Dokonywanie oceny przydatności rzeczowych składników majątkowych w toku ich inwentaryzacji.

OKÓLNIK
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 14 sierpnia 1964 r.
w sprawie dokonywania oceny przydatności rzeczowych składników majątkowych w toku ich inwentaryzacji.

W związku z przepisami § 2 uchwały nr 3 Rady Ministrów z dnia 8 stycznia 1964 r. w sprawie upłynnienia zbędnych i nadmiernych zapasów niektórych przedmiotów (Monitor Polski Nr 5, poz. 22), jak również w nawiązaniu do przepisów §§ 33, 39, 43, 46 i 77 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 4 grudnia 1959 r. w sprawie podstawowych zasad prowadzenia księgowości, inwentaryzacji, sporządzania sprawozdań finansowych oraz przechowywania dowodów księgowych przez jednostki gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski z 1959 r. Nr 102, poz. 546 oraz z 1961 r. Nr 26, poz. 128 i Nr 72, poz. 304) - Ministerstwo Finansów wyjaśnia, co następuje:
1.
W toku inwentaryzacji rzeczowych składników majątkowych jednostek gospodarki uspołecznionej należy również dokonać oceny przydatności tych składników, polegającej w szczególności na:
1)
ustaleniu i wydzieleniu na osobnych arkuszach (kartach) spisów z natury lub na arkuszach zbiorczych spisów z natury bądź w innych zestawieniach:
a)
inwestycji rozpoczętych, które zostały wstrzymane, oraz maszyn i urządzeń inwestycyjnych nie oddanych w przepisanych terminach do montażu bądź eksploatacji,
b)
środków trwałych zbędnych oraz trwale nieczynnych,
c)
zapasów materiałów eksploatacyjnych i inwestycyjnych, półfabrykatów i wyrobów gotowych zbędnych, nadmiernych, niepełnowartościowych i nietypowych,
d)
zapasów produkcji nie zakończonej, zakwalifikowanych jako braki naprawialne oraz dotyczących produkcji wstrzymanej lub zaniechanej;

ocena gospodarczej przydatności rzeczowych składników majątkowych, o której mowa wyżej, powinna nastąpić - w zależności od rodzaju składników - w toku spisu bądź też w drodze analizy danych ewidencji tych składników;

2)
wycenie - według aktualnej wartości - tych zapasów wymienionych w pkt 1 lit. c) i d), których wartość uległa zmniejszeniu wskutek zepsucia lub zniszczenia bądź zmalała z innych przyczyn; powstałe różnice odpisuje się według ogólnych zasad, obowiązujących w zakresie odpisywania różnic inwentaryzacyjnych.
2.
Łączne wyniki oceny przydatności zinwentaryzowanych zapasów należy ująć w sprawozdaniu komisji inwentaryzacyjnej. W szczególności należy w sprawozdaniu:
1)
omówić przyczyny, z powodu których wartość poszczególnych składników zapasów uległa zmniejszeniu, ustalić, czy osiągnięto postęp w stosunku do stanu stwierdzonego podczas poprzedniej inwentaryzacji, jak również przedstawić wnioski dotyczące odpisania różnicy z tytułu utraconej wartości;
2)
wykazać wartość zapasów wyodrębnionych według kryteriów określonych w ust. 1 pkt 1.
3.
Ustalone podczas inwentaryzacji dane, dotyczące przydatności rzeczowych składników majątkowych, należy przekazać poszczególnym komórkom organizacyjnym jednostki gospodarki uspołecznionej w celu podjęcia przez nie odpowiednich kroków.
4.
Wyjaśnienia zawarte w niniejszym okólniku dotyczą odpowiednio również przedsiębiorstw stosujących inwentaryzację ciągłą zapasów zgodnie z przepisami instrukcji Ministra Finansów z dnia 30 listopada 1954 r. w sprawie przeprowadzania inwentaryzacji ciągłej zapasów materiałowych, półfabrykatów i wyrobów gotowych (Monitor Polski z 1954 r. Nr 120, poz. 1707, z 1957 r. Nr 6, poz. 50 i z 1964 r. Nr 16, poz. 74).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1964.63.297

Rodzaj: Okólnik
Tytuł: Dokonywanie oceny przydatności rzeczowych składników majątkowych w toku ich inwentaryzacji.
Data aktu: 14/08/1964
Data ogłoszenia: 17/09/1964
Data wejścia w życie: 17/09/1964