Wytyczne dla wykonywania obsługi prawnej jednostek gospodarki uspołecznionej przez zespoły adwokackie.

ZARZĄDZENIE Nr 36
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 26 kwietnia 1964 r.
w sprawie wytycznych dla wykonywania obsługi prawnej jednostek gospodarki uspołecznionej przez zespoły adwokackie.

Na podstawie art. 18 ustawy z dnia 19 grudnia 1963 r. o ustroju adwokatury (Dz. U. Nr 57, poz. 309) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się wytyczne dla wykonywania obsługi prawnej jednostek gospodarki uspołecznionej przez zespoły adwokackie. Wytyczne te stanowią załącznik do zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

WYTYCZNE DLA WYKONYWANIA OBSŁUGI PRAWNEJ JEDNOSTEK GOSPODARKI USPOŁECZNIONEJ PRZEZ ZESPOŁY ADWOKACKIE

§ 1.
1.
Zespoły adwokackie mogą podejmować się wykonywania usług w zakresie obsługi prawnej jednostek gospodarki uspołecznionej na podstawie pisemnego zlecenia tych jednostek.
2.
Przez usługę prawną rozumie się wykonanie określonej czynności, jak udzielenie porady prawnej, wydanie opinii, zastępowanie w określonej sprawie w postępowaniu sądowym, arbitrażowym lub administracyjnym itp.
§  2.
1.
Jednostka gospodarki uspołecznionej może zwrócić się o wykonanie usługi prawnej przez zespół adwokacki:
a)
jeżeli nie ma zorganizowanej obsługi prawnej;
b)
jeżeli, mimo posiadania zorganizowanej obsługi prawnej, zachodzą obiektywne przeszkody uniemożliwiające występowanie radcy prawnego lub referenta prawnego tej jednostki w postępowaniu sądowym, arbitrażowym lub administracyjnym, postępowanie toczy się poza siedzibą zainteresowanej jednostki lub poza bliską okolicą jej siedziby bądź też postępowanie dotyczy sprawy nietypowej i skomplikowanej, a stałą obsługę prawną wykonuje referent prawny;
c)
jeżeli wykonanie usługi prawnej wymaga zaangażowania wybitnego specjalisty.
2.
Przed udzieleniem zespołowi adwokackiemu zlecenia na wykonanie usługi prawnej jednostka gospodarki uspołecznionej obowiązana jest zwrócić się do swojej jednostki nadrzędnej o wykonanie tej usługi na zasadach określonych w przepisach o obsłudze prawnej jednostek gospodarki uspołecznionej.
3.
W razie niemożności wykonania usługi prawnej przez jednostkę nadrzędną udziela ona pisemnego zezwolenia na zlecenie wykonania tej usługi zespołowi adwokackiemu.
4.
Odpis zezwolenia jednostka nadrzędna przesyła prezesowi okręgowej komisji arbitrażowej właściwej dla siedziby jednostki, której udzielono zezwolenia.
5.
Data i numer pisma zezwalającego na zlecenie wykonywania usług i prawnej przez zespół adwokacki powinny być powołane w zleceniu jednostki gospodarki uspołecznionej (§ 1 ust. 1).
§  3.
1.
W przypadkach nie cierpiących zwłoki, jeżeli zachodzą warunki, o których mowa w § 2 ust. 1, a nie jest możliwe uzyskanie zezwolenia jednostki nadrzędnej ani danie zlecenia radcy prawnemu zatrudnionemu w innej jednostce gospodarki uspołecznionej - jednostka gospodarki uspołecznionej może udzielić zespołowi adwokackiemu zlecenia na usługę prawną mimo nieposiadania zezwolenia jednostki nadrzędnej.
2.
O udzielonym zleceniu jednostka gospodarki uspołecznionej obowiązana jest zawiadomić jednostkę nadrzędną oraz prezesa właściwej okręgowej komisji arbitrażowej.
§  4.
1.
Wykonanie usługi prawnej należy zlecać zespołowi adwokackiemu właściwemu dla siedziby zainteresowanej jednostki gospodarki uspołecznionej lub miejsca, w którym toczy się sprawa sądowa lub arbitrażowa.
2.
Przy zlecaniu wykonania usługi prawnej jednostka gospodarki uspołecznionej może wskazać adwokata, który ma wykonać usługę prawną.
§  5.
Po wykonaniu usługi prawnej zespół adwokacki wystawia rachunek, w którym powinien być określony rodzaj wykonanej usługi i prawna podstawa ustalenia kwoty wymienionej w rachunku.
§  6.
Zapłata należności za usługi prawne następuje z bezosobowego funduszu płac w trybie określonym dla rozliczeń za usługi wykonywane przez jednostki gospodarki uspołecznionej.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024