Sygnały i oznakowanie pojazdów samochodowych uprzywilejowanych w ruchu.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW KOMUNIKACJI I SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 21 marca 1963 r.
w sprawie sygnałów i oznakowania pojazdów samochodowych uprzywilejowanych w ruchu.

Na podstawie art. 14 pkt 1 ustawy z dnia 27 listopada 1961 r. o bezpieczeństwie i porządku ruchu na drogach publicznych (Dz. U. Nr 53, poz. 295). oraz § 37 ust. 5 rozporządzenia Ministrów Komunikacji i Spraw Wewnętrznych z dnia 1 października 1962 r. w sprawie ruchu na drogach publicznych (Dz. U. Nr 61, poz. 295) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Sygnałami ostrzegawczymi, wskazującymi uprzywilejowanie pojazdów samochodowych w ruchu, są:
1)
sygnały dźwiękowe w postaci syren elektrycznych o dwu tonach podawanych na przemian i zasięgu głosu co najmniej do 1 km na obszarze zabudowanym,
2)
sygnały świetlne w postaci świateł migających barwy niebieskiej, widocznych po zapadnięciu zmroku z odległości co najmniej 250 m w warunkach zapewniających przejrzystość powietrza.
2.
Sygnały świetlne (ust. 1 pkt 2) powinny być widoczne co najmniej z przodu oraz z boków pojazdu i powinny być umieszczone w sposób następujący:
1)
w samochodach osobowych, karetkach pogotowia ratunkowego (sanitarnych) i innych pojazdach o podobnej budowie – jeden sygnał na dachu w podłużnej płaszczyźnie symetrii pojazdu, w części środkowej lub przedniej; dopuszcza się umieszczenie dwu sygnałów w sposób określony w pkt 2,
2)
w samochodach bojowych straży pożarnej oraz samochodach ciężarowych lub innych o podobnej budowie – dwa sygnały umieszczone symetrycznie po lewej i po prawej stronie na dachu kabiny kierowcy,
3)
na motocyklach – w pobliżu światła przedniego.
3.
W wojskowych pojazdach samochodowych uprzywilejowanych w ruchu mogą być umieszczone sygnały świetlne w postaci świateł migających barwy niebieskiej w sposób inny niż określony w ust. 2 pkt 1 i 2, z tym że sygnały te powinny być widoczne co najmniej z przodu oraz z boków pojazdu.
§  2.
1.
Pojazdy samochodowe straży pożarnej – bojowe oraz osobowe typu otwartego (torpedo) powinny być koloru czerwonego (czerwień sygnałowa), z wyjątkiem błotników i kół, które powinny być koloru czarnego.
2.
Samochody osobowe operacyjne typu zamkniętego straży pożarnej powinny mieć pas szerokości 10–15 cm koloru czerwonego (czerwień sygnałowa), umieszczony wokół pojazdu w pobliżu dolnej krawędzi okien, oraz emblematy straży pożarnej umieszczone po obu stronach pojazdu,
3.
Na bocznych ścianach bojowych pojazdów samochodowych straży pożarnej powinny być umieszczone napisy określające przynależność pojazdu (nazwę jednostki oraz jej siedzibę).
4. 1
Przepisy ust. 1-3 nie dotyczą pojazdów samochodowych wojskowych straży pożarnych.
§  3.
1.
Karetki pogotowia ratunkowego powinny być koloru kremowego z niebieskim pasem o szerokości 10–15 cm umieszczonym na przedzie i na bokach pojazdu w pobliżu dolnej krawędzi okien.
2.
Na drzwiach karetki (ust. 1) po obu jej stronach powinny być umieszczone emblematy pogotowia ratunkowego oraz napisy określające przynależność pojazdu (nazwę jednostki oraz jej siedzibę), a ponadto na pasie wymienionym w ust. 1 – białe napisy "pogotowie ratunkowe", umieszczone na bokach pojazdu.
§  4.
1.
Pojazdy samochodowe uprzywilejowane w ruchu organów Milicji Obywatelskiej, z wyjątkiem motocykli, powinny mieć pas koloru niebieskiego o szerokości 10–15 cm umieszczony wokół pojazdu w pobliżu dolnej krawędzi okien oraz po obu stronach pojazdu białe napisy "MO".
2.
Motocykle uprzywilejowane w ruchu organów Milicji Obywatelskiej powinny mieć błotniki koloru białego z niebieskim napisem "MO".
§  5.
1.
