Powołanie w szkołach wyższych oraz zakres działania uczelnianych komisji opiniujących w sprawach zatrudnienia absolwentów szkół wyższych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW SZKOLNICTWA WYŻSZEGO I OŚWIATY ORAZ PRZEWODNICZĄCEGO GŁÓWNEGO KOMITETU KULTURY FIZYCZNEJ I TURYSTYKI
z dnia 30 czerwca 1964 r.
w sprawie powołania w szkołach wyższych oraz zakresu działania uczelnianych komisji opiniujących w sprawach zatrudnienia absolwentów szkół wyższych.

Na podstawie art. 6 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. o zatrudnianiu absolwentów szkół wyższych (Dz. U. Nr 8, poz. 48) oraz § 19 ust. 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1964 r. w sprawie zatrudniania absolwentów szkół wyższych oraz orzekania o obowiązku zwrotu kosztów wykształcenia (Dz. U. Nr 22, poz. 146) zarządza się, co następuje:
§  1.
W szkołach wyższych podległych Ministrom Szkolnictwa Wyższego i Oświaty oraz Przewodniczącemu Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki powołuje się uczelniane komisje opiniujące w sprawach zatrudnienia absolwentów, zwane w dalszym ciągu "komisjami".
§  2.
1.
Zadaniem komisji jest udzielanie działającym w szkołach wyższych pełnomocnikom Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac opinii o studentach, którzy mają być zatrudnieni w trybie ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. o zatrudnianiu absolwentów szkół wyższych (Dz. U. Nr 8, poz. 48).
2.
Do zadań komisji w szczególności należy:
1)
udzielanie opinii co do charakteru pracy najbardziej odpowiadającej studentowi bądź absolwentowi szkoły wyższej ze względu na jego kwalifikacje, uzdolnienia i zainteresowania,
2)
opiniowanie na wniosek pełnomocnika Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac odwołań absolwentów szkół wyższych od decyzji o skierowaniu do pracy,
3)
opiniowanie przedstawionych przez pełnomocnika Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac spraw dotyczących zwolnienia absolwentów szkół wyższych od obowiązku pracy.
3.
Rektorzy szkół wyższych ustalą zasady współdziałania komisji z pełnomocnikami Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac w sprawach, o których mowa w zarządzeniu.
4.
Skierowania do pracy wydają absolwentom pełnomocnicy Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac na podstawie opinii komisji.
5.
Na prośbę pełnomocnika Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac komisja udziela opinii o studentach, mających zawrzeć umowy przedwstępne.
§  3.
W skład komisji wchodzą:
1)
rektor lub wyznaczony przez rektora prorektor - jako Przewodniczący komisji oraz
2)
dziekan (prodziekan) właściwego wydziału i
3)
przedstawiciel rady uczelnianej Zrzeszenia Studentów Polskich

- jako członkowie komisji.

§  4.
1.
W posiedzeniach komisji bierze udział pełnomocnik Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac oraz przedstawiciel zainteresowanego resortu (prezydium rady narodowej).
2.
Przewodniczący komisji może zaprosić na posiedzenie również zainteresowanego studenta lub inne osoby.
3.
Posiedzenie komisji zwołuje jej przewodniczący z inicjatywy własnej lub na wniosek pełnomocnika Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac.
4.
Z posiedzenia komisji sporządza się protokół.
§  5.
Opinie, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1, powinny być przekazane pełnomocnikowi Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac w terminach uzgodnionych z rektorem, nie później niż do dnia 31 grudnia każdego roku.
§  6.
Przewodniczący komisji może ustalić szczegółowy regulamin działania komisji.
§  7.
Sekretariat komisji prowadzą pracownicy szkoły wyższej wyznaczeni przez dziekanów właściwych wydziałów.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1964.45.215

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Powołanie w szkołach wyższych oraz zakres działania uczelnianych komisji opiniujących w sprawach zatrudnienia absolwentów szkół wyższych.
Data aktu: 30/06/1964
Data ogłoszenia: 16/07/1964
Data wejścia w życie: 16/07/1964