do obowiązkowego świadczenia usług przewozowych obowiązana jest:
1)
na żądanie jednostki, powołanej do świadczenia, zorganizować odpłatnie (po cenie kosztów własnych) udzielanie doraźnej pomocy technicznej w zakresie drobnych napraw pojazdów dostarczonych do obowiązkowego świadczenia usług przewozowych, jeżeli w miejscowości, w której świadczone są te usługi, znajduje się stała lub czasowa baza techniczna jednostki dysponującej, a odległość tej miejscowości od stałego miejsca postoju dostarczonego pojazdu wynosi co najmniej 20 km,
2)
zawiadomić właściwy do spraw komunikacji organ prezydium rady narodowej, który powołał do obowiązkowego świadczenia usług przewozowych, o każdym niedostarczeniu pojazdu w wyznaczonym terminie i miejscu,
3)
informować organ wymieniony w pkt 2, na jego żądanie, o przebiegu świadczenia.
§  9.
1.
Jednostka upoważniona do dysponowania pojazdami samochodowymi dostarczonymi do obowiązkowego świadczenia usług przewozowych wypłaca jednostkom, które pojazdów dostarczyły, wynagrodzenie według taryfy przewidzianej w przepisach o dostarczaniu środków przewozowych na rzecz wojska w czasie pokoju.
2.
Jeżeli do dysponowania pojazdami samochodowymi dostarczonymi do obowiązkowego świadczenia usług przewozowych upoważnione jest państwowe przedsiębiorstwo transportu publicznego, za świadczone usługi pobiera ono od jednostek, na których rzecz świadczenia są wykonywane, opłaty według stawek przewidzianych w obowiązującej taryfie transportu samochodowego i spedycji.
3.
Jeżeli do dysponowania pojazdami samochodowymi dostarczonymi do obowiązkowego świadczenia usług przewozowych upoważniona jest inna jednostka niż określona w ust. 2, za świadczone usługi pobiera ona od jednostek, na których rzecz świadczenia są wykonywane, opłaty według taryfy wymienionej w ust. 1.

Rozdział  4.

Przepisy końcowe.

§  10.
Traci moc zarządzenie Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 9 października 1951 r. w sprawie sposobu zgłaszania zapotrzebowania na usługi transporotwe i powoływania do ich świadczenia (Monitor Polski Nr A-98, poz. 1395).
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 września 1964 r.

Załącznik 3

(strona pierwsza)Wzór.

................................

(nazwa i adres organu)

NAKAZ Nr ............

1. Na podstawie § 6 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 marca 1964 r. w sprawie obowiązkowego świadczenia usług przewozowych w krajowym transporcie drogowym (Dz. U. Nr 10, poz. 65, z 1971 r. Nr 31, poz. 283 i z 1972 r. Nr 49, poz. 317) i zarządzenia Ministra Komunikacji z dnia 23 października 1964 r. w sprawie zgłaszania zapotrzebowania na usługi przewozowe, powoływania do obowiązkowego świadczenia usług przewozowych oraz ich organizowania i wykonywania (Monitor Polski z 1964 r. Nr 73, poz. 345 i z 1973 r. Nr 19, poz. 117) oraz zarządzenia............................................................. .............................................................................................................................................

(dokładne określenie zarządzenia wprowadzającego obowiązkowe świadczenie usług przewozowych)

.......................................................................................................................powołuje

(dokładna nazwa organu powołującego do świadczenia usług przewozowych)

.......................................................................................................................................

(dokładna nazwa jednostki powołanej do świadczenia usług przewozowych)

w......................................................................................................................................

(miejscowość i dokładny adres)

do dostarczenia w celu przewozu .............................................................................................

ton .................................................................. osób ..............................................................

w czasie od dnia .................................................. do dnia .......................................................

do dyspozycji ...........................................................................................................................

(podać nazwę i dokładny adres jednostki dysponującej)

następujących pojazdów samochodowych:

...............................................................................................................................................

2. Od niniejszego nakazu służy powołanemu w terminie 14 dni od dnia doręczenia nakazu odwołanie do ..........................................................................................................................

3. Odwołanie nie wstrzymuje wykonania nakazu.

................................. ................................

(pieczęć) (podpis)

(strona druga)

INFORMACJA

1. Usługi przewozowe świadczy się przez dostarczenie wraz z kierowcą pojazdu przygotowanego technicznie do danego przewozu i zaopatrzonego w materiały pędne. Pojazd dostarcza się na określony czas dla dokonania określonego przewozu (art. 14 ustawy z dnia 27 listopada 1961 r. o transporcie drogowym i spedycji krajowej - Dz. U. Nr 53, poz. 297).

2. Za świadczone obowiązkowo usługi przewozowe jednostka powołana do świadczeń otrzymuje wynagrodzenie według taryfy przewidzianej w przepisach o dostarczaniu środków przewozowych na rzecz wojska w czasie pokoju (art. 15 ustawy wymienionej w pkt 1).

3. Kto bez ważnej przyczyny uchyla się od obowiązku świadczenia usług przewozowych - podlega karze grzywny do 5000 zł. Kto wykonuje świadczenia usług przewozowych niezgodnie z przepisami art. 14 ustawy lub niezgodnie z nakazem świadczenia tych usług - podlega karze grzywny do 3.000 zł (art. 31 ustawy wymienionej w pkt 1).

1 Rozdział 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 4 kwietnia 1973 r. (M.P.73.19.117) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 kwietnia 1973 r.
2 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 4 kwietnia 1973 r. (M.P.73.19.117) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 kwietnia 1973 r.
3 Załącznik 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 4 kwietnia 1973 r. (M.P.73.19.117) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 kwietnia 1973 r. Ustęp 3 Informacji nieaktualny wobec uchylenia art. 31 ustawy o transporcie drogowym i spedycji krajowej przez ustawę z dnia 26 lipca 1991 r. o warunkach wykonywania międzynarodowego transportu drogowego (Dz.U.91.75.332).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1964.73.345

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zgłaszanie zapotrzebowania na usługi przewozowe, powoływanie do obowiązkowego świadczenia usług przewozowych oraz ich organizowanie i wykonywanie.
Data aktu: 23/10/1964
Data ogłoszenia: 30/10/1964
Data wejścia w życie: 01/09/1964, 30/10/1964