Zapewnienie ciągłości produkcji przeznaczonej na zaopatrzenie rynku wewnętrznego.

UCHWAŁA Nr 275
RADY MINISTRÓW
z dnia 16 sierpnia 1963 r.
w sprawie zapewnienia ciągłości produkcji przeznaczonej na zaopatrzenie rynku wewnętrznego.

W celu zapobieżenia wycofywaniu się niektórych przedsiębiorstw przemysłowych państwowych i spółdzielczych z produkcji towarów przeznaczonych na zaopatrzenie rynku wewnętrznego, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Przedsiębiorstwa przemysłowe państwowe i spółdzielcze, zwane dalej "przedsiębiorstwami przemysłowymi", obowiązane są do zapewnienia ciągłości produkcji i dostaw towarów przeznaczonych na zaopatrzenie rynku wewnętrznego w ilości i asortymencie uzgodnionych przez nie lub przez ich jednostki nadrzędne z przedsiębiorstwami handlu wewnętrznego albo z ich jednostkami nadrzędnymi, w ramach realizacji ustaleń rocznych narodowych planów gospodarczych.
2.
Do towarów, o których mowa w ust. 1, należą środki spożycia i środki produkcji stanowiące przedmiot obrotu towarowego rynkowego.
§  2.
Dla właściwej realizacji przepisów § 1 przedsiębiorstwa przemysłowe powinny zapewnić w swoich planach produkcji, stanowiących część składową rocznych i kwartalno-miesięcznych planów gospodarczych, produkcję tych wszystkich towarów przeznaczonych na zaopatrzenie rynku wewnętrznego, które były przez nie dotychczas produkowane, w ilości i asortymencie uzgodnionych z przedsiębiorstwami handlu wewnętrznego albo z ich jednostkami nadrzędnymi i objętych zamówieniami.
§  3.
Przedsiębiorstwa przemysłowe nie mogą odmówić swym dotychczasowym odbiorcom rynkowym zawarcia umowy o dostawę towarów dotychczas przez nie produkowanych na zaopatrzenie rynku wewnętrznego, z wyjątkiem przypadków określonych w § 4.
§  4.
1.
Przedsiębiorstwa przemysłowe, za zgodą zjednoczenia lub innej jednostki nadzorującej bezpośrednio ich działalność gospodarczą, mogą odmówić zawarcia umowy i zaniechać lub ograniczyć produkcję towarów przeznaczonych na zaopatrzenie rynku wewnętrznego w razie:
1)
zmniejszenia popytu na produkowane towary w takim stopniu, że posiadany portfel zamówień nie gwarantuje zbytu minimalnej opłacalnej partii produkcji;
2)
nieuzyskania lub zmniejszenia przydziału surowców rozdzielanych lub importowanych, jeżeli jednostka nadrzędna stwierdzi, że okoliczność ta uzasadnia ograniczenie produkcji i odmowę zawarcia umowy;
3)
ograniczenia zdolności produkcyjnych, gdy produkcja towarów nie pokrywa się z profilem produkcyjnym;
4)
zmiany profilu produkcyjnego z tytułu koncentracji i specjalizacji produkcji;
5)
gdy zachodzą inne niezależne od przedsiębiorstwa przyczyny uniemożliwiające częściowe lub całkowite wykonanie produkcji towarów (wypadki losowe, opóźnienia w realizacji zadań inwestycyjnych lub ich części);
6)
podjęcia produkcji określonych asortymentów towarów przez inne zakłady, zwłaszcza przez zakłady przemysłu terenowego, w ilości odpowiadającej potrzebom rynku.
2.
Decyzje zjednoczeń lub innych jednostek nadzorujących bezpośrednio działalność gospodarczą przedsiębiorstw przemysłowych, dotyczące wyrażenia zgody na zaniechanie lub ograniczenie produkcji towarów (ust. 1), powinny być uzgodnione w ramach porozumień branżowych z właściwymi zjednoczeniami (innymi jednostkami) wiodącymi oraz z właściwymi przedsiębiorstwami handlu wewnętrznego lub ich jednostkami nadrzędnymi.
3.
Jeżeli produkcja towarów wykonywana była wyłącznie na potrzeby rynku danego województwa, decyzje, o których mowa w ust. 2, powinny być podejmowane po zasięgnięciu opinii prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej.
4.
