Zm.: ogólne warunki dostaw związanych z obrotem z zagranicą pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI PLANOWANIA PRZY RADZIE MINISTRÓW
z dnia 2 kwietnia 1963 r.
zmieniające ogólne warunki dostaw związanych z obrotem z zagranicą pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie art. 3 ust. 1 dekretu z dnia 16 maja 1956 r. o umowach dostawy pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 16, poz. 87) oraz § 24 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 listopada 1956 r. w sprawie określenia organów administracji państwowej, na które przechodzą niektóre uprawnienia Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i jej Przewodniczącego (Dz. U. Nr 58, poz. 270), w związku z § 1 zarządzenia nr 21 Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 lutego 1959 r. w sprawie zlecenia Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów wykonywania niektórych uprawnień Prezesa Rady Ministrów (Monitor Polski Nr 17, poz. 73) zarządza się, co następuje:
§  1.
W ogólnych warunkach dostaw towarów przeznaczonych na eksport, stanowiących załącznik nr 2 do zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 16 października 1959 r. w sprawie uzgodnień dostaw i ogólnych warunków dostaw związanych z obrotem z zagranicą pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski z 1959 r. Nr 92, poz. 494 i z 1961 r. Nr 84, poz. 350), wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 17 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Jeżeli strony nie ustaliły okresu gwarancyjnego, o którym mowa w ust. 1, okres ten wynosi:

1) dla maszyn, urządzeń, aparatów, przyrządów i ich części składowych oraz przedmiotów mechaniki precyzyjnej – 12 miesięcy od dnia oddania przedmiotu do użytku, jednak nie więcej niż 24 miesiące od wydania,

2) dla przewodów wysokiego napięcia – 24 miesiące od daty wydania,

3) dla konserw mięsnych – 6 miesięcy od daty wydania,

4) dla konserw rybnych – 9 miesięcy od daty wydania.";

2)
§ 37 otrzymuje brzmienie:

"§ 37. Jeżeli w umowie nie ustalono odszkodowania umownego w innej wysokości:

1) sprzedawca obowiązany jest zapłacić nabywcy odszkodowanie umowne (karę umowną) w wysokości:

a) 20% wartości dostawy w przypadkach, gdy nabywca odstąpił od umowy z winy sprzedawcy,

b) 10% wartości przyjętych przez nabywcę towarów nie zamówionych albo towarów dostarczonych z wadami lub w innych asortymentach albo gatunkach niż zamówione, a jeżeli sprzedawca towar naprawił lub wymienił – 4%,

c) 10% wartości dostawy, jeżeli towar powinien być dostarczony w opakowaniu sprzedawcy, a sprzedawca wysłał towar bez opakowania lub nieodpowiednio opakowany,

d) 0,4% wartości towaru dostarczonego z opóźnieniem za każdy dzień zwłoki;

2) nabywca obowiązany jest zapłacić sprzedawcy odszkodowanie w wysokości:

a) 20% wartości towaru w razie odstąpienia od umowy przez sprzedawcę z winy nabywcy,

b) 0,4% wartości towaru za każdy dzień zwłoki w razie opóźnienia odbioru towaru."

§  2.
W § 37 ogólnych warunków dostaw towarów pochodzących z importu, stanowiących załącznik nr 3 do powołanego w § 1 zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, oznacza się tekst dotychczasowy jako ust. 1 oraz dodaje się ust. 2 w następującym brzmieniu:

"2. Odszkodowanie umowne określone w ust. 1 podwyższa się o 100% w przypadkach, gdy z treści umowy wynika, że dostawa wykonana być miała na cele uznane przez Radę Ministrów za priorytetowe."

§  3.
Przepisy §§ 1 i 2 niniejszego zarządzenia stosuje się również do zobowiązań, które powstały przed jego wejściem w życie, jeżeli niewykonanie zobowiązania lub zwłoka nastąpiły po jego wejściu w życie albo jeżeli po tym terminie przedmiot został przez sprzedawcę wydany.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 1963 r.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024