Stosowanie przepisów ogólnych warunków dostaw o odszkodowaniach.

PISMO OKÓLNE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI PLANOWANIA PRZY RADZIE MINISTRÓW
z dnia 14 sierpnia 1964 r.
w sprawie stosowania przepisów ogólnych warunków dostaw o odszkodowaniach.

Stwierdzono, że przedsiębiorstwa państwowe i zjednoczenia nie zawsze w sposób właściwy stosują przepis § 94 ogólnych warunków dostaw w obrocie krajowym, stanowiących załącznik nr 2 do zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 2 kwietnia 1963 r. w sprawie przydziałów, rozdzielników i uzgodnień dostaw oraz ogólnych warunków dostaw w obrocie krajowym pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 34, poz. 172).
W związku z powyższym wyjaśnia się, co następuje:
1.
Odszkodowania (kary) umowne i na zasadach ogólnych mają na celu zabezpieczenie dyscypliny obrotu i prawidłowej realizacji planów gospodarczych. Zaniechanie przez przedsiębiorstwo dochodzenia odszkodowania w całości lub w części, a także opóźnienie ich dochodzenia jest niewłaściwe i przynosi gospodarce szkody. Dlatego w razie nieotrzymania dostawy w terminie umownym odbiorca powinien niezwłocznie wezwać dostawcę do zapłaty w wyznaczonym terminie odszkodowań za zwłokę, a w razie otrzymania przedmiotów wadliwych - do zapłaty odszkodowań należnych z tego tytułu.

Jeżeli dostawca nie zapłacił odszkodowania w wyznaczonym terminie, odbiorca powinien - w razie gdy przewidują to przepisy - ściągnąć odszkodowanie w drodze inkasa, a gdy taki tryb nie jest przewidziany - zgłosić komisji arbitrażowej wniosek o zasądzenie odszkodowania.

Odraczanie dochodzenia odszkodowań do końca roku lub składanie wniosków w komisji arbitrażowej dopiero bezpośrednio przed upływem terminu przedawnienia uznać należy za nieprawidłowe zarówno z punktu widzenia przedsiębiorstwa, jak i ogólnogospodarczego.

2.
Odroczenie albo zaniechanie dochodzenia w całości lub w części należnych odszkodowań może nastąpić tylko w wypadkach gospodarczo uzasadnionych i tylko z inicjatywy przedsiębiorstwa uprawnionego do żądania zapłaty odszkodowania. Jednostki nadrzędne dostawców i odbiorców nie mogą podległym przedsiębiorstwom wydawać takich zaleceń, lecz przeciwnie, powinny w drodze nadzoru przestrzegać, aby należne odszkodowania były dochodzone i płacone w krótkich terminach.
3.
W wypadkach gospodarczo uzasadnionych przedsiębiorstwo może zaniechać dochodzenia odszkodowania w całości lub w części; jednak gdy należne odszkodowanie z tytułu jednej dostawy wynosi 2.000 zł lub więcej, może to nastąpić wyłącznie za zgodą jednostki nadrzędnej przedsiębiorstwa, upoważnionego do żądania zapłaty odszkodowania. Decyzja w sprawie wyrażenia zgody powinna być wydana na piśmie i zawierać uzasadnienie.
4.
O tym, czy odroczenie lub zaniechanie w całości lub w części dochodzenia zapłaty odszkodowania jest uzasadnione gospodarczo, decydować należy w konkretnych wypadkach, biorąc pod uwagę całokształt okoliczności, a przede wszystkim, czy dostawca miał nadzwyczajne przeszkody, które utrudniły mu należyte wykonanie umowy. Nie jest gospodarczo uzasadnione odroczenie lub zaniechanie dochodzenia w całości lub w części odszkodowań:
a)
jeżeli odbiorcy nie zostałyby wskutek tego wynagrodzone poniesione przez niego faktyczne straty i szkody,
b)
jeżeli w ciągu ostatnich 12 miesięcy poprzedzających dostawę dostawca już poprzednio dostarczył temu samemu odbiorcy towary wadliwe lub wykonał dostawę ze zwłoką.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1964.57.273

Rodzaj: Pismo okólne
Tytuł: Stosowanie przepisów ogólnych warunków dostaw o odszkodowaniach.
Data aktu: 14/08/1964
Data ogłoszenia: 24/08/1964
Data wejścia w życie: 24/08/1964