Określenie szkół wyższych i szkół średnich, których studenci (uczniowie) uprawnieni są do korzystania z odroczenia zasadniczej służby wojskowej.

ZARZĄDZENIE Nr 61
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 12 kwietnia 1963 r.
w sprawie określenia szkół wyższych i szkół średnich, których studenci (uczniowie) uprawnieni są do korzystania z odroczenia zasadniczej służby wojskowej.

Na podstawie art. 28 ust. 3 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. z 1959 r. Nr 14, poz. 75, Nr 17, poz. 108 i z 1963 r. Nr 14, poz. 74) zarządza się, co następuje:
§  1.
Do korzystania z odroczenia zasadniczej służby wojskowej ze względu na odbywanie studiów lub pobieranie nauki uprawnieni są poborowi będący studentami (słuchaczami, uczniami):
1)
uniwersytetów, politechnik, akademii, szkół głównych i innych szkół wyższych,
2)
wyższych szkół zawodowych (dziennych i wieczorowych),
3)
studiów nauczycielskich, kulturalno-oświatowych, bibliotekarskich oraz państwowych kursów nauczycielskich,
4)
szkół (studiów) zawodowych dla absolwentów średnich szkół ogólnokształcących,
5)
techników przemysłowo-pedagogicznych,
6)
średnich szkół zawodowych, do których warunkiem przyjęcia jest ukończenie zasadniczej szkoły zawodowej,
7)
państwowych szkół artystycznych II stopnia,
8)
państwowych szkół morskich,
9)
państwowych szkół rybołówstwa morskiego,
10)
4-letnich szkół średnich – w okresie pobierania nauki, nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego, w którym kończą 21 lat życia,
11)
5-letnich szkół średnich – w okresie pobierania nauki, nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego, w którym kończą 22 lata życia.
§  2.
Przewidziane w § 1 uprawnienia przysługują również słuchaczom lub studentom studiów zawodowych, specjalnych albo wieczorowych w szkołach wyższych oraz uczniom szkół średnich dla pracujących.
§  3.
1.
Udzielenie odroczenia studentom (słuchaczom, uczniom) określonym w §§ 1 i 2 następuje w trybie i na zasadach przewidzianych w przepisach o poborze i udzielaniu odroczeń zasadniczej służby wojskowej.
2.
Podstawę do udzielenia odroczenia stanowi zaświadczenie o odbywaniu studiów (pobieraniu nauki), wydane przez dziekana wydziału szkoły wyższej (dyrektora, kierownika szkoły).
3.
Zaświadczenie, o którym mowa w ust. 2, powinno w szczególności zawierać:
1)
pełną nazwę szkoły, w której student (słuchacz, uczeń) odbywa studia (pobiera naukę), oraz nazwę wydziału szkoły wyższej i kierunek studiów,
2)
adres w miejscu stałego zamieszkania studenta (słuchacza, ucznia), a w razie czasowego pobytu poza stałym miejscem zamieszkania – również adres w miejscu pobytu czasowego,
3)
nazwisko i imię, imiona rodziców oraz datę i miejsce urodzenia studenta (słuchacza, ucznia),
4)
określenie roku studiów, na którym student (słuchacz) odbywa studia (klasy, w której uczeń pobiera naukę), oraz czas trwania studiów (nauki) w szkole,
5)
jeżeli student (słuchacz, uczeń) powtarza dany rok studiów (nauki) – stwierdzenie tego faktu i jego przyczyny,
6)
miejsce i datę wysławienia zaświadczenia, odcisk pieczęci okrągłej szkoły oraz podpis dziekana wydziału szkoły wyższej (dyrektora, kierownika szkoły).
4.
O przerwaniu studiów (nauki) przez studenta (słuchacza, ucznia), któremu wydano zaświadczenie, jak również o nie promowaniu ucznia do następnej klasy uprawniającej do uzyskania odroczenia bądź o skreśleniu studenta (słuchacza, ucznia) z listy studentów (słuchaczy, uczniów) organ wystawiający zaświadczenie obowiązany jest zawiadomić w ciągu 7 dni wojskową komendę rejonową właściwą dla miejsca zamieszkania studenta (słuchacza, ucznia).
§  4.
Przepisów zarządzenia nie stosuje się do:
1)
uczniów (słuchaczy) szkół prowadzonych przez organizacje i instytucje oraz osoby prawne i fizyczne na podstawie art. 39 ustawy z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz. U. Nr 32, poz. 160), z wyjątkiem szkół prowadzonych przez organizacje zawodowe, spółdzielcze i młodzieżowe,
2)
studentów podlegających obowiązkowi wojskowego szkolenia studentów.
§  5.
Traci moc zarządzenie nr 44 Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 kwietnia 1960 r. w sprawie określenia szkół wyższych i szkół średnich, których studenci (uczniowie) uprawnieni są do korzystania z odroczenia zasadniczej służby wojskowej (Monitor Polski z 1960 r. Nr 35, poz. 174 i z 1962 r. Nr 82, poz. 386).
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1963.32.165

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Określenie szkół wyższych i szkół średnich, których studenci (uczniowie) uprawnieni są do korzystania z odroczenia zasadniczej służby wojskowej.
Data aktu: 12/04/1963
Data ogłoszenia: 17/04/1963
Data wejścia w życie: 17/04/1963