Uzgadnianie poczynań w zakresie inwestycji w dziedzinie gospodarki paliwowo-energetycznej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GÓRNICTWA I ENERGETYKI
z dnia 12 maja 1964 r.
w sprawie uzgadniania poczynań w zakresie inwestycji w dziedzinie gospodarki paliwowo-energetycznej.

§  1.
1.
Uzgodnienie projektów wieloletnich i rocznych planów gospodarczych w zakresie inwestycji w dziedzinie gospodarki paliwowo-energetycznej, dotyczących budowy obiektów wymienionych w § 2 uchwały nr 33 Rady Ministrów z dnia 17 stycznia 1963 r. w sprawie uzgadniania z Ministrem Górnictwa i Energetyki poczynań w sprawach dotyczących inwestycji w dziedzinie gospodarki paliwowo-energetycznej (Monitor Polski Nr 10, poz. 49), zwanej dalej "uchwałą", uważa się za dokonane, jeżeli projekty te zostaną uzgodnione z Państwowym Inspektoratem Gospodarki Paliwowo-Energetycznej.
2.
Uzgodnienie powinno być przeprowadzone w terminach ustalonych dla opracowywania projektów narodowych planów gospodarczych.
3.
Do uzgodnienia powinny być nadsyłane wycinki projektów wieloletnich i rocznych planów gospodarczych (ust. 1) zawierające:
1)
nazwę inwestora,
2)
nazwę planowanego obiektu,
3)
miejscowość budowy obiektu,
4)
wysokość rocznych nakładów inwestycyjnych na budowę obiektu,
5)
terminy realizacji budowy obiektu,
6)
dane dotyczące charakterystyki energetycznej planowanego obiektu, a w szczególności wielkość produkcji energii elektrycznej, cieplnej i paliw gazowych, zapotrzebowanie na paliwa i energię, zdolność przesyłową sieci cieplnych, gazowych i elektrycznych.
4.
Uzgodnienie, o którym mowa w ust. 1, nie jest równoznaczne z udzieleniem zapewnienia pokrycia przewidywanego zapotrzebowania na paliwa gazowe lub energię.
§  2.
1.
Uzgodnienie założeń inwestycji oraz projektów wstępnych lub - w razie braku projektu wstępnego - projektów podstawowych (techniczno-roboczych) inwestycji obiektów wymienionych w § 3 uchwały uważa się za dokonane, jeżeli założenia te lub projekty zostaną uzgodnione z właściwymi terenowo dla danego zamierzenia inwestycyjnego okręgowymi inspektoratami gospodarki paliwowo-energetycznej.
2.
Uzgodnienie założeń inwestycji powinno nastąpić przed wystąpieniem o zatwierdzenie tych założeń.
3.
Uzgodnienie projektu wstępnego lub - w razie braku projektu wstępnego - projektu podstawowego (techniczno-roboczego) powinno nastąpić przed wystąpieniem o jego zatwierdzenie.
§  3.
Do nadsyłanych w celu uzgodnienia założeń inwestycji powinny być dołączone:
1)
uzasadnienie ekonomiczne rozwiązań technicznych w zakresie gospodarki paliwowo-energetycznej i doboru właściwych paliw i energii,
2)
potwierdzenie zapewnienia pokrycia przewidywanego zapotrzebowania na paliwa gazowe lub energię oraz dostawy odpowiednich asortymentów i gatunków węgla udzielanego przez właściwe jednostki organizacyjne (jednostki zarządzające wspólną siecią elektryczną, cieplną lub gazową, Centralę Zbytu Węgla i inne),
3)
opinia prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej wydana stosownie do przepisów uchwały nr 67 Rady Ministrów z dnia 29 stycznia 1963 r. w sprawie terenowej koordynacji inwestycji (Monitor Polski Nr 19, poz. 104).
§  4.
1.
W celu uzgodnienia projektu wstępnego lub - w razie braku projektu wstępnego - projektu podstawowego (techniczno-roboczego) powinny być nadesłane:
1)
część energetyczna projektu wraz z uzasadnieniem ekonomicznym,
2)
ustalone przez jednostkę zarządzającą wspólną siecią elektryczną, cieplną lub gazową - ogólne i techniczne warunki przyłączenia urządzeń energetycznych do wspólnej sieci,
3)
opinia prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej wydana stosownie do przepisów uchwały nr 67 Rady Ministrów z dnia 29 stycznia 1963 r. w sprawie terenowej koordynacji inwestycji.
2.
Okręgowy inspektorat gospodarki paliwowo-energetycznej może domagać się nadesłania także innych części projektu wstępnego lub podstawowego (techniczno-roboczego) nie wymienionych w ust. 1, w razie gdy okaże się to niezbędne dla uzgodnienia projektu.
§  5.
Nadsyłane do uzgodnienia założenia inwestycji i projekty wstępne lub podstawowe (§ 2) powinny odpowiadać warunkom określonym w przepisach dotyczących sporządzania i zatwierdzania założeń i projektów inwestycji (założeń i dokumentacji projektowo-kosztorysowej).
§  6.
Jeżeli z analizy zgłoszonych do uzgodnienia założeń i projektów wstępnych lub podstawowych wynika możliwość scalenia niektórych inwestycji przez realizację inwestycji wspólnej o niższym relatywnie koszcie lub o wyższej ekonomicznie efektywności (wspólne kotłownie i elektrociepłownie, wspólne sieci energetyczne itp.), uzgodnienie przeprowadza się po wszczęciu postępowania określonego w § 6 uchwały nr 67 Rady Ministrów z dnia 29 stycznia 1963 r. w sprawie terenowej koordynacji inwestycji.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024