W razie zmniejszenia popytu (ust. 1 pkt 1) na towary przeznaczone na zaopatrzenie rynku wewnętrznego poniżej minimalnej opłacalnej partii produkcji - przedsiębiorstwa handlu wewnętrznego lub ich jednostki nadrzędne złożą zamówienia w przedsiębiorstwach przemysłowych produkujących dotychczas te towary lub w innych przedsiębiorstwach wskazanych przez zjednoczenie (inną jednostkę) wiodące:
1)
w wysokości dopuszczalnej najniższej opłacalnej produkcyjnie partii towarów, określonej przez jednostki nadrzędne przedsiębiorstw przemysłowych, a przeznaczonej do sprzedaży detalicznej w dłuższym okresie czasu, lub
2)
w trybie ustalonym dla wyrobów krótkoseryjnych.
§  5.
1.
Zjednoczenia lub inne jednostki nadzorujące bezpośrednio działalność gospodarczą przedsiębiorstw przemysłowych, podejmując decyzje o zaniechaniu lub ograniczeniu produkcji towarów w jednych przedsiębiorstwach (§ 4), obowiązane są bezpośrednio lub za pośrednictwem zjednoczeń (innych jednostek) wiodących zapewnić jej wykonanie przez inne przedsiębiorstwa, z uwzględnieniem ciągłości produkcji.
2.
Przedsiębiorstwa, które uzyskały zgodę na zaniechanie produkcji towarów (§ 4 ust. 1), przekażą przedsiębiorstwu podejmującemu tę produkcję (ust. 1) dokumentację technologiczną i ewentualnie oprzyrządowanie oraz zapasy półfabrykatów, a także udzielą im pomocy instruktażowej.
§  6.
W razie niemożności uzgodnienia stanowisk w przypadkach, o których mowa w § 4 ust. 2, spory rozstrzygają ministrowie nadzorujący działalność zjednoczeń przemysłowych w porozumieniu z Ministrem Handlu Wewnętrznego oraz właściwymi ministrami.
§  7.
Przedsiębiorstwa przemysłowe, po uzyskaniu zgody na ograniczenie rozmiarów produkcji przeznaczonej na zaopatrzenie rynku wewnętrznego lub całkowite jej zaniechanie (§ 4), obowiązanie są zawiadomić o tym swych dotychczasowych odbiorców w zakresie produkcji środków spożycia - na 6 miesięcy, a w zakresie produkcji innych towarów - na 9 miesięcy przed terminem zaprzestania lub ograniczenia produkcji. Obowiązek ten nie dotyczy przypadków zaprzestania lub ograniczenia produkcji z powodów określonych w § 4 ust. 1 pkt 2 i 5.
§  8.
Dla zachowania ciągłości produkcji i umożliwienia przedsiębiorstwom przemysłowym oraz ich zjednoczeniom przystosowania się do zmienionej sytuacji rynkowej jednostki organizacyjne handlu wewnętrznego na szczeblu centralnym i terenowym powinny w sposób ciągły analizować obroty i kształtowanie się popytu rynkowego na poszczególne artykuły. Jednostki organizacyjne handlu wewnętrznego ponoszą odpowiedzialność za prawidłową ocenę potrzeb rynku i w razie stwierdzenia, że zapotrzebowanie na określone artykuły zwiększyło się lub zmniejszyło w stopniu uzasadniającym istotne zwiększenie lub zmniejszenie albo wstrzymanie zamówień, powinny zawiadamiać o tym właściwe przedsiębiorstwa przemysłowe w miarę możności przynajmniej na 6 miesięcy przed przyjętym w stosunkach wzajemnych terminem składania zamówień.
§  9.
Przepisy niniejszej uchwały nie naruszają odrębnych przepisów dotyczących umów o dostawy, zawieranych na giełdach towarowych.
§  10.
Jeżeli decyzja o ograniczeniu lub zaniechaniu produkcji określonych asortymentów wymaga rozwiązania lub zmiany zawartych już umów o dostawę z odbiorcami rynkowymi, rozwiązanie lub zmiana umowy następuje w trybie i na zasadach przewidzianych w ogólnych warunkach dostaw w obrocie krajowym, stanowiących załącznik do zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 2 kwietnia 1963 r. w sprawie przydziałów, rozdzielników i uzgodnień dostaw oraz ogólnych warunków dostaw w obrocie krajowym pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 34, poz. 172).
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1963.70.345

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zapewnienie ciągłości produkcji przeznaczonej na zaopatrzenie rynku wewnętrznego.
Data aktu: 16/08/1963
Data ogłoszenia: 24/09/1963
Data wejścia w życie: 24/09/1963