Ustalenie zasad i trybu opracowania łowieckiego planu hodowlanego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA I PRZEMYSŁU DRZEWNEGO
z dnia 4 listopada 1963 r.
w sprawie ustalenia zasad i trybu opracowania łowieckiego planu hodowlanego.

Na podstawie art. 21 ust. 5 ustawy z dnia 17 czerwca 1959 r. o hodowli, ochronie zwierząt łownych i prawie łowieckim (Dz. U. Nr 36, poz. 226) zarządza się, co następuje:
§  1.
Łowiecki plan hodowlany określa zabiegi gospodarcze mające na celu racjonalną hodowlę i ochronę zwierzyny.
§  2.
Łowiecki plan hodowlany składa się:
1)
ze strony tytułowej obejmującej dane o powierzchni obwodu łowieckiego,
2)
z planu zagospodarowania łowieckiego,
3)
z planu pozyskania zwierzyny.
§  3.
Podstawę do sporządzenia łowieckiego planu hodowlanego stanowią:
1)
ustalona pojemność łowiska,
2)
ilościowy stan zwierzyny na początku okresu planowania,
3)
szkody wyrządzone przez zwierzynę w uprawach rolnych i leśnych,
4)
wytyczne i instrukcje z zakresu gospodarki łowieckiej,
5)
charakter gruntów wchodzących w skład obwodu łowieckiego.
§  4.
Łowiecki plan hodowlany bez względu na charakter obwodu łowieckiego lub terenu nie wchodzącego w skład obwodu łowieckiego, określonego w art. 13 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 17 czerwca 1959 r. o hodowli, ochronie zwierząt łownych i prawie łowieckim (Dz. U. Nr 36, poz. 226), zwanego dalej "terenem nie wchodzącym w skład obwodu łowieckiego", sporządza się na okres roku gospodarczego, tj. na okres od dnia 1 października do dnia 30 września roku następnego, na obowiązujących formularzach.
§  5.
1.
Łowiecki plan hodowlany dla wydzierżawionego obwodu łowieckiego sporządza dzierżawca tego obwodu po uzgodnieniu projektu planu w stosunku do kompleksów leśnych o powierzchni ponad 200 ha z właściwym nadleśnictwem państwowym.
2.
Dzierżawca obwodu łowieckiego składa łowiecki plan hodowlany w 4 egzemplarzach właściwemu do spraw rolnych i leśnych organowi prezydium powiatowej rady narodowej w terminie do dnia 1 czerwca każdego roku.
3.
Właściwy do spraw rolnych i leśnych organ prezydium powiatowej rady narodowej analizuje przy współudziale powiatowej komisji łowieckiej łowieckie plany hodowlane i przesyła je wraz ze swoją opinią właściwemu do spraw rolnych i leśnych organowi prezydium wojewódzkiej rady narodowej w terminie do dnia 15 czerwca każdego roku.
4.
Właściwy do spraw rolnych i leśnych organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej analizuje przy współudziale wojewódzkiej komisji łowieckiej łowieckie plany hodowlane i zwraca je wraz ze swoją opinią właściwemu do spraw rolnych i leśnych organowi prezydium powiatowej rady narodowej w terminie do dnia 30 czerwca każdego roku.
5.
Właściwy do spraw rolnych i leśnych organ prezydium powiatowej rady narodowej przedstawia łowieckie plany hodowlane do zatwierdzenia prezydium powiatowej rady narodowej w terminie do dnia 15 lipca każdego roku, załączając opinię powiatowej komisji łowieckiej oraz zalecone zmiany nadesłane przez właściwy do spraw rolnych i leśnych organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
6.
Prezydium powiatowej rady narodowej zatwierdza łowieckie plany hodowlane w obecności przedstawiciela powiatowej komisji łowieckiej - w stosunku do obszarów leśnych wchodzących w skład obwodu łowieckiego w porozumieniu z właściwym przedsiębiorstwem lasów państwowych, w stosunku zaś do obszarów państwowych gospodarstw rolnych - w porozumieniu z właściwym inspektoratem państwowych gospodarstw rolnych lub inną jednostką równorzędną.
7.
Właściwy do spraw rolnych i leśnych organ prezydium powiatowej rady narodowej po zatwierdzeniu przez prezydium powiatowej rady narodowej łowieckich planów hodowlanych przesyła jeden egzemplarz planu dzierżawcy obwodu łowieckiego w terminie do dnia 1 sierpnia każdego roku, drugi egzemplarz planu przekazuje niezwłocznie właściwemu nadleśnictwu państwowemu lub państwowemu gospodarstwu rolnemu, trzeci egzemplarz powiatowej radzie łowieckiej, czwarty zaś egzemplarz pozostawia w aktach.
8.
