Stosowanie dodatkowych górnych świateł pozycyjnych w autobusach komunikacji publicznej i tablice kierunkowe tych autobusów.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 9 września 1964 r.
w sprawie stosowania dodatkowych górnych świateł pozycyjnych w autobusach komunikacji publicznej i w sprawie tablic kierunkowych tych autobusów.

Na podstawie art. 17 ust. 3 ustawy z dnia 27 listopada 1961 r. o bezpieczeństwie i porządku ruchu na drogach publicznych (Dz. U. Nr 53, poz. 295) i § 176 ust. 4 rozporządzenia Ministrów Komunikacji i Spraw Wewnętrznych z dnia 1 października 1962 r. w sprawie ruchu na drogach publicznych (Dz. U. Nr 61, poz. 295) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Autobus komunikacji publicznej powinien być zaopatrzony dodatkowo w górne przednie białe światła pozycyjne oraz w górne tylne czerwone światła pozycyjne (światła autobusowe), umieszczone nie niżej niż 40 cm, licząc od poziomej górnej płaszczyzny obrysu pojazdu do górnego skrajnego punktu płaszczyzny oświetlającej, możliwie najbliżej bocznych płaszczyzn obrysu pojazdu, a w każdym razie nie dalej niż 40 cm, licząc od bocznej płaszczyzny obrysu pojazdu do zewnętrznego skrajnego punktu płaszczyzny oświetlającej; przednie i tylne dodatkowe górne światła pozycyjne powinny być widoczne w nocy z odległości co najmniej 150 m w warunkach zapewniających przejrzystość powietrza i nie oślepiać znajdujących się na drodze lub obok drogi.
2.
Przepisy dotyczące górnych tylnych świateł pozycyjnych (ust. 1) stosuje się również do przyczep (naczep) autobusowych,
§  2.
1.
Autobus komunikacji publicznej powinien być wyposażony w tablice kierunkowe: czołową i boczną.
2.
Tablice powinny zawierać następujące napisy:
1)
czołowa - oznaczenie kierunku trasy komunikacyjnej,
2)
boczna - określenie trasy komunikacyjnej z wyszczególnieniem stacji (przystanków) końcowych oraz ważniejszych przystanków na trasie, a na autobusach kursujących na linii oznaczonej numerem lub literą - także numer (literę) linii.
§  3.
1.
Autobus komunikacji publicznej ruchu miejskiego, kursujący na linii oznaczonej numerem lub literą, powinien być wyposażony:
1)
w tablice kierunkowe: czołową, boczną i wewnętrzną oraz
2)
w tablicę tylną.
2.
Tablice powinny zawierać następujące napisy:
1)
czołowa - numer (literę) linii i oznaczenie kierunku trasy komunikacyjnej,
2)
boczna - numer (literę) linii i określenie trasy komunikacyjnej, z wyszczególnieniem stacji (przystanków) początkowego i końcowego oraz ważniejszych przystanków na trasie,
3)
wewnętrzna - napis taki sam jak na tablicy bocznej (pkt 2),
4)
tylna - numer (literę) linii.
§  4.
Ustala się następujące wymiary tablic (§§ 2 i 3):
1)
czołowa: 650 x 185 mm,
2)
czołowa z numerem (literą) linii ruchu miejskiego: 800 x 200 mm,
3)
boczna: 650 x 160 mm,
4)
boczna z numerem (literą) linii ruchu miejskiego: 500 x 250 mm,
5)
wewnętrzna: 500 x 250 mm,
6)
tylna: 300 x 200 mm.
§  5.
Tablice na autobusach komunikacji publicznej powinny być umieszczone w sposób następujący:
1)
czołowa - w świetliku nad przednią szybą, a na autobusach bez świetlika - w górnej części przedniej szyby w taki sposób, aby zachowane było dla kierowcy wystarczające pole widzenia do bezpiecznego prowadzenia pojazdu,
2)
boczna - z zewnętrznej prawej strony nadwozia pośrodku pod listwą podokienną lub wewnątrz autobusu za szybą jednego z okien z prawej strony,
3)
wewnętrzna - na ściance za kierowcą (w autobusach, z kabiną kierowcy - pośrodku ścianki) w taki sposób, aby była widoczna dla pasażerów,
4)
tylna - z tyłu wewnątrz autobusu nad listwą podokienną po prawej stronie tylnej szyby.
§  6.
Tablica kierunkowa czołowa, na której oznaczony jest kierunek trasy komunikacyjnej, powinna być malowana dwustronnie i odwracana na stacjach (przystankach) końcowych zgodnie z kierunkiem trasy.
§  7.
1.
Litery i cyfry na tablicach autobusów (§§ 2 i 3) powinny być czarne na białym tle; na tablicach autobusów ruchu międzymiastowego nie zatrzymujących się na wszystkich przystankach litery i cyfry mogą być koloru czerwonego na białym tle.
2.
Kształt liter i cyfr powinien być prosty (blokowy).
3.
Wielkość liter i cyfr powinna umożliwiać ich odczytanie z odległości co najmniej 20 m w warunkach zapewniających przejrzystość powietrza.
4.
Numery (litery) linii na tablicach kierunkowych: czołowej, bocznej i wewnętrznej powinny być umieszczone z lewej strony w czerwonej obwódce o kształcie koła.
§  8.
1.
Tablice kierunkowe czołowe i boczne powinny być oświetlone po zapadnięciu zmroku światłem białym o natężeniu oświetlenia zapewniającym możność odczytania znaków na tablicy z odległości co najmniej 20 m w warunkach zapewniających przejrzystość powietrza; światło przeznaczone do oświetlenia tablicy nie powinno być bezpośrednio widoczne.
2.
Tablica czołowa umieszczona wewnątrz autobusu ruchu międzymiastowego powinna być oświetlona podczas postoju na przystankach lub na stacji końcowej.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1966 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1964.65.302

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Stosowanie dodatkowych górnych świateł pozycyjnych w autobusach komunikacji publicznej i tablice kierunkowe tych autobusów.
Data aktu: 09/09/1964
Data ogłoszenia: 25/09/1964
Data wejścia w życie: 01/01/1966