Upoważnienie Centralnego Laboratorium Gazownictwa do przyznawania prawa oznaczania znakiem jakości aparatów gazowych użytku domowego i komunalnego.

ZARZĄDZENIE
PREZESA POLSKIEGO KOMITETU NORMALIZACYJNEGO
z dnia 12 marca 1963 r.
w sprawie upoważnienia Centralnego Laboratorium Gazownictwa do przyznawania prawa oznaczania znakiem jakości aparatów gazowych użytku domowego i komunalnego.

Na podstawie § 4 ust. 2 uchwały nr 426 Rady Ministrów z dnia 8 listopada 1958 r. w sprawię oznaczania wyrobów znakiem jakości (Monitor Polski Nr 97, poz. 531) zarządza się, co następuje:
§  1.
Upoważnia się Centralne Laboratorium Gazownictwa w Warszawie do przyznawania prawa do oznaczania znakiem jakości aparatów gazowych użytku domowego i komunalnego oraz kontroli prawidłowości używania znaku jakości.
§  2.
Uprawnienia, o których mowa w § 1, Centralne Laboratorium Gazownictwa wykonywać będzie w trybie i na zasadach określonych uchwałą nr 426 Rady Ministrów z dnia 8 listopada 1958 r. w sprawie oznaczania wyrobów znakiem jakości (Monitor Polski Nr 97, poz. 531) i uchwałą nr 532 Rady Ministrów z dnia 11 grudnia 1961 r. w sprawie rozwoju produkcji wyrobów oznaczanych znakiem jakości (Monitor Polski Nr 98, poz. 409), w zarządzeniach Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego i właściwych ministrów, wydanych na podstawie powołanych uchwał, oraz wytycznych i instrukcji Biura Znaku Jakości przy Polskim Komitecie Normalizacyjnym.
§  3.
Szczegółowe zasady i tryb postępowania przy atestacji i kontroli oraz oznaczaniu znakami potwierdzającymi jakość aparatów gazowych użytku domowego i komunalnego określa regulamin ustalony przez Ministra Górnictwa i Energetyki w porozumieniu z Prezesem Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.
§  4.
Komisje rzeczoznawców do oceny jakości wyrobów, o których mowa w § 14 ust. 2 uchwały nr 426 Rady Ministrów z dnia 8 listopada 1958 r. w spławie oznaczania wyrobów znakiem jakości, powołuje dyrektor Centralnego Laboratorium Gazownictwa w porozumieniu z Polskim Komitetem Normalizacyjnym.
§  5.
Kontrolę prawidłowości używania znaku jakości sprawuje Centralne Laboratorium Gazownictwa. W razie stwierdzenia niedopełnienia przez producenta wyrobu warunków związanych z przyznaniem znaku Centralne Laboratorium Gazownictwa cofnie prawo do oznaczania wyrobów znakiem jakości.
§  6.
1.
Ubiegający się o prawo oznaczania aparatów gazowych użytku domowego i komunalnego znakiem jakości wnoszą do Centralnego Laboratorium Gazownictwa opłaty za przeprowadzenie badania wzorców, za przyznanie prawa do oznaczania wyrobów znakiem jakości oraz za kontrolę prawidłowości używania znaku jakości.
2.
Opłaty za prawo używania znaku jakości w całości przekazywane są bieżąco na rachunek budżetu Państwa za pośrednictwem Biura Znaku Jakości przy Polskim Komitecie Normalizacyjnym.
3.
Centralne Laboratorium Gazownictwa opracuje w uzgodnieniu z Polskim Komitetem Normalizacyjnym cennik opłat, o których mowa w ust. 1, i uzyska w obowiązującym trybie zatwierdzenie tego cennika.
§  7.
1.
Zobowiązuje się Centralne Laboratorium Gazownictwa do:
1)
prowadzenia rejestru zgłaszanych wniosków o przyznanie prawa do oznaczania wyrobów znakiem jakości,
2)
prowadzenia rejestru wydanych zezwoleń na oznaczanie wyrobów znakiem jakości,
3)
publikowania i przekazywania informacji o udzieleniu, wygaśnięciu oraz cofnięciu zezwolenia na oznaczanie wyrobów znakiem jakości,
4)
określenia zasad pobierania i postępowania z wzorcami badanych wyrobów,
5)
ustalenia wzoru zezwolenia na oznaczanie wyrobów znakiem jakości,
6)
sporządzania okresowych analiz i ocen stanu jakościowego badanych wyrobów, wyników przeprowadzanych kontroli oraz opracowywania wniosków dotyczących poprawy jakości podlegających badaniom wyrobów.
2.
Wytyczne w sprawach, o których mowa w ust. 1, ustali Biuro Znaku Jakości przy Polskim Komitecie Normalizacyjnym.
§  8.
1.
Nadzór i kontrolę nad przyznawaniem przez Centralne Laboratorium Gazownictwa prawa do oznaczania znakiem jakości urządzeń gazowych sprawuje Polski Komitet Normalizacyjny przez Biuro Znaku Jakości.
2.
W ramach uprawnień wynikających z przepisu ust. 1 Biuro Znaku Jakości przy Polskim Komitecie Normalizacyjnym upoważnione jest do przeprowadzania doraźnych kontroli działalności prowadzonej przez Centralne Laboratorium Gazownictwa w zakresie ustalonym w § 1.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024