Właściwy do spraw rolnych i leśnych organ prezydium powiatowej rady narodowej na podstawie zatwierdzonego łowieckiego planu budowlanego sporządza zestawienie zbiorcze łowieckich planów hodowlanych dla wydzierżawionych obwodów łowieckich znajdujących się na obszarze powiatu i przesyła je właściwemu do spraw rolnych i leśnych organowi prezydium wojewódzkiej rady narodowej w terminie do dnia 1 sierpnia każdego roku.
9.
Właściwy do spraw rolnych i leśnych organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej na podstawie otrzymanych zestawień z właściwych do spraw rolnych i leśnych organów prezydiów powiatowych rad narodowych sporządza zbiorcze zestawienie dla całego województwa i przesyła je Ministrowi Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w terminie do dnia 15 sierpnia każdego roku.
§  6.
1.
Łowiecki plan hodowlany dla nie wydzierżawionego obwodu łowieckiego, dla obwodu wyłączonego z wydzierżawienia oraz terenu nie wchodzącego w skład obwodu łowieckiego sporządza:
1)
właściwe nadleśnictwo państwowe - dla obwodu łowieckiego zarządzanego przez przedsiębiorstwo lasów państwowych;
2)
właściwe państwowe gospodarstwa rolne - dla obwodu łowieckiego zarządzanego przez zjednoczenie państwowych gospodarstw rolnych lub inną jednostkę równorzędną, przy czym plan ten w stosunku do powierzchni leśnej obwodu wymaga uzgodnienia z właściwym nadleśnictwem państwowym;
3)
właściwy do spraw rolnych i leśnych organ prezydium powiatowej rady narodowej - dla obwodu łowieckiego zarządzanego przez ten organ;
4)
właściwy organ Polskiego Związku Łowieckiego - dla obwodu łowieckiego zarządzanego przez Polski Związek Łowiecki, przy czym plan ten w stosunku do powierzchni leśnej przekraczającej 200 ha wymaga uzgodnienia z właściwym nadleśnictwem państwowym;
5)
właściwy organ zarządzający - dla terenu nie wchodzącego w skład obwodu łowieckiego.
2.
Zarządca obwodu łowieckiego lub terenu nie wchodzącego w skład obwodu łowieckiego składa łowiecki plan hodowlany w 4 egzemplarzach właściwemu do spraw rolnych i leśnych organowi prezydium powiatowej rady narodowej w terminie do dnia 10 czerwca każdego roku.
3.
Właściwy do spraw rolnych i leśnych organ prezydium powiatowej rady narodowej analizuje przy współudziale powiatowej komisji łowieckiej plany określone w ust. 1 i przesyła je wraz ze swoją opinią właściwemu do spraw rolnych i leśnych organowi prezydium wojewódzkiej rady narodowej w terminie do dnia 20 czerwca każdego roku.
4.
Właściwy do spraw rolnych i leśnych organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej analizuje przy współudziale wojewódzkiej komisji łowieckiej plany określone w ust. 1 i w terminie do dnia 30 czerwca każdego roku przesyła je ze swoimi uwagami:
1)
co do ośrodków hodowli zwierzyny prowadzonych przez:
a)
przedsiębiorstwa lasów państwowych - Naczelnemu Zarządowi Lasów Państwowych,
b)
państwowe gospodarstwa rolne - Ministrowi Rolnictwa,
c)
organy Polskiego Związku Łowieckiego - Naczelnej Radzie Łowieckiej,
d)
właściwe do spraw rolnych i leśnych organy prezydiów rad narodowych - Ministrowi Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego;
2)
co do obwodów łowieckich nie wydzierżawionych i terenów nie wchodzących w skład obwodów łowieckich - właściwemu do spraw rolnych i leśnych organowi prezydium powiatowej rady narodowej.
5.
Organy wymienione w ust. 4 pkt 1 lit. a) i b) po przeanalizowaniu nadesłanych łowieckich planów hodowlanych i zgłoszonych uwag przez właściwe do spraw rolnych i leśnych organy prezydiów wojewódzkich rad narodowych oraz po wprowadzeniu ewentualnych poprawek zatwierdzają je i zwracają zainteresowanym przedsiębiorstwom lasów państwowych i państwowym gospodarstwom rolnym w terminie do dnia 10 lipca każdego roku, po uprzednim sporządzeniu zestawienia zbiorczego w podziale na poszczególne ośrodki hodowli zwierzyny. Organy wymienione w ust. 4 pkt 1 lit. a) i b) przesyłają jeden egzemplarz sporządzonego zestawienia zbiorczego łącznie z jednym egzemplarzem zatwierdzonych łowieckich planów hodowlanych Ministrowi Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego na obowiązujących formularzach.
6.
Naczelna Rada Łowiecka po przeanalizowaniu nadesłanych łowieckich planów hodowlanych i zgłoszonych uwag przez właściwe do spraw rolnych i leśnych organy prezydiów wojewódzkich rad narodowych oraz po wprowadzeniu ewentualnych poprawek przesyła je do zatwierdzenia w terminie do dnia 20 lipca każdego roku Ministrowi Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w 4 egzemplarzach, załączając zestawienie zbiorcze tych planów na obowiązujących formularzach.
