Zasady wpisywania przyczyn zgonu w kartach zgonu.

INSTRUKCJA
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 28 grudnia 1962 r.
w sprawie zasad wpisywania przyczyn zgonu w kartach zgonu.

W związku z § 2 ust. 2 zarządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 27 września 1962 r. w sprawie treści i sposobu wypełniania kart zgonu (Monitor Polski Nr 77, poz. 357) ustala się, co następuje:
§  1.
1.
Osoba, która wypełnia karty zgonu, będąc do tego upoważniona w myśl rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 3 sierpnia 1961 r. w sprawie stwierdzania zgonu i jego przyczyny (Dz. U. Nr 39, poz. 202), jest obowiązana wpisać:
1)
w pozycji 8 karty zgonu nr 1 - przyczynę zgonu wyjściową (pierwotną) oraz
2)
w pozycji L karty zgonu nr 2 - przyczyny zgonu: wyjściową (pierwotną), wtórną i bezpośrednią.
2.
Za przyczynę zgonu wyjściową (pierwotną) należy uważać:
1)
chorobę będącą początkiem procesu chorobowego, który doprowadził do zgonu, albo
2)
uraz lub zatrucie, w wyniku którego nastąpił zgon.
3.
Za przyczynę zgonu wtórną należy uważać chorobę, która rozwinęła się jako skutek choroby, urazu lub zatrucia, będącego przyczyną zgonu wyjściową (pierwotną).
4.
Za przyczynę zgonu bezpośrednią należy uważać chorobę, która stała się ostateczną przyczyną zgonu, w następstwie chorób, urazu lub zatrucia, będących przyczynami zgonu: wyjściową (pierwotną) i wtórną.
§  2.
1.
Jeżeli przyczyna zgonu wyjściowa (pierwotna) jest równocześnie przyczyną wtórną i bezpośrednią (np. złamanie podstawy czaszki, zapalenie płuc płatowe itp.), w miejscach przeznaczonych na wpisanie przyczyny wtórnej i przyczyny bezpośredniej należy postawić kreski poziome.
2.
Jeżeli przyczyna zgonu wtórna jest równocześnie przyczyną bezpośrednią, w miejscu przeznaczonym na wpisanie przyczyny bezpośredniej należy wstawić kreskę poziomą.
§  3.
1.
Przyczyny zgonu należy wpisywać zgodnie z rozpoznaniem pismem czytelnym, w pełnym brzmieniu, używając w zasadzie tylko polskiej nomenklatury lekarskiej.
2.
Łacińskie nazwy przyczyn zgonu wolno wpisywać tylko posługując się pismem drukowanym.
3.
Przy wypełnianiu kart zgonu nie wolno wpisywać:
1)
przyczyn zgonu w formie ogólnikowego określenia, jak np. "zespół płucno-jelitowy, choroba serca" itp.,
2)
objawów chorobowych oraz
3)
numerów statystycznych przyczyn zgonu.
§  4.
Jeżeli przyczyną zgonu był uraz lub zatrucie, należy podać zarówno rodzaj urazu (np. złamanie podstawy czaszki) lub zatrucia (np. zatrucie gazem świetlnym), jak i przyczynę zewnętrzną, która spowodowała uraz (np. potrącenie przez samochód) lub zatrucie (np. samobójstwo).
§  5.
W wyjątkowych wypadkach, gdy osoba wypełniająca karty zgonu, po wyczerpaniu wszystkich środków nakazanych w myśl rozporządzenia powołanego w § 1 ust. 1, nie może ustalić przyczyny zgonu, jak również nie ma podstaw do podejrzewania zabójstwa lub samobójstwa, należy:
1)
w miejscach przeznaczonych na wpisanie przyczyny zgonu wyjściowej (pierwotnej) wpisać: przyczyna zgonu nie ustalona oraz
2)
w miejscach przeznaczonych na wpisanie przyczyny wtórnej i bezpośredniej - postawić kreski poziome.
§  6.
Jeżeli zgon nastąpił w zakładzie opieki zdrowotnej zamkniętej, a przyczyną zgonu był nowotwór złośliwy lub podejrzany jako złośliwy, lekarz wypełniający karty zgonu oprócz wykonania czynności określonych w § 1 ust. 1 powinien:
1)
dopilnować, aby została wypełniona i przesłana karta zgłoszenia nowotworu złośliwego (form. Mz-N-1) zgodnie z § 3 instrukcji Ministrów Zdrowia i Opieki Społecznej, Obrony Narodowej, Spraw Wewnętrznych, Komunikacji oraz Sprawiedliwości z dnia 28 marca 1962 r. w sprawie zgłaszania przypadków nowotworów złośliwych i podejrzanych jako złośliwe (Monitor Polski Nr 30, poz. 141) oraz
2)
w pozycji L karty zgonu nr 2 wpisać dodatkowo wzmiankę "kartę nr 1 wystawiono".
§  7.
Instrukcja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1963.6.33

Rodzaj: Instrukcja
Tytuł: Zasady wpisywania przyczyn zgonu w kartach zgonu.
Data aktu: 28/12/1962
Data ogłoszenia: 28/01/1963
Data wejścia w życie: 28/01/1963