Pojazdy samochodowe uprzywilejowane w ruchu Wojskowej Służby Wewnętrznej, z wyjątkiem motocykli, powinny mieć pas o szerokości 10–15 cm koloru białego umieszczony wokół pojazdu w pobliżu dolnej krawędzi okien oraz białe napisy "WSW" po obu stronach pojazdu.
2.
Pojazdy samochodowe uprzywilejowane w ruchu Wojsk Ochrony Pogranicza, z wyjątkiem motocykli, powinny mieć pas o szerokości 10–15 cm koloru żółtego, umieszczony wokół pojazdu w pobliżu dolnej krawędzi okien oraz żółte napisy "WOP" po obu stronach pojazdu.
§  6.
1.
Pojazdy samochodowe inne niż wymienione w §§ 2–5, których kierowcy upoważnieni są do korzystania z przywilejów w ruchu drogowym i używania sygnałów określonych w § 1 na podstawie uprawnień, wydanych przez właściwe do spraw komunikacji organy prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw), powinny być oznaczone w sposób następujący:
1)
karetki sanitarne – pasem niebieskim o szerokości 10–15 cm umieszczonym wokół pojazdu w pobliżu dolnej krawędzi okien,
2)
pojazdy wypadkowego pogotowia technicznego lub innego rodzaju pogotowia – pasem czerwonym o szerokości 10–15 cm, umieszczonym na przedzie i bokach pojazdu w pobliżu dolnej krawędzi okien.
2.
Pojazdy wymienione w ust. 1 powinny posiadać na drzwiach lub w innym widocznym miejscu, po obu stronach pojazdu, napisy określające przynależność pojazdu (nazwę jednostki i jej siedzibę).
3.
Przepisy ust. 1 i 2 nie dotyczą wojskowych pojazdów sanitarnych (karetek) oraz pojazdów sanitarnych służby zdrowia podległej Ministrowi Spraw Wewnętrznych, z tym że pojazdy te powinny być oznaczone emblematem czerwonego krzyża na białym tle, umieszczonym co najmniej po obu bokach pojazdu.
§  7.
Traci moc zarządzenie Ministrów Komunikacji i Spraw Wewnętrznych z dnia 12 lipca 1960 r. w sprawie wyglądu, oświetlenia i sygnałów pojazdów mechanicznych straży pożarnych (Monitor Polski Nr 60, poz. 286).
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 1963 r., z tym że:
1) 2
do dnia 31 grudnia 1967 r. zamiast sygnałów określonych w § 1 ust. 1 pkt 1 mogą być używane sygnały w postaci syren elektrycznych o falującym tonie i zasięgu głosu co najmniej do 1 km na obszarze zabudowanym,
2) 3
do dnia 31 grudnia 1965 r. zamiast sygnałów określonych w § 1 ust. 1 pkt 2 mogą być używane sygnały w postaci świateł stałych barwy niebieskiej,
3)
do dnia 31 grudnia 1964 r. zamiast dwóch sygnałów określonych w § 1 ust. 2 pkt 2 może być używany jeden taki sygnał, umieszczony na dachu kabiny kierowcy, przy czym światło tego sygnału może być stałe,
4)
do dnia 31 grudnia 1963 r. pojazdy samochodowe straży pożarnej zamiast sygnałów określonych w § 1 ust. 1 pkt 2 mogą być wyposażone w sygnały w postaci świateł czerwonych, stałych lub migających,
5)
w oznakowanie w postaci pasów określonych w § 2 ust. 2, § 3 ust. 1, § 4 ust. 1, § 5 i § 6 ust. 1 pojazdy wymienione w tych przepisach powinny być zaopatrzone do dnia 31 grudnia 1963 r.,
6)
dostosowanie koloru karetek pogotowia ratunkowego do określonego w § 3 ust. 1 powinno nastąpić do dnia 30 czerwca 1964 r.
1 § 2 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 24 września 1964 r. (M.P.64.72.338) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 października 1964 r.
2 § 8 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) zarządzenia z dnia 24 września 1964 r. (M.P.64.72.338) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 października 1964 r.
3 § 8 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) zarządzenia z dnia 24 września 1964 r. (M.P.64.72.338) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 października 1964 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1963.25.128

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Sygnały i oznakowanie pojazdów samochodowych uprzywilejowanych w ruchu.
Data aktu: 21/03/1963
Data ogłoszenia: 29/03/1963
Data wejścia w życie: 29/03/1963