7.
Zatwierdzone przez Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego łowieckie plany hodowlane dla obwodów pozostających pod zarządem organów Polskiego Związku Łowieckiego i właściwych do spraw rolnych i leśnych organów prezydiów rad narodowych zwraca się w terminie do dnia 30 lipca każdego roku tym organom w 2 egzemplarzach, przesyłając trzeci egzemplarz zatwierdzonych planów właściwemu do spraw rolnych i leśnych organowi prezydium wojewódzkiej rady narodowej. Czwarty egzemplarz zatwierdzonego planu hodowlanego pozostaje w aktach Ministerstwa Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego.
8.
Właściwy do spraw rolnych i leśnych organ prezydium powiatowej rady narodowej po otrzymaniu łowieckich planów hodowlanych wymienionych w ust. 4 pkt 2 przedstawia je do zatwierdzenia prezydium powiatowej rady narodowej. Do dalszego postępowania z zatwierdzonymi w ten sposób łowieckimi planami hodowlanymi stosuje się odpowiednio przepisy § 5 ust. 7, 8 i 9.
§  7.
1.
Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego opracowuje na podstawie zbiorczych zestawień łowieckich planów hodowlanych dla wszystkich obwodów łowieckich oraz terenów nie wchodzących w skład obwodów łowieckich w terminie i zakresie ustalonym obowiązującymi przepisami łowiecki plan hodowlany Państwa i przedstawia go do zaopiniowania Państwowej Radzie Łowieckiej.
2.
Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego przedstawia Komisji Planowania przy Radzie Ministrów projekt łowieckiego planu hodowlanego Państwa łącznie z opinią Państwowej Rady Łowieckiej w terminie obowiązującym do opracowania projektu narodowego planu gospodarczego.
§  8.
1.
Dzierżawca, a w obwodach łowieckich nie wydzierżawionych, obwodach wyłączonych z wydzierżawienia i na terenach nie wchodzących w skład obwodów łowieckich zarządca obwodu łowieckiego lub terenu opracowuje corocznie sprawozdanie z wykonania łowieckiego planu hodowlanego za okres od dnia 1 października do 30 września następnego roku, wpisując właściwe liczby do zatwierdzonego planu hodowlanego, i przesyła wypełniony odcinek rubryk właściwemu do spraw rolnych i leśnych organowi prezydium powiatowej rady narodowej w terminie 10 dni po zakończeniu okresu sprawozdawczego.
2.
Właściwy do spraw rolnych i leśnych organ prezydium powiatowej rady narodowej sporządza zestawienie zbiorcze z wykonania łowieckich planów hodowlanych na obowiązujących formularzach zgodnie z instrukcją Głównego Urzędu Statystycznego. Sporządzone zestawienia zbiorcze przesyła się w terminie 15 dni po zakończeniu okresu sprawozdawczego właściwemu do spraw rolnych i leśnych organowi prezydium wojewódzkiej rady narodowej oraz wojewódzkiej radzie łowieckiej.
3.
Po otrzymaniu sprawozdań od właściwych do spraw rolnych i leśnych organów prezydiów powiatowych rad narodowych właściwy do spraw rolnych i leśnych organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej opracowuje zestawienie zbiorcze tych sprawozdań w sposób i na formularzach określonych instrukcją Głównego Urzędu Statystycznego i przesyła je Ministrowi Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w terminie 25 dni po zakończeniu okresu sprawozdawczego.
4.
Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego po otrzymaniu od właściwych do spraw rolnych i leśnych organów prezydiów wojewódzkich rad narodowych zestawień zbiorczych z wykonania łowieckich planów hodowlanych sporządza ogólne zestawienie zbiorcze z wykonania tych planów na obowiązujących formularzach w terminie 40 dni po zakończeniu okresu sprawozdawczego i przesyła je Głównemu Urzędowi Statystycznemu oraz Komisji Planowania przy Radzie Ministrów.
§  9.
1.
Przepisy zarządzenia dotyczące prezydiów powiatowych i wojewódzkich rad narodowych stosuje się odpowiednio do prezydiów rad narodowych miast stanowiących powiaty miejskie, do prezydiów dzielnicowych rad narodowych w miastach wyłączonych z województw oraz prezydiów rad narodowych miast wyłączonych z województw.
2.
Przepisy zarządzenia dotyczące powiatów i województw stosuje się odpowiednio do miast stanowiących powiaty miejskie i dzielnic w miastach wyłączonych z województw oraz do miast wyłączonych z województw.
§  10.
Traci moc zarządzenie Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 6 maja 1960 r. w sprawie ustalenia trybu i zasad opracowania łowieckiego planu hodowlanego (Monitor Polski Nr 42, poz. 206).
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1963.85.413

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ustalenie zasad i trybu opracowania łowieckiego planu hodowlanego.
Data aktu: 04/11/1963
Data ogłoszenia: 15/11/1963
Data wejścia w życie: 15/11/1963