Badania lekarskie pracowników jednostek organizacyjnych resortu żeglugi.

INSTRUKCJA
MINISTRÓW ŻEGLUGI ORAZ ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 25 września 1964 r.
w sprawie badań lekarskich pracowników jednostek organizacyjnych resortu żeglugi.

§  1.
1.
Armatorzy morskich statków handlowych, nie wyłączając statków rybackich, oraz kierownicy jednostek organizacyjnych resortu żeglugi działających na obszarach morskich portów i przystani są obowiązani:
1)
przyjmować do pracy na stanowiska, na których praca odbywa się w warunkach uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia, oraz przenosić do pracy na takie stanowiska jedynie osoby, które w wyniku badań lekarskich zostały uznane za zdolne do pracy na tych stanowiskach, oraz
2)
kierować na badania lekarskie pracowników zatrudnionych w warunkach uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia oraz zatrudniać ich stosownie do wyników tych badań.
2.
Badania lekarskie, o których mowa w ust. 1, przeprowadza się na zasadach określonych w instrukcji, chyba że obowiązek przeprowadzenia tych badań w odniesieniu do niektórych kategorii pracowników określają inne przepisy, a w szczególności:
1)
rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 listopada 1957 r. w sprawie warunków zdrowia wymaganych od osób zatrudnionych na polskich morskich statkach handlowych w żegludze międzynarodowej (Dz. U. z 1958 r. Nr 9, poz. 30 i z 1964 r. Nr 9, poz. 61) albo
2)
rozporządzenie Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 20 sierpnia 1936 r. o badaniu stanu zdrowia osób zatrudnionych na polskich morskich statkach handlowych (Dz. U. Nr 73, poz. 521 z 1958 r. Nr 9, poz. 30).
§  2.
Badaniu lekarskiemu podlegają:
1)
kandydaci do pracy - na podstawie skierowań zakładu pracy,
2)
pracownicy:
a)
okresowo co najmniej raz na dwa lata,
b)
po trwającym dłużej niż 30 dni okresie niezdolności do pracy z powodu choroby,
c)
w razie podejrzenia o utratę zdolności do pracy.
§  3.
1.
Badania lekarskie wstępne i okresowe (§ 2 pkt 1 i pkt 2 lit. a) obejmują:
1)
pełne badanie fizykalne z uwzględnieniem badania obwodowego układu nerwowego,
2)
badanie stomatologiczne,
3)
odczyn opadania krwinek, morfologię krwi obwodowej, podstawowe badania moczu, a w miarę potrzeby również inne badania pomocnicze,
4)
badanie radiologiczne płuc, jeżeli badany nie przedłoży wyniku takiego badania dokonanego w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.
2.
Badania lekarskie określone w § 2 pkt 2 lit. b) i c) przeprowadza się w zakresie niezbędnym do ustalenia, czy pracownik jest zdolny do pracy na dotychczas zajmowanym stanowisku.
§  4.
1.
Badania lekarskie przeprowadzają obwodowe przychodnie portowe, właściwe ze względu na położenie zakładów pracy.
2.
Badania pomocnicze i specjalistyczne, których nie może przeprowadzić obwodowa przychodnia portowa, przeprowadzają na podstawie jej skierowania inne zakłady społeczne służby zdrowia.
3.
Badania określone w ust. 1 i 2 powinny być poprzedzone sprawdzeniem tożsamości osoby badanej na podstawie odpowiedniego dokumentu z fotografią.
§  5.
Na podstawie wyników badania lekarskiego obwodowa przychodnia portowa wystawia świadectwo zdrowia według wzoru stanowiącego załącznik do instrukcji.
§  6.
1.
Osoby zatrudnione na polskich morskich statkach handlowych w żegludze międzynarodowej - w wypadkach uzasadnionych pilną potrzebą, a w szczególności w razie wygaśnięcia świadectwa zdrowia przed odpłynięciem statku z miejsca postoju bądź podejrzenia o trwałą niezdolność do pracy - mogą być poddane badaniu lekarskiemu w obwodowej przychodni portowej właściwej ze względu na miejsce pobytu statku.
2.
W wypadkach określonych w ust. 1 podstawą do przeprowadzenia badań lekarskich jest skierowanie wystawione przez kapitana statku.
§  7.
1.
Pracownicy dotychczas zatrudnieni powinni być poddani po raz pierwszy badaniu lekarskiemu przewidzianemu w instrukcji w terminie 6 miesięcy, licząc od dnia wejścia w życie instrukcji.
2.
Harmonogram badań, o których mowa w ust. 1, ustalają kierownicy obwodowych przychodni portowych w porozumieniu z kierownikami zakładów pracy.
§  8.
Instrukcja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1964.70.330

Rodzaj: Instrukcja
Tytuł: Badania lekarskie pracowników jednostek organizacyjnych resortu żeglugi.
Data aktu: 25/09/1964
Data ogłoszenia: 21/10/1964
Data wejścia w życie: 21/10/1964